ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
Francuskie elektrownie atomowe stały się ponowie gorącym tematem
23.08.2017r. 05:49

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
W poprzednim tygodniu cena na kontrakcie terminowym EUA DEC17 wyraźnie podążała w ślad za niemieckim rynkiem energii.
Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA DEC17 była wyższa o 8% w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

  • Ceny niemieckiego rynku energetycznego osiągnęły najwyższy poziom od dwóch i pół roku.
    Współczynnik pokrycia dla środowej aukcji w imieniu Polski był najwyższy w tym roku i wyniósł 4,02.
  • Komisja Europejska przyjęła dwa wnioski, które mogłyby doprowadzić do połączenia handlu uprawnieniami do emisji w EU z systemem szwajcarskim już od 2019 roku.

  • Informacja francuskiego organu ds. Bezpieczeństwa jądrowego dotycząca sprawdzania komponentów reaktora wpłynęła na wzrost cen energii elektrycznej we Francji i Niemczech.


Bieżący tydzień:
  • W drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 10,8 mln uprawnień do emisji CO2, to o 20,6 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu.

  • Biorąc pod uwagę informacje napływające z Francji dotyczące reaktorów atomowych nasze bazowe oczekiwania na przyszły tydzień znajdują się pomiędzy 5,50 - 6.02 EUR/EUA.Źródło: Bloomberg

Rynek CO2:
Komisja Europejska przyjęła wczoraj dwie propozycje, które mogłyby doprowadzić do połączenia EU ETS i szwajcarskiego systemu handlu emisjami w 2019 roku. Jeśli plan uzyska zgodę Rady i Parlamentu Europejskiego, uczestnicy systemu szwajcarskiego będą mogli korzystać z jednostek UE w celu umorzeń.

Rynek energetyczny:
W poniedziałek 14 sierpnia największy emitent w systemie ETS firma RWE opublikowała wynika finansowe za Q2 2017 roku. Spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 809 EUR, to jednak o 26 mln EUR mniej niż oczekiwali uczestnicy rynku. Zysk z elektrowni gazowych w pierwszym półroczu był wyższy niż oczekiwano. Pochmurna, spokojna pogoda oznaczała mniej wiatru oraz energii produkowanej z elektrowni słonecznych, stąd elektrownie gazowe i węglowe były częściej wykorzystywane do produkcji energii. Wspomniane dobre wyniki elektrowni gazowych wyrównały stosunkowe słabe wyniki tych opalanych węglem. Firma szacuje zysk w 2017 roku (przed odsetkami, podatkami i amortyzacją) w granicach 5,4 - 5,7 mld EUR.

Rynek Międzynarodowy:
W zeszłym tygodniu Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna opublikowała roczne sprawozdanie zawierające różne globalne prognozy pogody i trendy. Specjaliści z USA alarmują, że zgodnie z oczekiwaniami rok 2016 był trzecim najgorętszym rokiem w historii, wyższym poziomem mórz (w stosunku do roku poprzedniego), najniższym lodem na biegunach. Z danych wynika, że jedna ósma świata zmaga się z wysokimi temperaturami przekraczającymi znacznie średnie i zmaga się z suszą. Naukowcy tłumaczą częstsze cyklony tropikalne i topnienie lodów gazami cieplarnianymi w atmosferze a nie naturalnym cyklem ocieplania i chłodzenia ziemi.

MAKRO:
Politycy niemieccy wrócili do kampanii wyborczej i aktywnie zabiegają o głowy przed wrześniowymi wyborami. Konserwatyści kanclerz Merkel pozostają na czele, prowadzą rozmowy w sprawie ewentualnej koalicji z Wolną Partią Demokratyczną. Niemiecki PKB w drugim kwartale 2017 wzrósł jedynie o 0,7 proc. w stosunku do poprzedniego, to o 0,1 proc. mniej niż i tak mało optymistyczne oczekiwania rynkowe.
Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w czerwcu o 0,6 proc. co mocno zaskoczyło uczestników rynku, którzy szacowali w najgorszych scenariuszach spadek do maksymalnie 0,4 proc..

USA:
W poprzednim tygodniu dolar amerykański umocnił się w stosunku do waluty europejskiej. Powodem była publikacja danych makroekonomicznych w pierwszej połowie tygodnia. Większa sprzedaż detaliczna, która de facto była wyższa o 0,2 proc. od oczekiwań rynku i wyniosła 0,5 proc.. Zaskoczył także indeks produkcji który wzrósł aż do 25,2 z 9,8 (oczekiwania rynku wynosił 10,1).


MIX ENERGETYCZNY


Ceny na niemiecki rynku energii elektrycznej z dostawą na przyszły rok były wyższe o 3 proc. w ujęciu tygodniowym. Głównym powodem był komunikat francuskiego organu ds. bezpieczeństwa jądrowego w sprawie sprawdzania wszystkich elementów wykonywanych w odlewni znajdującej się w miejscowości Creusot w której także znajduje się blok jądrowy. Uczestnicy rynku pamiętają podobną sytuacje podczas ubiegłego roku, kiedy władze wstrzymały pracę kilkunastu elektrowni atomowych ze względów bezpieczeństwa. W konsekwencji zaowocowało to wzrostem cen mocy i uprawnień do emisji CO2 z uwagi na domniemanie utraty zdolności dostarczania energii z atomu i pozyskiwanie energii od wschodniego sąsiada, Niemiec wykorzystujących paliwa kopalniane. Tym razem EDF nie otrzymał polecenia wstrzymania produkcji.

KALENDARIUM:


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE