ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Z końcem marca upłynął termin dla zweryfikowania emisji CO2 za rok poprzedni.
04.04.2017r. 05:55

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Publikacja raportu o zweryfikowanej emisji przez Komisję Europejską oraz rozpoczęcie trójstronnych negocjacji dotyczących systemu EU ETS po 2020 roku będą najważniejszymi wydarzeniami tygodnia.
Najciekawsze wydarzenia z ostatniego tygodnia:
  • Włochy oraz Hiszpania rozpoczęły dystrybucję darmowych alokacji dla roku 2017.

  • Wstępne szacunki za 2016 rok, opublikowane przez brytyjski Departament ds. Przedsiębiorstw, Energii i Przemysłu pokazały, że emisja CO2 spadła o 7 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Emisje sektora energetycznego spadły natomiast aż o 18,7 proc., ponieważ produkcja oparta na węglu została zastąpiona przez gaz i odnawialne źródła energii.


Czynniki, mogące mieć wpływ na ceny EUA w tym tygodniu:
  • W drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 21.5 mln EUA to o 1.5 mln mniej niż w poprzednim tygodniu.

  • W poniedziałek o godzinie 12: 00 Komisja Europejska opublikuje raport zweryfikowanych emisji za rok 2016. Oczekiwania rynkowe wskazują na spadek emisji o 2-4 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

    Raport może wpłynąć na kierunek cen EUA w najbliższym tygodniu.

  • We wtorek Parlament Europejski, Rada oraz Komisja Europejska rozpoczną negocjacje trójstronne dotyczące reform systemu EU ETS po 2020 roku.


(800x405)Źródło: Bloomberg

Rynek CO2: Wielka Brytania ograniczyła emisję o 18 proc..

Wstępne szacunki za 2016 rok, opublikowane przez brytyjski Departament ds. Przedsiębiorstw, Energii i Przemysłu pokazały, że emisja CO2 spadła o 7 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Emisje sektora energetycznego spadły natomiast aż o 18,7 proc., ponieważ produkcja energii oparta na węglu została zastąpiona przez mniej szkodliwy gaz i odnawialne źródła energii.

Komisarz ds. Klimatu i energii Miguel Arias Cañete jest w trakcie wizyty w Chinach. Oprócz omówienia mapy drogowej UE-Chiny dla energetyki, mobilności niskoemisyjnej i handlu emisjami, spotkania mają również demonstrować zdecydowane zobowiązanie obu stron do porozumienia paryskiego szczególnie w czasach, gdy USA groziło wycofaniem się z porozumienia.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał we wtorek rozporządzenie, mające na celu odwrócenie działania administracji Obamy w kwestii walki ze zmianami klimatu. Głównym celem rozporządzenia Trumpa jest wycofanie "Clean Power Plan", który to zobowiązuje poszczególne stany do ograniczenia emisji z elektrowni.

Kilku przedstawicieli przemysłu w Niemczech popiera apel o zniesienie podatku od energii elektrycznej, Stowarzyszenie Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK) i Niemieckiej Federacji Inżynierskiej (VDMA) twierdząc, że ceny energii są zbyt wysokie dla firm i konsumentów. Podatek od energii elektrycznej powinien zostać zastąpiony podatkiem od CO2.

Polityka:

Donald Tusk otrzymał list uruchamiający art. 50 - Brexit oficjalnie rozpoczęty.

W środę brytyjski premier Theresa May podpisała list, który uruchomił art. 50 Traktatu Lizbońskiego i oficjalnie rozpoczął proces Brexit. May powiedziała " Opuszczamy Unię Europejską, jednak nie opuszczamy Europy - chcemy pozostać zaangażowanymi partnerami i sojusznikami dla naszych przyjaciół na kontynencie."

Niemiecki indeks IFO poprawił swoje notowania osiągając wynik 112,3 to o 0,1 więcej niż oczekiwania rynkowe.

W lutym sprzedaż detaliczna także wzrosła o 1,8 proc., to o 1,1 proc. więcej niż wcześniejsze szacunki.

Największe zakłady produkcyjne w Niemczech odnotowały jednak największy spadek od ponad 12 lat.

MIX ENERGETYCZNY:
(800x784)

KALENDARIUM:
(800x681)

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE