ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.



KONTAKT




W tym tygodniu mniejszy wolumen aukcyjny
04.10.2017r. 05:58

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Ceny uprawnień do emisji CO2 nadal mogą pozostawać blisko 7 EUR z uwagi na brak jednej aukcji, wysokie ceny miksu energetycznego oraz oczekiwanie uczestników rynku na kolejne posiedzenie trójstronne w sprawie reform systemu ETS.
Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 była wyższa o 6 proc. w ujęciu tygodniowym.
  • Według nieoficjalnych źródeł politycy zamierzają osiągnąć porozumienie w sprawie reform systemu EU ETS podczas kolejnego posiedzenia trójstronnego, które odbędzie się 12 października.

  • Francuski Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) zlecił zamknięcie czterech generatorów elektrowni jądrowej Tricastin należącej do EDF.

  • Eurelectric zaproponowała przedłużenie okresu eksploatacji istniejących elektrowni węglowych o 20 lat.

  • Pierwsza w tym roku aukcja dla operatorów lotniczych nie przyciągnęła dużego zainteresowania. EUAA o łącznym wolumenie 1,1 mln zostały sprzedane 0,17 EUR poniżej rynku wtórnego.


Bieżący tydzień:
  • W tym tygodniu w drodze czterech aukcji w sumie oferowanych będzie 17,3 mln uprawnień do emisji CO2, to o 21,9 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Wtorek będzie dniem bez aukcji z uwagi na święto bankowe w Niemczech.

  • W czwartek odbędzie się kolejne spotkanie techniczne ekspertów na temat systemu EU ETS.

  • Ceny uprawnień do emisji nadal podążają w ślad miksu energetycznego. Z uwagi na dużą zmienność cen podczas notowań i ceny na kontrakcie terminowym EUA Dec17 skonsolidowane w pobliżu 7 EUR/EUA, nasze oczekiwania na najbliższy tydzień znajdują się pomiędzy 6.50 i 7.40 EUR/EUA.

Źródło: Bloomberg


Rynek energii: Francuskie elektrownie atomowe ponownie w centrum uwagi

Politico przekazało informację z raportu Eurelectric, w którym grupa proponuje przedłużyć oczekiwaną długość życia starych elektrowni węglowych z 40 do 60 lat, przyznając im dofinansowanie na zdolności produkcyjne. W obliczeniach Eurelectric 20 proc. (29GW) bieżących zdolności węglowych otrzymywałoby dofinansowanie w celu przedłużenia ich długości funkcjonowania do ponad 40 lat.

W czwartek francuski Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego zwrócił się o zamknięcie 4 bloków w elektrowni atomowej Tricastin o łącznej mocy 3,7 GW. Akcje EDF - właściciela elektrowni - tego samego dnia traciły 1,2 proc. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ASN prace kontrolne we wszystkich 58 elektrowniach atomowych potrwają do końca roku 2018. Uczestnicy rynku bacznie obserwują informacje napływające z rynku energii.

W lipcu oraz sierpniu produkcja elektrowni wodnych we Francji znacząco spadła z powodu braku opadów,. Produkcja energii elektrycznej spadła kolejno o 26, 5 proc. w lipcu a miesiąc później o 9,9 proc. w ujęciu rocznym. Francuski minister ds. energii oświadczył, że kraj obniży koszty przyłączeń do sieci energetycznych odnawialnych źródeł energii i instalacji wykorzystujących gaz o 40 proc.. Rząd planuje zainwestować 20 mln EUR w plan przejścia na energię odnawialną a w tym 9 mld na poprawę efektywności energetycznej, 7 mld na nowe projekty odnawialnych źródeł energii i 4 mld zostaną przeznaczone na elektryczne pojazdy.


MIX ENERGETYCZNY


W Q3 ceny niemieckiego rynku energetycznego z dostawą na przyszły rok zyskały 14,5 proc.. W ostatnich 3 tygodniach ceny energii pozostawały w trendzie bocznym i znajdowały się pomiędzy 35,00 - 36,80 EUR/MWh.

W poprzednim tygodniu ceny ropy naftowej osiągnęły roczne maksimum i wyceniane były po 59 $ za baryłkę. Informacje napływające z Iranu na temat zakazu transportu produktów naftowych do oraz z Kurdystanu wpłynęły na wyższe ceny surowca. Wielu analityków obniża jednak swoje oczekiwania co do cen ropy naftowej dla roku 2017 i roku przyszłego.

W poprzednim tygodniu USD umocnił się w stosunku do EUR i wyceniany był poniżej 1,20 - poniżej 30 DMA. Waluta Europejska traciła 1,1 proc. na koniec tygodnia z powodu sytuacji w Hiszpanii i problemów w Katalonii. Silnym progiem wsparcia dla USD/EUA jest 1,15.


KALENDARIUM:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie




cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE