ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
Kontynuacja trendu wzrostowego cen uprawnień do emisji CO2
10.12.2020r. 14:50

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Od początku listopada ceny uprawnień do emisji pozostają w trendzie wzrostowym. Informacje o szczepionce napływające od koncernu farmaceutycznego Pfeizer rozbudziły duże nadzieje inwestorów i na wszystkich rynkach zarówno finansowych jak i surowców obserwowaliśmy duże wzrosty.
Wybory w USA i szczepionki na COVID-19

Wybory w USA i wygrana Joe Bidena została odebrana przez inwestorów pozytywnie. Rynki już po samych wyborach kierowały się ku północy. S&P 500, EuroStoxx50, DAX każdy z indeksów zyskiwał przeszło 7% w ujęciu do dnia poprzedniego.

Od początku listopada ceny uprawnień do emisji pozostają w trendzie wzrostowym. Informacje o szczepionce napływające od koncernu farmaceutycznego Pfeizer rozbudziły duże nadzieje inwestorów i na wszystkich rynkach zarówno finansowych jak i surowców obserwowaliśmy duże wzrosty.

W następny poniedziałek tj. 16 listopada kolejny koncern opublikował informację mówiącą o prawie 95% skuteczności swojej szczepionki. Rynki podobnie jak tydzień wcześniej kierowały się do góry, tym razem w jeszcze większym stopniu. Ceny uprawnień do emisji CO2 rozpoczęły notowanie od wzrostu o 1.5 EUR w pierwszych 3 minutach sesji. Tego samego dnia Brent zyskiwał 10% na baryłce. Mimo obecnych obostrzeń i zamknięć gospodarek na świecie, ceny akcji czy samych uprawnień do emisji CO2 są wyższe niż w styczniu czy lutym, kiedy cały świat był przed pandemią. Ogromne ilości drukowanych pieniędzy przez banki centralne, wsparcie państw dla przedsiębiorstw w połączeniu z bardzo niskimi stopami procentowymi zachęcały inwestorów do aktywnego tradingu.

(793x392)

Najbliższe tygodnie i miesiące na rynku ETS

Czynniki, które mogą powodować dalsze wzrosty bądź stanowić wsparcie dla cen EUA:
 • 3 Firmy opublikowały informację o szczepionkach
 • Zima i niższe temperatury są już w całej Europie
 • Większe zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepło - większe potrzeby headingowe
 • Aktywni uczestnicy systemu ETS zabezpieczający potrzeby emisyjne roku 2020
 • Ostatnia aukcja na rynku pierwotnym 14 grudnia - kolejno 6 tygodni, bądź więcej bez aukcji
 • Okres urlopowy i mniejsza płynność na giełdzie w okresie świąteczno - noworocznym
 • Brak aukcji w 2021 roku w imieniu Wielkiej Brytanii
 • Rezerwa Stabilizacji Rynku - dalsze przesuwanie uprawnień do emisji do rezerwy
 • Brak możliwości użycia darmowych przydziałów z roku 2021 na rozliczenie emisji za 2020
 • Duża szansa opóźnienia przesyłu darmowych alokacji i brak otrzymania ich do maja
 • Dane finansowe za Q3 największych firm w Europie były lepsze niż prognozowano
 • Wydarzenia, które mogą wpłynąć na globalne rynki, o których dzisiaj nie wiemy.
Czynniki, które mogą wpłynąć na spadki cen uprawnień do emisji CO2:
 • Rosnąca ilość nowych zakażeń COVID-19
 • Większe zamknięcia gospodarek
 • Problemy logistyczne ze szczepionkami na COVID-19
 • Cieplejsza zima - w ostatnich 3 latach temperatury nie było aż tak niskie jak 5-10 lat wstecz
 • Jeszcze większy rozwój OZE w Europie
 • Większa produkcja ropy naftowej przez Libię
 • Łamanie porozumień kartelu OPEC przez niektórych członków - ewentualne spadki surowca.

Po 14 Grudnia 2020 r.

W ostatnich 3 latach ceny uprawnień do emisji CO2 po ostatniej aukcji w roku rosły. Poniższe wykresy wyraźnie pokazują, że druga połowa roku to doskonały okres by wziąć profit z jednych z najwyższych cen w ciągu roku. Dla kupujących lata poprzednie i ten rok mogą być okresem trudnych decyzji, wielu zawsze myśli o tym, co było, a to nie zawsze jest dobrą strategią.

(1003x615)
(1003x632)
Podsumowanie

Nacisk ze strony Brukseli na tematy środowiskowe, odchodzenie od węgla, zamianę paliw, rozwój OZE i ograniczenia emisji jest bardzo duży. Reformy fazy IV a co za nimi idzie:
 • Mniejsza ilość darmowych alokacji dla uczestników EU ETS
 • Ograniczenie listy ucieczki emisji
 • Wzrost współczynnika redukcji z 1.74 % do 2.2% - bądź wyższego w przyszłości
 • Ambitne cele ograniczenia emisji o 55% w stosunku do 1990 roku (poprzednio 40%)
 • Wyjście Wielkiej Brytanii z EU ETS
 • Rezerwa Stabilizacji Rynku ograniczająca podaż uprawnień do emisji na rynku
 • Potencjalne włączenie dodatkowych sektorów do systemu EU ETS będą nadal stanowiły wsparcie dla cen EUA.
To wszystko sprawia, że w długiej perspektywie wielu uczestników rynku spodziewa się dalszych wzrostów cen uprawnień do emisji CO2. Szansą dla firm będzie prawdopodobnie nadal duża zmienność cen, co będzie dawało okazje zakupu w przysłowiowym "dołku".

Ważna informacja:
Informacje oraz opinie zawarte w niniejszym komunikacie zostały przygotowane w dobrej wierze pzez Vertis Environmental Finance. Vertis Environmental Finance nie składa żadnych oświadczeń ani gwaracji wyraźnych ani dorozumiałych, co do dokładności lub kompletności takich informacji i wyraźnie zkrzeka się wszelkich gwarancji dotyczących wartości handlowej, przypdatności do określonego celu zastosowania w odniesieniu do danych zawartych w niniejszym dokumencie. Materiał stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (MIFID II). Publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów lub jakiejkolwiek innej porady, w tym w zakresie doradztwa inwestycyjnego, w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2019, poz. 875 z póź. zm.).


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE