ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
Porozumienie trójstronne pod znakiem zapytania?
10.10.2017r. 05:54

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
W niedzielę Julie Girling sprawozdawca reform systemu ETS została zawieszona przez Premier Wielkiej Brytanii.
Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 była niższa o 1 proc. w ujęciu tygodniowym.
  • Podczas piątkowego spotkania ambasadorzy państw członkowskich UE uzgodnili poprzednio przyjętą formę rezerwy stabilizacji rynku (MSR) i anulowanie znajdujących się tam jednostek przez okres 5 lat od roku 2023.

  • Ceny na niemieckim rynku energii nadal pozostają powyżej 35 EUR/MWh z uwagi na przerwy dostaw energii jądrowej oraz z powodu mniejszej produkcji energii z odnawialnych źródeł.

  • Grupa niemieckich naukowców i ekonomistów wezwała nowy rząd do wprowadzenia wyższych cen CO2 celem osiągnięcia redukcji emisji w kraju.

Bieżący tydzień:
  • W drodze pięciu akcji w sumie oferowanych będzie 22,1 mln uprawnień do emisji, to o 28,11 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu.

  • Poniedziałek jest świętem bankowym w USA, aktywność uczestników rynku na europejskich giełdach może być mniejsza.

  • Najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie trójstronne pomiędzy Radą, Komisją Europejską oraz Parlamentem w sprawie reform systemu EU ETS. Nasze bazowe oczekiwania na najbliższy tydzień znajdują się pomiędzy 6,80 a 7,40 EUR/EUA.

Źródło: Bloomberg.


Polityka w Europie

W niedzielę Julie Girling sprawozdawca reform systemu ETS została zawieszona przez Premier Wielkiej Brytanii Theresę May. Powodem była krytyka Girling na temat prac prowadzonych w sprawie Brexit i jej zdaniem braku osiągniętych, wystarczających postępów by rozpocząć negocjacje w sprawie okresu przejściowego a także rozmów pomiędzy UE a UK.

Pod znakiem zapytania pozostaje najbliższe posiedzenie trójstronne pomiędzy Radą, Komisją i Parlamentem Europejskim w sprawie reform systemu ETS po 2020 roku, które zaplanowane zostało na najbliższy czwartek tj. 12.10.2017.

Ceny CO2

Kolejny rząd w Niemczech powinien przywiązać większą uwagę dla ochrony środowiska i wpłynąć na podniesienie cen CO2 we wszystkich sektorach gospodarki i podstawowej reformie podatków związanych z energią oraz opłat celnych w kraju, wszystko po to by osiągnąć cele klimatyczne do 2030 i 2050 roku.

Trading

We wrześniu łączna ilość przehandlowanych EUA na giełdzie EEX wzrosła( w ujęciu rocznym) prawie dwukrotnie, ponieważ w tym roku w sumie w obrocie było już 187,8 mln uprawnień do emisji CO2 zaś rok temu w analogicznym okresie 92,6 mln. Obroty handlowe na instrumentach pochodnych EUA wzrosły czterokrotnie.

USA

Prezydent USA Donald Trump chce wprowadzić przepisy sprzyjające poprawie sytuacji w górnictwie oraz energetyce wykorzystującej paliwa kopalniane i tym samym zmniejszyć wsparcie dla energii odnawialnej. Strategia w USA może być oparta na dwóch projektach tj.: wspieraniu elektrowni konwencjonalnych oraz nałożeniu opłat na panele słoneczne.

Rynek Energii

We wrześniu produkcja energii jądrowej we Francji wzrosła. Elektrownie tego typu dostarczały do systemu średnio 43 GW mocy na godzinę, to najlepszy rezultat od połowy maja. We wrześniu produkcja z reaktorów jądrowych wzrosła do 29.7 TWh czyli o prawie 11 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim kiedy to wyniosła 26,29 TWh oraz blisko 3 proc. w ujęciu miesięcznym.

MIX ENERGETYCZNY


KALENDARIUM:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE