ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
Rajd cen uprawnień do emisji CO2 i 3-miesięczne maksimum
08.04.2019r. 05:40

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski, trading@vertis.com
Ceny uprawnień do emisji CO2 zyskały prawie 13 proc.w ujęciu tygodniowym, mimo spadku emisji CO2 o 4 proc. w roku 2018.
Czynniki, mogące mieć wpływ na cenę EUA w tym tygodniu:
  • W drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 15,1 mln ton uprawnień do emisji CO2, to o 41,4 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Większy wolumen związany jest z faktem oferowania prawie 4,5 mln ton EUA przez Polskę podczas środowego notowania.
  • Państwa członkowskie omówią przedłużenie Brexit. W najgorszym przypadku Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia tj. Twardy Brexit w najbliższy piątek - 12 kwietnia.
  • Na środę Europejski Bank Centralny będzie obradował na temat ustalenia stóp procentowych.
  • Podobnie jak w zeszłym tygodniu szacujemy dużą zmian cen uprawnień do emisji CO2.

Najważniejsze wydarzenia z ubiegłego tygodnia:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA DEC19 osiągnęła najwyższy poziom od 3 miesięcy wynoszący 24,95 EUR/EUA podczas piątkowego notowania, zamykając tydzień z 13 proc. wzrostem. Optymizm uczestników ryku w sprawie Brexit i możliwość "miękkiego" wyjścia UK z UE w połączeniu z większą aktywnością po stronie kupna i wzmożonych zakupach za rok 2018 były głównymi powodami.
  • Ceny energii elektrycznej w Niemczech z dostawą na przyszły rok wzrosły o 6,2 proc. między innymi przez ceny uprawnień do emisji CO2 oraz wyższe ceny paliw kopalnianych.
  • Podane przez Komisję Europejską dane dotyczące zweryfikowanej emisji za rok 2018 pokazały blisko 4 proc. spadek emisji w stosunku do roku 2017.


(900x588)

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE