ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Analiza miesięczna rynku CO2 (Lipiec 2017 r.)
10.08.2017r. 05:55

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
W lipcu na kontrakcie terminowym EUA Dec17 była wyższa o 4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca
Najważniejsze wydarzenia z ostatniego miesiąca

W lipcu cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 była wyższa o 4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Ilość otwartych pozycji wzrosła o 5,4 proc. w ujęciu miesięcznym, co przełożyło się także na wzrost wolumenu w obrocie o 15,9 proc.. Głównym powodem był heading dużych firm energetycznych przed początkiem sierpnia podczas którego oferowany w drodze aukcji wolumen jest niższy o 50 proc.. Powodem ograniczenia ilość oferowanych uprawnień do emisji CO2 za pośrednictwem platformy EEX i ICE jest domniemanie mniejszej aktywności uczestników rynku, remonty prowadzone na instalacjach. Warto podkreślić, że wielu krajach zachodniej Europy sierpień jest miesiącem najbardziej popularnym dla urlopów. Współczynnik pokrycia aukcji podczas lipca wyniósł 2,72, to o 0,06 więcej niż w czerwcu. Cena uprawnień do emisji nadal pozostawała w zapoczątkowanym w drugiej połowie maja trendzie wzrostowym i znajdowała się pomiędzy 5,00 a 5,60 EUR/EUA.

Miks energetyczny

W lipcu ceny węgla oraz gazu kierowały się ku północy by w konsekwencji zyskać 2,1 proc. w ujęciu miesięcznym. Wysokie zapotrzebowanie na węgiel w Chinach oraz zakłócenia dostaw z Australii wpłynęły na wyższe ceny surowca. Ceny na europejskich giełdach z dostawą na przyszły rok wzrosły o 7,7 proc.. Wyższe ceny energii elektrycznej oraz znacząca zmiana kursu EUR/USD(+3,4 proc. m/m) nie były wstanie zrównoważyć rajdu cen węgla.

W lipcu ceny ropy naftowej ponownie wyceniane były powyżej 50$ za baryłkę. Powodem wzrostu cen były dane z Departamentu Energii ze Stanów Zjednoczonych wskazujące na mniejszą ilość "czarnego złota" na rynku oraz duże oczekiwania rynku co do spotkania OPEC i krajów z poza kartelu dotyczące przestrzegania poprzednio ustalonych limitów wydobycia i produkcji ropy naftowej.


Korelacja pomiędzy miksem energetycznym( cenami niemieckiej energii, Brent oraz węglem) i cenami uprawnień do emisji 2017 roku (opracowanie na podstawie danych z Bloomberg).

Wydarzenia polityczne

10 lipca odbyło się posiedzenie trójstronne w spawie reform systemu EU ETS po 2020 roku. Negocjatorzy nadal nie osiągnęli przełomowego porozumienia, stąd też kolejne negocjacje w tej sprawie pomiędzy Komisją Europejską, Radą oraz Parlamentem Europejskim odbędą się 13 września.

Najważniejszymi kwestiami będzie: rezerwa stabilizacji rynku( MSR), liniowy współczynnik redukcji (LFR) oraz lista ucieczki emisji (Carbon Leakege List). Zgodnie z danymi opublikowanymi przez firmę Landsdowne Partners zmiana poprzednio przyjętych postanowień dotyczących MSR może gwałtownie wpłynąć na wzrost cen uprawnień do emisji od roku 2018 a niemalże wszyscy analitycy są zgodni co do wzrostu cen EUA w Q4 2018 roku.

Kanclerz Niemiec Angela Markel wykluczyła nagłe zamknięcie elektrowni wykorzystujących węgiel i gwarantowała inwestycje które pomogą osiągnąć wyznaczone cele klimatyczne. Koniecznym jest utworzenie nowych miejsc pracy a dopiero później podjęcie decyzji na temat starych instalacji.
Komisja Europejska opublikowała aktualizację danych dotyczących przesyłu darmowych alokacji z NER (rezerwy na nowe wejścia). Od początku fazy III tj. 2013 roku do chwili obecnej przesłano w sumie 139.9 mln uprawnień do emisji CO2, z czego aż 25,8 mln przekazano od stycznia 2017 roku. Kolejna aktualizacja zostanie opublikowana w styczniu 2018 roku.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w sprawie ArcelorMittal, że metodologia stosowana przez Komisję Europejską do obliczania bezpłatnych alokacji dla różnych sektorów przemysłowych jest prawidłowa. Producent stali zarzucał Komisji nie wzięcie pod uwagę faktu, że jego huty stali produkują energię elektryczną z gazu.

Producenci energii w Czechach otrzymali ponad 11 milionów EUA na rok 2017 zgodnie z art. 10c dyrektywy EU ETS, przydziały przyznano 24 lipca.
9 lipca szefowie 20 najbogatszych państw zgodzili się razem walczyć ze zmianami klimatycznymi, mimo zerwania wcześniej podpisanego porozumienia przez nowego prezydenta USA Donalda Trumpa. Po negocjacjach przedstawiciele Turcji ogłosili, że nie ratyfikują porozumienia paryskiego i popierają podjętą przez Stany Zjednoczone decyzję.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną

Z uwagi na wysokie temperatury zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrosło w całej Europie, stąd też opalanie większych ilości gazu czy węgla wpłynie na zmianę rocznego zapotrzebowania firm energetycznych na uprawnienia do emisji CO2, a to z kolei może przełożyć się na większą aktywność na giełdzie.

Poniższy wykres przedstawia ceny uprawnień do emisji na kontrakcje terminowym EUA DEC17 i średnią cenę EUA w latach 2012-2016. Ceny EUA wydają się być stabilne podczas okresu letniego i pierwszych tygodniach jesieni.


Wydarzenia, które mogą wpłynąć na ceny uprawnień do emisjiNasze oczekiwania cenowe:
Bazowe oczekiwania Sierpień 2017 - Grudzień 2017
Styczeń 2017 - Grudzień2017
EUR 5,00 - 6,50
EUR 5,50 - 8,00
Spadek cen Sierpień 2017 - Grudzień 2017
Styczeń 2017 - Grudzień2017
EUR 4,30 - 6,30
EUR 4,00 - 6,60
Wzrost cen Sierpień 2017 - Grudzień 2017
Styczeń 2017 - Grudzień2017
EUR 5,10 - 7,00
EUR 6,00 - 9,00

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE