ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.KONTAKT
Ceny uprawnień do emisji CO2 nadal powyżej 5 EUR
16.08.2017r. 05:15

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 zamknęła piątkowe notowanie z zyskiem wynoszącym 0,75 proc. w ujęciu tygodniowym.
Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 zamknęła piątkowe notowanie z zyskiem wynoszącym 0,75 proc. w ujęciu tygodniowym.

  • Sprzedaż uprawnień do emisji dla operatorów lotniczych(EUAA) na rynku pierwotnym rozpocznie się 27 września.

  • Stany Zjednoczone poinformowały oficjalnie Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) o swoim zamiarze wycofania się z popisanego przez Baraka Obamę Porozumienia paryskiego.

Bieżący tydzień:
  • W tym tygodniu w drodze czterech aukcji w sumie oferowanych będzie 8,9 mln uprawnień do emisji CO2, to o 17,1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu.Źródło: Bloomberg

Rynek CO2: E.ON zredukował produkcję energii z odnawialnych źródeł energii i atomu

Jedna z największych firm energetycznych w Europie zmniejszyła udział energii odnawialnej i atomowej w swoim miksie energetycznym o prawie 15 proc. w ujęciu rocznym. Grupa osiągnęła zysk netto w H1 wynoszący 811 mln EUR, który był wyższy aż o 46 proc. niż zeszłoroczny, tym samym osiągnęła zamierzone na początku roku cele finansowe.

Europejska Giełda Energii (EEX) opublikowała kalendarz aukcji w 2017 roku dla europejskich uprawnień dla lotnictwa (EUAA) po konsultacjach z Komisją Europejską, jak również władzami niemieckimi i polskimi. EEX przeprowadzi aukcje obejmujące łączną kwotę 4005000 EUAA od 27 września do 6 grudnia.

Brytyjska giełda ICE przeprowadzi 11 października w imieniu Wielkiej Brytanii aukcje 725 500 EUAA.


Rynek Energetyczny

Firma Shell uruchomi dostawy energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii rzucając wyzwanie największym firmom energetycznym w Europie. Jeden z największych dostawców paliw na świecie złożył wniosek o stosowne pozwolenie na wyspach, by tym samym zapewniać dostawy energii już na początku roku 2018.

PGNiG oczekuje na podpisanie krótko i średnioterminowych kontraktów dla skroplonego gazu ziemnego w połowie 2018 roku. Po wizycie prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie, której tematem było min. bezpieczeństwo energetyczne można oczekiwać większych dostaw LNG z USA dla Polski. Terminal w Świnoujściu został otwarty w roku 2016 i przyjął już kilka dostaw surowca ze Stanów Zjednoczonych.

Porozumienie paryskie:

Stany Zjednoczone poinformowały oficjalnie Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) o swoim zamiarze wycofania się z popisanego przez Baraka Obamę Porozumienia paryskiego.

MAKRO:

Europa:
W czerwcu niemiecka produkcja przemysłowa spadła o 1,1 proc. rozczarowując tym samym uczestników rynku, którzy liczyli na niewielki wzrost. Dane dotyczące importu także wskazały na spadek. Negatywny dane objęły także eksport który był niższy o 2,8 proc., to aż o 3 proc. mniej niż oczekiwani rynkowe, które zakładały wzrost na poziomie 0,2 proc..
W czerwcu produkcja przemysłowa we Włoszech wzrosła o 1,1 proc., co było pozytywnym zaskoczeniem dla inwestorów oczekujących znacznie niższego wzrostu wynoszącego zaledwie 0,2 proc..

USA:

We wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump groził Korei Północnej i obiecywał, że Kim Dźong Un szybko pożałuje swoich decyzji. Prezydent USA zapewniał, że rozwiązania zbrojne są już gotowe do użycia, jeżeli Korea Północna zdecyduje się zachować nierozsądnie. Wpływ na wszystkie rynki finansowe może być bardzo negatywny, jeśli ta retoryka będzie kontynuowana.

MIX ENERGETYCZNY


KALENDARIUM:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE