ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
Ceny uprawnień do emisji CO2 nadal blisko 7 EUR
25.09.2017r. 20:18

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Ceny EUA mimo 4% spadku w ujęciu tygodniowym nadal znajdują się na najwyższym poziomie od 21 miesięcy.
Poprzedni tydzień:

  • W poprzednim tygodniu cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 była niższa o 4.3% w ujęciu tygodniowym. Głównym powodem były niższe ceny niemieckiego rynku energetycznego, który z poziomu 36.85 EUR/MWh w piątek znajdowały się już poniżej 35 EUR/MWh.
  • Wtorkowe informacje z Francji przedstawione przez ASN na temat badania elektrowni atomowych utrzymywały ceny niemieckiej energii powyżej 36 EUR/MWh i tym samym wpłynęły na ceny uprawnień do emisji powyżej 7 EUR/EUA.
  • Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Barclay, brytyjski międzynarodowy bank, ceny uprawnień do emisji CO2 już wkrótce mogą być wyceniane powyżej 10 EUR/EUA oraz osiągnąć kosztować 15-20 EUR/EUA w latach 2019-2020.

Bieżący tydzień:

  • W drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 22.1 mln uprawnień do emisji CO2, to o 2.1% mniej niż w poprzednim tygodniu.
  • W środę odbędzie się pierwsza w tym roku aukcja uprawnień do emisji dla operatorów lotniczych, w drodze której w sumie oferowanych będzie 1.1 mln EUAA.

Źródło: Bloomberg.

Polityka:

Ceny EUA

W komunikacie wysłanym pod koniec ubiegłego tygodnia Goldman Sachs podniósł prognozę ceny EUA do 12 euro z wcześniejszych 6 euro. Aktualizacja odzwierciedla optymizm uczestników rynku w odniesieniu do postępów w reformie EU ETS. Jednak prognoza ta odnosi się do roku 2023, kiedy MSR będzie funkcjonować już od 5 lat.

Rezerwa Stabilizacji Rynku

Wiceminister Środowiska Niemiec, Jochen Flasbarth, nadal prowadzą rozmowy na temat anulowania uprawnień do emisji które będą przesunięto do rezerwy od 2019 roku. Zdaniem polityka anulowanie uprawnień znajdujących się w rezerwie stabilizacji rynku od 2023 będzie dużą różnicą niż wprowadzenie zapisu od roku kolejnego. Wiceminister oświadczył, że jest przekonany o przyśpieszeniu negocjacji w sprawie systemu EU ETS i zakończeniu ich do listopada przed konferencją klimatyczną ONZ W Bonn jeszcze tego roku.

Paliwa Kopalniane w Europie

Zgodnie z wewnętrznym planem strategicznym, czwarta pod względem wielkości spółka energetyczna w Niemczech, EnBW planuje wycofać się do 2025 roku z produkcji energii opartej na paliwach kopalnych. Konwencjonalne wytwarzanie energii nie znajduje się w średniookresowym planie spółki, nazwanym "EnBW 2025". Zamiast tego EnBW zakłada inwestycje w energetykę wiatrową, sieci dystrybucyjne oraz nowe projekty infrastrukturalne, takie jak e-mobilność i szybkie łącze internetowe. Dwa największe niemieckie koncerny E.ON i RWE zdecydowały się wcześniej na oddzielenie działalność w zakresie energii odnawialnej i sieci od tradycyjnego wytwarzania energii elektrycznej.

Elektrownie Atomowe we Francji

We wtorek Francuski Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) oświadczył, że do tej pory otrzymał akta 12 elektrowni atomowych które posiadają elementy produkowane przed odlewnie Le Creusot Forge ( Chooz 2, Saint-Laurent 2, Penly 1, Cruas 3, Dampierre 3, Belleville 2, Tricastin 3, Chinon 3, Nogent 1, Gravelines 2 i Bugey 3). Dla pozostałych 46 reaktorów EDF zobowiązany jest przedstawić pełną dokumentację na podstawie której ASN przeprowadzi analizy. Przegląd wszystkich 58 reaktorów we Francji potrwa do końca grudnia 2018 roku.

Niemieckie Wybory

W niedzielę 24 sierpnia niemieccy obywatele wybrali nowy rząd.
Partia kanclerz Angeli Merkel osiągnęła najgorszy wynik w powojennej historii. Po jej stronie opowiedziało się bowiem jedynie 32.7 % wyborców, to o prawie 8 % mniej niż podczas poprzednich wyborów w 2013 roku. Parta zielonych która może być koalicją dla kanclerz uzyskała 9.4% głosów to o ponad 1% więcej niż wynik z roku 2013. Polityka kraju co do ochrony środowiska nie powinna ulec zmianie, wykorzystanie węgla w kolejnych dziesięcioleciach powinno stać się przeszłością. Wyniki wyborów u zachodniego sąsiada pokazały, że mimo zjednoczenie kraju nastąpiło ponad 25 lat temu, podziały nadal nie zniknęły.MIX ENERGETYCZNYKALENDARIUM:


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE