ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
Analitycy prognozują wzrost cen uprawnień do emisji CO2
17.10.2017r. 05:30

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Analitycy podnoszą swoje oczekiwania dotyczące cen uprawnień do emisji CO2 na kolejne miesiąca i lata. Nieprzerwanie od drugiej połowy maja cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 pozostaje w trendzie wzrostowym.
Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 mimo nieudanego posiedzenia trójstronnego pomiędzy Radą, Komisją i Parlamentem Europejskim była wyższa o 5 proc. w ujęciu tygodniowym. Politycy z w/w instytucji UE mają inny pogląd na temat elektrowni węglowych i ich wsparcia od 2020 roku.
  • Analitycy ankietowani przez Thomson Reuters i Carbon Pulse podnieśli swoje prognozy cen EUA na kolejne lata. Reformy rezerwy stabilizacji rynku oraz systemu ETS od 2021 roku mogą wpłynąć na wyższe ceny uprawnień do emisji CO2.

Bieżący tydzień:
  • W tym tygodniu w drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 21.5 mln uprawnień do emisji, to o 2,7 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu.
  • W środę odbędzie się spotkanie polityków Rady oraz Parlamentu Europejskiego podczas którego zostanie omówiona reforma Stop-the-clock dla sektora lotniczego. Tematem obrad będzie także poprawka Brexit, stanowiąca o ograniczeniu kwalifikowalności uprawnień do emisji CO2 wydanych dla Wielkiej Brytanii od 2018 roku.


Progi wsparcia: 7,01, 6,77, 6,41, 6,01. Progi oporu: 7,59, 7,72.
Źródło: Bloomberg.


Polityka:

Wielka Brytania
W niedzielę 8 października uczestnicy rynku śledzili wiadomości dotyczące zawieszenia sprawozdawcy ETS Julie Girling na wniosek brytyjskiej premier May. Zaprzestanie wykonywania obowiązków dotyczyło pracy w partii. Girling popierała rezolucję Parlamentu Europejskiego, która stwierdzała, że negocjacje w sprawie Brexit nie są prowadzone w należytym tempie i nie widać postępów. Na początku nie było wiadomo jak decyzja wpłynie na najbliższe negocjacje pomiędzy Radą, Komisją i Parlamentem Europejskim. Ostatecznie podana do mediów informacja wskazywała na brak przeszkód w posiedzeniu zaplanowanym na 12 października.

Reformy Systemu ETS
Najważniejszym wydarzeniem poprzedniego tygodnia było piąte posiedzenie trójstronne w sprawie przyszłych reform systemu ETS od 2021 roku. Tematami spotkania były min: anulowanie uprawnień do emisji przesuniętych do rezerwy stabilizacji rynku od roku 2023, liniowy współczynnik redukcji, włączenie emisji z wód morskich do systemu handlu emisjami. Politycy rozmawiali także na temat elastyczności między wolumenem aukcyjnym a darmowymi alokacjami, funduszy modernizacji i innowacyjności w fazie IV, derogacji dla centralnej i wschodniej Europy.

W czwartek mimo 14 godzin rozmów przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji nie byli w stanie dojść do ostatecznego porozumienia w sprawie reform systemu ETS po 2020 roku. Fundusz Modernizacji pozostanie tematem do omówienia podczas kolejnego spotkania. Parlament Europejski pozostawał nadal przy swojej propozycji norm 450g/kWh która wykluczyłaby elektrownie węglowe z funduszu. Prezydencja Estonii i silny głos Polski odrzucał w/w propozycje.

Holandia
Nowy holenderski rząd wyznaczył cel redukcji emisji CO2 o 49 proc. do roku 2030 i jednocześnie zapowiedział całkowite wycofanie węgla dla energetyki także do w/w roku.

Hiszpania
W Hiszpanii nadal trwa polityczna niezgoda. Ewentualny rozłam państwa i żądania Katalończyków wpływają na kryzys całego kraju. Rząd z Madrytu wydał 5 dniowe ultimatum przed użyciem art. 155 hiszpańskiej konstytucji, który dałby politykom ze stolicy bezprecedensowe uprawnienia do przejęcia kontroli nad regionalnym rządem katalońskim.

Ceny uprawnień do emisji

Ankietowani analitycy przez Thomson Reuters i Carbon Pulse podnieśli swoje prognozy cen uprawnień do emisji na przyszłe lata. MSR - Rezerwa Stabilizacji Rynku oraz prowadzone prace nad reformami systemu ETS stanowią podstawy dla wyższych oczekiwań cenowych.

MIX ENERGETYCZNY


KALENDARIUM

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE