ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
Cena na kontrakcie EUA DEC18 przełamała kolejny psychologiczny poziom
18.12.2018r. 05:13

tomasz.bujacz@vertis.com
Zgodnie z naszymi poprzednimi oczekiwaniami z czerwca 2018 roku ceny uprawnień do emisji CO2 znajdują się już powyżej 24 EUR/EUA. Cena na kontrakcie terminowym EUA DEC18 podczas notowania z dnia 17 grudnia przełamała kolejny psychologiczny poziom będący jednocześnie progiem oporu analizy technicznej na poziomie 24 EUR i zamknęła wtorkowe notowanie na poziomie 24,26 EUR.
Powodów powrotu cen uprawnień do emisji do niemalże najwyższych poziomów w 2018 roku (Najwyższy 25,79 EUR/EUA) jest kilka.

W pierwszej kolejności wielokrotnie powtarzanym przez nas jest koniec wolumenu oferowanego w drodze aukcji. Ostatnia aukcja odbyła się właśnie dzisiaj, a kolejna, już z obciętym wolumenem z uwagi na wchodzącą reformę MSR dopiero 7 stycznia 2019 roku. Rezerwa Stabilizacji Rynku bardzo mocno "uderzy" w podaż przy coraz większym popycie ze stronie instalacji z systemu EU ETS.

Po drugie długo wyczekiwana zima w końcu "przyszła" do Europy. Temperatury bliskie 0 cieszą oczywiście ciepłownictwo, które czekało na dostarczanie ciepła dla lokalnych mieszkańców ale z drugiej strony wpływa oczywiście na większą emisję wyżej wspomnianych uczestników rynku.

Po trzecie ważnym jest fakt pozostania Theresy May na stanowisku Ministra Wielkiej Brytanii. Premier dzisiaj zapewniała, że rozmowy w sprawie wyjścia z UE - Brexit wrócą już w drugiej połowie stycznia 2018. Uczestnicy rynku liczyli na zawirowania związane z Brexit i ewentualnym twardym Brexit niosącym za sobą wyjście UK z EU ETS.

Kolejnym ważnym punktem jest rosnące ceny cen energii elektrycznej nie tylko w Niemczech, ale całej Europie powiązane z zimą, ale także wyższymi cenami paliw kopalnianych, które po spadkach w poprzednim miesiącu odrabiają straty.

Idąc dalej.. Bardzo wielu uczestników rynku wyczekiwało ogromnych spadków, uzbrajając się w cierpliwość a teraz... masowo wydają pieniądze, wrzucając koszt CO2 w koszt na koniec roku finansowego.

Historycznie ceny uprawnień do emisji CO2, już od przeszło 4 lat, tuż po "Mikołaju - 6 grudnia" kierują się do góry, ta sezonowość widoczna jest także podczas bieżącego roku. Podkreślmy, że rok 2017 zamknął notowanie uprawnień do emisji CO2 na kontrakcje terminowym na poziomie 8,22 EUR/EUA a na chwilę obecną, to już prawie trzy razy tyle.

Dalsze oczekiwani w 4 punktach?
1. Rezerwa Stabilizacji Rynku i reakcja uczestników rynku na mniejszy wolumen oferowany na rynku pierwotnym.
2. Brexit w Marcu 2019 roku.
3. Publikacja dat odchodzenia od wykorzystania węgla krajów znajdujących się w systemie EU ETS, a zwłaszcza Niemiec.
4. Podstawy fundamentalne rynku.

Co do naszych bardziej rozbudowanych oczekiwań na rok kolejny... zapraszam do kontaktu telefonicznego bądź na tomasz.bujacz@vertis.com
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE