ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
W środę pierwsza w tym roku polska aukcja uprawnień do emisji CO2
29.03.2017r. 05:55

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
W ubiegłym tygodniu ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla kontrakcie terminowym EUA Dec17 była niższa o 7 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia. W środę natomiast odbędzie się pierwsza aukcja w imieniu Polski na platformie EEX- oferowany wolumen dla naszego kraju wyniesie 5,7 mln EUA
Najciekawsze wydarzenia z ostatniego tygodnia:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 była niższa o 7 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

  • Analitycy spodziewają się spadku emisji CO2 w 2016 roku o 3,9 proc. w stosunku do roku poprzedniego, z uwagi na większe wykorzystanie gazu oraz odnawialnych źródeł energii i coraz mniejsze zużycie węgla. Opublikowane przez niemieckie ministerstwo środowiska dane potwierdziły ten trend, niemniej jednak zaznaczając wzrost emisji w sektorze transportu.

  • Julie Girling z Wielkiej Brytanii została mianowana w Parlamencie Europejskim sprawozdawcą systemu EU ETS dla lotnictwa. Brytyjska będzie odpowiedzialna za koordynowanie procesów związanych z obowiązujących przepisów dla operatorów lotniczych Stop - the - clock.

Czynniki, mogące mieć wpływ na ceny EUA w tym tygodniu:
  • W drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie prawie 23 mln uprawnień do emisji CO2 (EUA). W środę odbędzie się pierwsza aukcja w imieniu Polski na platformie EEX- oferowany wolumen dla naszego kraju wyniesie 5,7 mln EUA.

  • Wszystkie instalacje znajdujące się w systemie EU ETS zobowiązane są do przedstawienia zweryfikowanego raportu do końca marca.

  • W środę 29 marca Wielka Brytania rozpocznie oficjalnie procedurę wyjścia z Unii Europejskiej.

    Dwa dni później oczekuje się wydania ze strony UE wytycznych na temat negocjacji Brexit.

  • Meteorolodzy spodziewają się chłodniejszych dni dla Europy Środkowej i Wschodnie, natomiast ciepło powinno powrócić dla zachodnich krajów.


(800x451)

Rynek CO2:

Analitycy Thomson Reuters prognozują, że stacjonarne instalacje w EU ETS wyemitowały w 2016 roku 1 733 miliony ton CO2, czyli o 3,9 proc. mniej niż w roku 2015. Powodem spadku emisji są zwiększony udział gazu i energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej. Oczekuje się, że emisje w sektorze lotniczym wzrosną w porównaniu do poprzedniego roku o 1,8 proc.

Komisja Europejska opublikuje dane o zweryfikowanych emisjach z 2016 r. 3 kwietnia, o godzinie 12: 00 CEST.

Grupy biznesowe, grupy ekspertów i grupy obywatelskie wydały wczoraj wspólne oświadczenie, wzywające polityków grupy G20 do pozostania zaangażowanym w walkę ze zmianami klimatycznymi. Pod naciskiem Stanów Zjednoczonych w trakcie zeszłotygodniowego posiedzenia grupy G20 pominięto odniesienie się do przekazania środków finansowych na walkę ze zmianami klimatycznymi.

Niemieckie ministerstwo środowiska opublikowało wczoraj swój pierwszy raport dotyczący emisji za 2016 rok. Niemcy wyemitowały w ubiegłym roku 906 milionów ton CO2, o 4 miliony więcej niż w 2015. Emisje w sektorze transportu wzrosły najwięcej (+ 3,4 proc. r/r), z powodu większego zużycia oleju napędowego oraz dzięki wzrostowi transportu o 2,8 proc. Emisje CO2 pochodzące z sektora energetycznego spadły pomimo wzrostu wytwarzania energii elektrycznej, wynika to z faktu, że przedsiębiorstwa energetyczne spalały tańszy gaz a nie inne, bardziej emisyjne paliwa kopalne.

Maroš Šefčovič (wiceprezes Komisji ds. Unii Energetycznej) powiedział, że Komisja Europejska współpracuje z Chinami, Kanadą, Koreą Południową i Nową Zelandią na temat rynków emisji dwutlenku węgla w programie, które mogą ostatecznie doprowadzić do globalnej ceny emisji dwutlenku węgla


MIX ENERGETYCZNY:
(800x507)(800x249)

KALENDARIUM:
(800x522)

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE