ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
W oczekiwaniu na kolejne posiedzenie trójstronne
12.09.2017r. 10:07

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
W środę 13 września o godzinie 18:30 rozpocznie się kolejne spotkanie pomiędzy Radą, Parlamentem i Komisją Europejską w sprawie reform systemu ETS.
Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 wzrosła w ciągu tygodnia o ponad 1 euro i w piątek osiągnęła najwyższy poziom z dwóch lat. EUA Dec17 zyskał w przeciągu tygodnia aż 20 proc.

  • Czwartkowa aukcja 4,3 mln EUA w imieniu państw członkowskich UE na giełdzie EEX została anulowana, ponieważ cena rozliczeniowa aukcji była znacząco niższa od ceny na rynku wtórnym.

  • Francja planuje w tym roku przyjąć uchwałę w celu stopniowego zaprzestania wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego na terytoriach lądowych i zamorskich do 2040 r.

  • Oczekuje się, że Niemcy nie osiągną planowanego ograniczenia emisji CO2 w nadchodzących latach.

Bieżący tydzień:
  • Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem w tym tygodniu jest spotkanie trójstronne, które odbędzie się we środę. Podczas spotkania przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady będą chcieli przybliżyć się do porozumienia w sprawie reformy EU ETS.

  • W drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 25,3 mln uprawnień do emisji CO2, to o 17,6 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

  • Cena EUA może zyskiwać na wartości do środy, ponieważ uczestnicy rynku oczekują ambitnego pakietu reform. Wynik spotkania będzie miał duży wpływ rynek carbon, dlatego nasze bazowe oczekiwania dotyczące cen uprawnień do emisji na kolejny tydzień znajdują się pomiędzy 6,60 - 7,40.Rynek CO2: Anulowanie czwartkowej aukcji uprawnień do emisji CO2

Zaplanowana na czwartek 7 września aukcja uprawnień do emisji dwutlenku węgla na giełdzie European Energy Exchange została anulowana. Giełda z Lipska poinformowała o anulowaniu akcji z powodu zbyt niskiej ceny w stosunku do notowań na rynku wtórnym. Wolumen wynoszący 4,2615 mln uprawnień do emisji zostanie rozłożony na kolejne 4 aukcje.

Po zakończeniu okresu wakacyjnego, politycy ponownie rozpoczęli negocjacje w sprawie reformy EU ETS. Pierwszym ważnym wydarzeniem było poniedziałkowe(04.09.2017) wspólne oświadczenie ministrów Francji i Niemiec ds. Środowiska. Według Bloomberga, ambasadorzy państw członkowskich UE (COREPER) spotkają się w najbliższy piątek, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie tak zwanego trójkąta zagadnień (ambitne cele, bezpłatna alokacja i fundusze).

Najbliższe posiedzenie trójstronne z Parlamentem Europejskim i Komisją odbędzie się 13 września o godzinie 18:30 w Strasburgu. Dalsze rozmowy techniczne zaplanowane są na 28 września i 6 października. Kolejne spotkanie trójstronne odbędzie się 12 października.

Polityka: Kolejne posiedzenie trójstronne w sprawie systemu ETS

Już w środę odbędzie się czwarte posiedzenie trójstronne w sprawie systemu EU ETS po 2020 roku. Polityka w największym stopniu wpływa na ceny uprawnień do emisji CO2. Spotkanie pomiędzy Radą, Komisją Europejską i Parlamentem odbędzie się o godzinie 18:30 czyli po zamknięciu środowego notowania na giełdzie.

W ciągu ostatnich notowań przehandlowany wolumen na kontrakcie terminowym EUA Dec17 znacząco wzrósł i wynosił średnio 20 mln. To dwukrotnie więcej niż średnia ubiegłego miesiąca, podczas którego oferowany w drodze aukcji wolumen był zmniejszony o 50%.

Rynek energii:

Projekt MeyGen wykorzystujący fale morskie do wytwarzania energii znajduje się w okolicy północnego wybrzeża Szkocji. W sierpniu wyprodukowano tam 700 MWh energii elektrycznej, jest to nowy rekord dla tego typu instalacji i wystarczyło do zasilenia 2 tys. gospodarstw domowych. Badania z 2014 roku wykazały, że instalacje tego typu mogą pokryć połowę zapotrzebowania na energię w Szkocji.

Prezydencja estońska planuje zaproponować zmiany w rezerwie stabilizacji rynku i ewentualne anulowanie uprawnień do emisji znajdujących się w rezerwie od 2023 a nie od 2024 roku.

W Wielkiej Brytanii rząd przyznał 56 firmom zwrot kosztów związanych z systemem EU ETS i uznał ich działalność za zgodną z obowiązującą listą ucieczki emisji( carbon lekage list).

Prezydent Francji Emmanuel Macron chce doprowadzić do zahamowania emisji dwutlenku węgla we Francji do 2050 roku i zamierza ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w wyniku zaprzestania wykorzystywania paliw kopalnianych. Francja w długoterminowym planie zakłada także wyłączenie kilku z funkcjonujących elektrowni atomowych i zastąpienie produkowanych mocy przez odnawialne źródła energii.

Niemcy zapowiedziały swoją gotować do dostarczania energii elektrycznej do zachodniego sąsiada na wypadek problemów atomowych EDF.


MIX ENERGETYCZNY

Ceny niemieckiego rynku energetycznego z dostawą na przyszły rok osiągnęły 3 letnie maksimum i wyceniane były już blisko 36 EUR/MWh.

KALENDARIUM:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE