ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
Ceny uprawnień do emisji nadal blisko 7 EUR/EUA.
20.09.2017r. 05:04

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Po zakończonym posiedzeniu trójstronnym pomiędzy Radą, Komisją i Parlamentem ceny uprawnień do emisji CO2 nadal podążają w ślad za wysokimi cenami miksu energetycznego.
Poprzedni tydzień:
 • W poprzednim tygodniu cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 osiągnęła najwyższy poziom od 21 miesięcy na poziomie 7,72. Podczas piątkowego notowania spadła i zamknęła notowanie ze stratą 1,5 proc. w ujęciu tygodniowym.

 • Posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego przyjęło poprawkę, która ograniczyłaby kwalifikowalność uprawnień do emisji Wielkiej Brytani po Brexit.

 • W środę w trakcie posiedzenia trójstronnego posiedzenie Komisja Europejska, Rada i Parlament Europejski zgodnie opowiedziały się za zmianą rezerwy stabilizacji rynku.

 • Dużym zaskoczeniem była niedzielna informacja opublikowana przez Reuters o możliwym pozostaniu Stanów Zjednoczonych w porozumieniu klimatycznym z Paryża.

Bieżący tydzień:
 • W tym tygodniu w drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 22,6 mln uprawnień do emisji CO2, to o 10,8 proc mniej niż w ubiegłym tygodniu.

 • W środę odbędzie się spotkanie Rezerwy Federalnej USA, w piątek odbędzie się wystąpienie premier Wielkiej Brytanii, a już w niedziele obywatele Niemiec wybiorą nowy parlament.

 • Z uwagi na dużą zmienność cen w ostatnich 3 tygodniach nasze bazowe oczekiwania na najbliższy tydzień znajdują się pomiędzy 6,50 a 7,50 EUR/EUA.

Ceny zamknięcia EUA Daily Futures SPOT ICE. Źródło: Bloomberg


Polityka:
Po kilku miesiącach bez jakiegokolwiek postępu, w trakcie środowego spotkania trójstronnego pomiędzy Radą, Komisją i Parlamentem Europejskim osiągnięto warunkowe porozumienie w sprawie kilku etapów reform, które sprawią, że system EU ETS będzie bardziej skuteczny.

Najważniejszymi informacjami dotyczącymi spotkania pomiędzy Radą, Parlamentem i Komisją były:
 • Udział procentowy wycofywania uprawnień w ramach MSR podwoi się (24 proc.) w ciągu pierwszych pięciu lat funkcjonowania, przyspieszając w ten sposób usunięcie nadwyżki uprawnień z rynku.

 • Bezpłatne przydziały będą powiązane z rzeczywistymi danymi dotyczącymi emisji (przydział dynamiczny).

 • Obecna lista ucieczki emisji, która wygasa w 2019 r., zostanie utrzymana do 2020 r.

 • Na posiedzeniu plenarnym przyjęto także poprawkę o ograniczeniu kwalifikowalności uprawnień Wielkiej Brytanii w celu ratowania systemu EU ETS przed możliwymi wstrząsami spowodowanymi przez twardy Brexit.

Kolejne posiedzenie trójstronne w sprawie reform systemu EU ETS odbędzie się już 12 października 2017 roku.
Podczas środowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego przyjęto poprawkę przedłużającą tzw. "stop the clock" dla linii lotniczych. Kolejnym etapem są negocjacje z Radą, które odbędą 25 września.


MIX ENERGETYCZNY

Ceny niemieckiego rynku energetycznego z dostawą na przyszły rok po osiągnięciu 3,5 rocznego maksimum traciły podczas piątkowego notowania prawie 1 EUR/MWh. We wtorek (19.09.2017) ceny German Power 1Y z najniższego poziomu 35,45 EUR/MWh ponownie zyskiwały prawie 2,5 proc. w stosunku do poprzedniego zamknięcia i wyceniane były maksymalnie na 36,45 EUR/MWh. Reakcja na rynku carbon była natychmiastowa. Przehandlowany wolumen na kontrakcie terminowym EUA Dec17 o godzinie 10:00 wyniósł niecałe 3,5 mln EUA i w niespełna kilka minut wzrósł o kolejne 2 mln ton. Ceny uprawnień do emisji ponownie wróciły do poziomu sprzed głosowania w sprawie reform systemu EU ETS po 2020 i osiągnęły maksymalnie 7,20 EUR/EUA.

Ceny energii w Niemczech były wyższe o 2,1 proc. w ujęciu tygodniowym.
German Power 1Y w 2017 roku. Źródło: Bloomberg

Brent
Ceny ropy naftowej także powróciły do najwyższego poziomu sprzed prawie 6 miesięcy i wyceniane były dzisiaj pomiędzy 55,29 a 55,66$ za baryłkę. Mimo mniejszej korelacji niż ta którą obserwowaliśmy w 2016 roku, ropa naftowa nadal przez wielu analityków uznawana jest za jeden z kluczowych czynników wpływających na ceny uprawnień do emisji CO2. Na rynku jest zdecydowanie duża nadpodaż "czarnego złota" podobnie jak uprawnień do emisji. Informacje napływające ze Stanów Zjednoczonych na temat kolejnych huraganów wpływają na globalną produkcję i tym samym na cenę ropy naftowej.
Brent Oil 1M$ w 2017 roku. Źródło: Bloomberg

Węgiel
Mimo zapowiedzi wielu krajów o odejściu od wykorzystania węgla w kolejnych latach i zastąpienie go odnawialnymi źródłami energii bądź gazem, ceny od drugiej połowy maja bardzo mocno poszybowały ku północy. Wyższe ceny węgla z pewnością przełożyły się na ceny produkowanej energii przy wykorzystaniu w/w surowca, a większa produkcja oparta na węglu przekłada się na większe potrzeby hedgingowe firm energetycznych. Ceny EUA znajdują się nieprzerwanie w trendzie wzrostowym od ponad 4 miesięcy, podobnie jak ceny najczęściej wykorzystywanego surowca w polskiej energetyce. Z uwagi na prowadzone kontrole bezpieczeństwa ceny surowca zyskały w ostatnim tygodniu kolejne 2,4 proc..
Coal Ara CIF 1Y $ w 2017 roku. Źródło: Bloomberg

KALENDARIUM:


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE