ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Ceny uprawnień do emisji CO2 zmierzają ku północy
20.04.2017r. 05:38

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Mniejszy niż w poprzednim tygodniu przehandlowany wolumen, wyższe ceny ropy naftowej oraz energii na niemieckim rynku, a także prognozy przedstawione przez Thomson Reuters wskazujące na wzrost cen EUA, popchnęły uprawnienia do emisji CO2 ku północy.
POPRZEDNI TYDZIEŃ:

  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 była wyższa o 1,8 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Mniejszy niż w poprzednim tygodniu przehandlowany wolumen, wyższe ceny ropy naftowej oraz niemieckiego rynku energetycznego a także prognozy przedstawione przez Thomson Reuters wskazujące na wzrost cen EUA popchnęły uprawnienia ku północy.

  • Jedynie 3,4 mln. darmowych alokacji zostało przesłanych dla instalacji stacjonarnych od początku kwietnia. Część instalacji w Hiszpanii oraz Włoszech nadal oczekuje na darmowe uprawnienia.

    Bułgaria (6,5 mln) oraz Polska (31,6 mln) otrzymały przyznane bezpłatne uprawnienia za 2016 r. (Zgodnie z art. 10c dyrektywy).


BIEŻĄCY TYDZIEŃ:

  • W najbliższym tygodniu w drodze czterech aukcji w sumie oferowanych będzie 17,3 mln EUA, to o 2,1 mln mniej, niż w poprzednim tygodniu.

  • W sobotę członkowie OPEC spotkają się by przedyskutować przedłużenie umowy dotyczącej zmniejszenie produkcji na kolejne pół roku.

  • W niedzielę odbędzie się pierwsza runka wyborów prezydencji we Francji.

  • Z uwagi na brak wydarzeń politycznych w najbliższym tygodniu nasze oczekiwania dla cen uprawnień do emisji CO2 znajdują się pomiędzy 4,60 a 5,30 EUR/EUA.(800x576)

Rynek CO2: Analitycy spodziewają się wyższych cen EUA w przyszłości

Thomson Reuters opublikował nowe zestawienie dla średnich cen EUA w latach 2017-2019. Siedem instytucji nie zmieniło znacząco swoich oczekiwań na rok 2017, zwiększono je o 10 proc. na 2018 r., a na 2019 r. o 23 proc.. Średnia oczekiwana cena na rok 2017 wynosi 5,33 euro, na 2018 r. 6,23 euro, a na rok 2019 jest to już 8,78 euro. Powodem zmian są duże postępy polityków dokonane w sprawie reformy EU ETS. MSR zacznie funkcjonować w 2019 roku, co spowoduje usunięcie nadwyżek uprawnień z rynku.


Darmowe alokacje:
Komisja Europejska opublikowała zaktualizowane informacje o bezpłatnych przydziałach. Kolejne 3,39 mln uprawnień zostało przekazane do instalacji, w większości w Portugalii (1,37 mln) i Irlandii (0,83 mln).

Technologia:
Niemiecki koncern E.ON planuje wydać 3 miliony euro na nową technologię zwaną latającymi wiatrakami. Wiatraki tego typu wyglądają jak szybowce uwiązane na linie. Technologia ta charakteryzuje się wyższą wydajnością energetyczną w stosunku do konwencjonalnych turbin, ponieważ wykorzystuje wiatr na wysokościach do 450 metrów. E.ON łączy siły z holenderskim Ampyx Power i przygotowuje się do pierwszych testów.

Polityka:
Przemawiając na spotkaniu G7 w Rzymie, francuska Minister Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Energii Segolene Royal, która pomagała w utworzeniu Porozumienia Paryskiego w 2015 roku stwierdziła, że jej relacje z amerykańskim sekretarzem ds. energii, Rickiem Perrym są bardzo przyjazne i nigdy podczas prowadzonych rozmów nie wspomniano o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z Porozumienia Paryskiego.
Starszy doradca ds. klimatu USA w administracji Prezydenta Obamy, Brian Deese, wyraził z kolei rozczarowanie polityką klimatyczną administracji Trump w wywiadzie dla Carbon Brief.

MIX ENERGETYCZNY:

(800x735)

KALENDARIUM:DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE