ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
Ceny EUA powyżej 6 EUR
29.08.2017r. 05:44

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 była wyższa o 4,3 proc. w ujęciu tygodniowym i osiągnęła siedmiomiesięczne maksimum.
Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 była wyższa o 4,3 proc. w ujęciu tygodniowym i osiągnęła siedmiomiesięczne maksimum. Głównym powodem był wzrost cen energii w całej Europie spowodowany niepewnością dotyczącą reaktorów atomowych EDF we Francji.

  • W poprzednim tygodniu ilość otwartych pozycji na kontraktach terminowych na marzec i grudzień 2018 była zdecydowanie wyższa w porównaniu z poprzednim okresem letnim.


Bieżący tydzień:
  • W drodze czterech aukcji w sumie oferowanych będzie 11,2 mln uprawnień do emisji CO2 to o 3,7 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu.

  • Z uwagi na letnie święto w niemieckiego banku w poniedziałek nie odbędzie się aukcja na giełdzie EEX.
    Uczestnicy rynku czekają na początek września i powrót pełnego wolumenu aukcyjnego. Informacje na temat nadzwyczajnej sytuacji związanej francuskich reaktorów nadal mogą wpłynąć na wyższe ceny uprawnień do emisji, stąd nasze bazowe oczekiwania na przyszły tydzień znajdują się pomiędzy 5,80 a 6,40 EUR/EUA.


Źródło: Bloomberg

Rynek CO2: sytuacja w EDF ponownie zszokowała rynek energii i uprawnień do emisji CO2

Polska
Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że w pierwszej połowie 2017 r. polskie kopalnie węgla osiągnęły zysk netto w wysokości 1,45 mld zł, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku zanotowały stratę w wysokości 800 mln zł. Firmy osiągnęły pozytywny wynik finansowy ze względu na przeprowadzoną restrukturyzacje oraz wyższe ceny węgla. Nierentowne kopalnie zostały zamknięte, a liczba pracowników zmniejszona. W konsekwencji przewiduje się, że całkowita produkcja spadnie do 66-67 milionów ton w 2017 r. z 70,4 milionów w zeszłym roku. Zdecydowanie wyższe rynkowe ceny węgla (o prawie 40 proc. niż w roku ubiegłym) przyniosą jednak rekompensatę dla mniejszego wydobycia.

Niemcy:
Władze Saksonii napisały list do ministerstwa gospodarki (również w imieniu Brandenburgii i Północnej Nadrenii-Westfalii) aby rząd federalny zaprotestował przeciwko nowym limitom emisji przyjętym przez UE. Zwracają się do ministerstwa o podjęcie działań prawnych przeciwko UE, aby zapobiec jeszcze surowszym ograniczeniom. Autorzy listu twierdzą, że limity zostały określone na podstawie błędnych obliczeń.

Francja:
W środę francuski EDF ogłosił, że wykryto nieznane wady w ich elektrowniach jądrowych, zwiększając tym samym spekulacje, że część elektrowni będzie musiała zostać zamknięta na czas napraw, a brakujące moce musiałyby zostać zastąpione przez niemieckie elektrownie.

USA:
Ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku wyceniane są blisko 48$/ baryłka. Szalejący huragan Harvey w Teksasie wpłynął na mniejsza produkcje "czarnego złota" i zamykanie rafinerii w zagrożonym regionie.

Wenezuela:
Nicolas Maduro prezydent Wenezueli oczekuje zwołania kolejnego szczytu OPEC w celu stabilizacji cen ropy naftowej. Wenezuela została dotknięta sankcjami ze strony USA a jej PKB jest uzależniony od cen "czarnego złota" i eksportu. Jeszcze na koniec lipca 2017 roku amerykańskie władze rozważały możliwość nałożenia surowszych sankcji wobec wenezuelskiego sektora energetycznego a w szczególności państwowej spółki PDVSA. Urzędnicy Trumpa forsowali przede wszystkim wprowadzenie zakazu dla krajowych spółek i firm inwestycyjnych przeprowadzania transakcji zakupu wenezuelskiego surowca w walucie amerykańskiej.


MAKRO:
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez niemiecki Bundesbank produkcja przemysłowa i eksport nadal odrywają ogromną rolę w rozwoju krajowej gospodarki. Nowe szacunki wskazują na wzrost PKB w 2017 roku o 1,9 proc. PMI w sektorze przemysłowym w Niemczech wyniósł 59,4 pkt. wobec poprzedniego miesiąca na poziomie 57,6 pkt.
Dane przedstawione przez Markit Economic w sierpniu przewyższały oczekiwania analityków a PMI może być wyższe niż sądzono. Indeks określający koniunkturę w sektorze usług u zachodniego sąsiada w bieżącym miesiącu wyniósł 53,4 pkt., to o 0,3 pkt. więcej w porównaniu z danymi z lipca.
PMI powyżej 50 pkt stanowi o ożywieniu w sektorach.


MIX ENERGETYCZNY

Ceny niemieckiej energii z dostawą na przyszły rok były wyższe o 1,5 proc. w ujęciu tygodniowym. Większe zapotrzebowanie na energii wraz z danymi napływającymi z Francji na temat reaktorów atomowych EDF były głównym powodem wzrostu energii u zachodniego sąsiada.

Minister zajmujący się ropą naftową w Kuwejcie oświadczył, że listopadowe spotkanie OPEC może przesądzić o przedłużeniu umowy stanowiącej o mniejszym wydobyciu i produkcji ropy naftowej dla roku 2018. Poprzednie ustalenia pomiędzy największymi producentami surowca wygasają na koniec marca 2018 roku. W ujęciu tygodniowym ceny Brent na londyńskiej giełdzie ICE były niższe o 0,6 proc..

KALENDARIUM:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE