ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
Powrót pełnego wolumenu aukcyjnego na rynku CO2
05.09.2017r. 05:13

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
W tym tygodniu w drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 21,5 mln uprawnień do emisji CO2, to o prawie dwukrotnie więcej niż w poprzednim tygodniu.
Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA DEC17 mimo utrzymywania się w trendzie wzrostowym i cenach powyżej 6 EUR/EUA zamknęła piątkowe notowanie ze stratą wynoszącą 4,1 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia.

  • Rozliczenia aukcji były niższe niż cena na rynku wtórnym, co także wpłynęło na spadek cen uprawnień do emisji CO2. Wielu uczestników rynku czekało na powrót pełnego wolumenu aukcyjnego oraz piątkową aukcję w imieniu Niemiec w drodze której w sumie oferowanych było 4.5 mln EUA.

  • Rząd Finlandii oświadczył, że zamierza zupełnie odejść od wykorzystania węgla i zwiększyć cenę uprawnień poprzez dodatkowy podatek.


Bieżący tydzień::
  • W drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 21,5 mln uprawnień do emisji CO2, to o 92,8 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

  • W czwartek odbędzie się spotkanie i konferencja Europejskiego Banku Centralnego.

  • Z uwagi na powrót pełnego wolumenu aukcyjnego oraz brak informacji odnośnie reaktorów atomowych EDF we Francji i ewentualne ryzyko wzrostu cen energii w Europie, nasze bazowe oczekiwania dotyczące cen uprawnień do emisji na kolejny tydzień znajdują się pomiędzy 5,50 - 6,00 EUR/EUA.


Źródło: Bloomberg.

Rynek CO2

Polityka:
Minister Środowiska Francji, Nicolas Hulot zapowiedział, że Francja będzie musiała zamknąć kilka reaktorów jądrowych, w celu zmniejszenia do 50 proc. udziału energii jądrowej w swoim miksie energetycznym. Hulot ogłosił w lipcu, że Francja powinna zamknąć 17 z 58 reaktorów, dokładny harmonogram zamknięcia elektrowni zostanie określony w 2018 roku.

Klimat:
Niemiecki Instytut Badań nad Ziemią w Poczdamie wskazuje w swojej analizie, że istnieją coraz bardziej empiryczne dowody na to, że zmiany klimatu będą miały istotny wpływ na sektor energetyczny. Wpływ będzie wywierany zarówno po stronie producentów - poprzez nacisk na redukcję emisji gazów cieplarnianych - jak również po stronie odbiorców - poprzez zmieniające się oczekiwania wobec ochrony środowiska. Analiza wskazuje na znaczący wzrost średniego dziennego obciążenia szczytowego oraz całkowitego zużycia energii elektrycznej w Europie.

Energia:
Niemiecka firma energetyczna E.ON oraz norweska firma Statoil rozpoczęły budowę 385 megawatowej firmy wiatrowej u wybrzeży Niemiec. Koszt inwestycji na Morzu Bałtyckim szacowany jest na 1,2 mld EUR i powinien zostać ukończony do 2019 roku. Produkowana energia elektryczna powinna zasilić prawie 400 000 gospodarstw domowych w Niemczech.

Macro:

Europa:
Zdaniem większości analityków z Thomson Reuters Europejski Bank Centralny najprawdopodobniej ogłosi redukcje miesięcznych zakupów aktywów w październiku. Ankietowani spodziewają się także, że bank zamknie program pod koniec przyszłego roku.
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez EBC kredyty korporacyjne w strefie euro wzrosły w lipcu o 2.4%, a dla osób prywatnych o 2.6%.

USA:
Uczestnicy rynków śledzą wiadomości na temat Korei Północnej i Stanów Zjednoczonych. Wystrzelona w poprzednim tygodniu rakieta balistyczna nad Japonią była odpowiedzią na prowokację Kim Jong Un.

Wzrost gospodarczy w USA w drugim kwartale był najwyższy od 2 lat i wyniósł 3%.

Chiny:
Sierpniowy wzrost produkcji w Chinach może świadczyć o dobrym kierunku drugiej co do wielkości gospodarki świata.


MIX ENERGETYCZNYKALENDARIUM:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE