Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec18 rozpoczęła rok od korekty
Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Poprzedni tydzień:- Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec18 rozpoczęła roku od korekty. Cena uprawnień do emisji straciła bowiem prawie 5 proc. i spadła poniżej 8 EUR/EUA. Mały handlowany wolumen wskazywał na urlopy części uczestników rynku oraz oczekiwanie na powrót aukcji.
- W wielu krajach europejskich energia produkowana z odnawialnych źródeł osiągnęła rekordowe poziomy dla całego roku 2017. Trend utrzymywał się także w pierwszym tygodniu bieżącego roku z uwagi na szalejącą burzę Eleanor.
- Napięcie polityczne w Iranie wpłynęły na wyższe ceny ropy naftowej. Cena Brent Oil osiągnęła na giełdzie ICE poziom 68$ za baryłkę i była najwyżej wyceniana od maja 2015 roku.
Bieżący tydzień: - W tym tygodniu w drodze czterech aukcji w sumie oferowanych będzie 17 mln uprawnień do emisji CO2. Aukcje w imieniu Wielkiej Brytanii ponowie oferowane będą za pośrednictwem giełdy ICE od 7 lutego.
- Rejestr Unii będzie niedostępny w poniedziałek 8 stycznia od godziny 20:00 CET do 23.59 CET z uwagi na zaplanowane prace konserwacyjne.
- W związku z powrotem aukcji na rynek pierwotny szacujemy większy handlowany wolumen w kolejnych dniach. Nasze bazowe oczekiwania cen uprawnień do emisji CO2 znajdują się pomiędzy 7,50 a 8,00 EUR/EUA.
Źródło:Bloomberg
Rynek CO2
Zgodnie z naszymi wcześniejszymi oczekiwaniami, cena EUA Daily Futures (SPOT) zamknęła rok powyżej 8 EUR/EUA a dokładnie na poziomie 8.14 EUR.
Brak aukcji w ostatnich notowaniach grudnia, mniejszy handlowany wolumen oraz aktywność po stronie kupujących wpłynęła na wzrost cen uprawnień do emisji, z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w roku 2016. Wiele instalacji w Europie decydowało się na zakup uprawnień do emisji w ostatnich dniach grudnia z uwagi na zaplanowane wydatki na koniec roku fiskalnego.
EUA przydzielone dla Wielkiej Brytanii dla 2018 roku.
Zgodnie z ostatnią decyzją podjętą przez brytyjski rząd, darmowe uprawnienia do emisji CO2 nie zostaną oznaczone dla krajowych instalacji, a ich termin zgodności będzie obowiązywał do 15 marca 2019 roku - termin rozliczenia emisji za rok 2018 dla UK.
18 grudnia Unia Europejska i ministrowie środowiska uzgodnili plany dotyczące odnawialnych źródeł w Europie do 2030 roku. Wydarzyło się to przed kolejnymi negocjacjami z Parlamentem Europejskim, który przekonywał do bardziej ambitnych celów. Ministrowie uzgodnili, że realne jest pozyskanie co najmniej 27 proc. energii z odnawialnych źródeł energii do 2030 roku oraz 20 proc. do 2020 roku.
Niemiecka SPD,CDU oraz CSU zgodziły się spotkać w dniach 7- 12 stycznia by rozmawiać na temat nowej koalicji. Jednym z tematów ma być rynek energetyczny. W listopadzie przedmiotem sporu pomiędzy partiami CDU,CSU, Zielonymi oraz Wolnymi Demokratami był temat zamykania elektrowni węglowych o łącznej mocy 7 GW. Jeden z polityków SPD zasugerował niedawno by rozważyć mniejsze ograniczenia w tym zakresie i zamkniecie elektrowni, które w sumie dostarczają 5GW mocy.
Rok 2017 był drugim najgorętszym rokiem w historii świata, tuż po roku 2016. Oznaki zmian klimatycznych przejawiały się nie tylko w szalejących pożarach w wielu częściach świata, huraganach ale także dużej odwilży arktycznych lodowców.
W 2017 roku w Niemczech wyprodukowano 210 TWh energii z odnawialnych źródeł, to o 15 proc. więcej niż w roku poprzednim. Udział energii z OZE osiągnął u naszego zachodniego sąsiada 38,5 proc., produkcja z farm wiatrowych osiągnęła nowy rekord na poziomie 104 TWh i stała się drugim największym źródeł w miksie energetycznym kraju, po węglu brunatnym (134 TWh). Ceny niemieckiej energii elektrycznej spadły 4,4 proc. w ujęciu tygodniowym.
Ceny ropy naftowej osiągnęły 3 letnie maksimum, po antyrządowych protestach w Iranie, trwających cięciach OPEC i niskich temperaturach w USA. Późnym popołudniem w środe amerykański instytut poinformował o spadku zapasu surowca o prawie 5 mln Baryłek. W konsekwencji ceny Brent były wyższe o 1,1 proc. w ujęciu tygodniowym.
KALENDARIUM