ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
Ceny uprawnień do emisji powyżej 7,60 EUR/EUA
14.09.2017r. 11:47

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Cena uprawnień do emisji CO2 podczas czwartkowego notowania osiągnęła najwyższy poziom od 21 miesięcy.
Po kilku miesiącach bez jakiegokolwiek postępu, w trakcie wczorajszego spotkania trójstronnego pomiędzy Radą, Komisją i Parlamentem Europejskim osiągnięto warunkowe porozumienie w sprawie kilku etapów reform, które sprawią, że system EU ETS będzie bardziej skuteczny.

Najważniejszymi informacjami dotyczącymi wczorajszego spotkania są:
  • Udział procentowy wycofywania uprawnień w ramach MSR podwoi się (24 proc.) w ciągu pierwszych pięciu lat funkcjonowania, przyspieszając w ten sposób usunięcie nadwyżki uprawnień z rynku

  • Bezpłatne przydziały będą powiązane z rzeczywistymi danymi dotyczącymi emisji (przydział dynamiczny).

  • Obecna lista ucieczki emisji, która wygasa w 2019 r., zostanie utrzymana do 2020 r.

  • Na posiedzeniu plenarnym przyjęto także poprawkę o ograniczeniu kwalifikowalności uprawnień Wielkiej Brytanii w celu ratowania systemu EU ETS przed możliwymi wstrząsami spowodowanymi przez twardy Brexit


Pozostaje jednak kilka kwestii, które muszą jeszcze zostać omówione i uzgodnione (m.in. funkcjonowanie funduszy, ograniczenie terminu ważności uprawnień itp.) Uczestnicy ustalili datę następnego spotkania trójstronnego na 12 października.

Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 zyskała w ciągu 10 notowań 25 proc.

Uprawnienia do emisji z poziomu 5,91 EUR/tona CO2 z 1 września wyceniane były już dzisiaj maksymalnie po 7,63 EUR/tona CO2 .

Ceny na niemieckim rynku energetycznym z dostawą na przyszły rok biją rekordy. German Power 1Y wyceniany jest już bowiem blisko 37 EUR/MWh, dla porównania jeszcze miesiąc temu kiedy ceny EUA znajdowały się poniżej 6 EUR/tona CO2 ceny niemieckiej energii znajdowała się w trendzie bocznym pomiędzy 31-32 EUR/MWh. Wyższe ceny węgla oraz dalsza niepewność uczestników rynku dotycząca elektrowni atomowych EDF we Francji są głównymi powodami rajdu cen ku północy.

Obecnie, mimo słabych rozliczeń aukcji na rynku pierwotnym, ceny uprawnień do emisji CO2 w kolejnych godzinach notowania nadal kierują się ku północy.
Progi oporu z analizy technicznej na poziomie 7,19 oraz 7,22 zostały przełamane na początku otwarcia giełdy. Kolejnym progiem oporu jest 7,70 i kolejno 8,00.

Przehandlowany wolumen podczas dzisiejszego notowania także zasługuje na uwagę. Podczas pierwszych 20 min przehandlowanych zostało bowiem ponad 2 mln EUA, kolejno do godziny 10:15 ponad 7,5 mln a o godzinie 11:40 wolumen wynosił już ponad 13,5 mln.

Szansa spadku cen uprawnień do emisji poniżej 5.00/ 5.50 EUR/EUA obecnie wydaje się znikoma.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE