ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
Rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2!
13.07.2020r. 19:44

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
W poniedziałek cena na kontrakcie terminowym EUA DEC20 osiągnęła poziom 30,80 euro, najwyższy od 14 lat.
Notowanie rozpoczęło się z lekkim wzrostem na poziomie 1 procenta, a około godziny 10:00 psychologiczne 30 EUR zostało przełamane, uprawnienia do emisji nieprzerwanie kontynuowały rajd w górę. Notowanie zakończyło się na poziomie 29,35, to jest z zyskiem w stosunku do piątku, w wysokości 1,1 proc.Pozytywne nastroje na wszystkich giełdach od rana, rosnące ceny misku energetycznego oraz czekające zlecenia przy 29,90 - 29,99 euro, były głównymi czynnikami wzrostu. Przełamanie 30 euro, to z jednej strony zasługa uczestników rynku, którzy kupują jednostki na bieżąco w związku wymogami regulacjami unijnych, ale także aktywność tych niemających obowiązku rozliczenia emisji i niebędących w systemie EU ETS.

Jeszcze na otwarciu notowania RSI - współczynnik siły względnej, był na poziomie 72, co mogło sygnalizować szanse korekty, jednak większa aktywność kupujących była kluczowa do wzrostu o prawie 2 euro w stosunku do piątkowego zamknięcia które było na poziomie 29,02 euro.
Mimo słabego rezultatu aukcji na poziomie 30,04 euro ceny po godzinie 11:00 nadal utrzymywały się mocno powyżej 30 euro. Ostatnia godzina notowania to już bardzo duża wyprzedaż, przehandlowan wolumen wyniósł w sumie 34,3 mln ton.

Pytaniem oczywiście pozostaje, czy to chwilowo obserwowane poziomy, czy też ceny powyżej 30 euro za uprawnienie do emisji utrzymają się przez dłuższy okres. Poziomy 28,00 i 27,75 euro wydają się być pierwszymi silnymi progami oporu z analizy technicznej.Mimo szalejącego wirusa na całym świecie, niższych temperatur w ciągu lata w stosunku do lat poprzednich i mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną w całej Europie, ceny uprawnień do emisji po ogromnych spadkach w marcu odrobiły straty szybciej niż ktokolwiek by się spodziewał.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE