ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Analiza tygodniowa rynku CO2
22.03.2017r. 05:55

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
72 proc. darmowych uprawnień do emisji CO2 zostało przesłanych dla europejskich instalacji. Tak jak w roku 2016 Włochy oraz Hiszpania mają opóźnienia z dystrybucją darmowych alokacji.
Najciekawsze wydarzenia z ostatniego tygodnia:

  • W 2016 roku firma RWE największy emitent w systemie EU ETS ograniczyła swoje emisje o 2% z uwagi na większe wykorzystanie gazu i stopniowe odchodzenie od węgla.
  • Polskie Ministerstwo Środowiska oraz Europejska Giełda Energii ( EEX) podpisały umowę w sprawie wykorzystywania EEX jako platformy aukcyjnej w drodze, której Polska będzie oferowała uprawnienia do emisji CO2 (EUA) na sprzedaż. Pierwsza polska aukcja odbędzie się 29 marca 2017 roku i regularnie będzie miała miejsce co drugą środę. W roku 2017 w drodze 19 aukcji Polska będzie oferowała łącznie 101 mln EUA.
  • W ostatnich tygodniach znacząco wzrosło zainteresowanie tańszymi uprawnieniami do emisji CO2 (CER) z uwagi na zweryfikowane raporty emisji roku 2016.
  • Niemieccy politycy wykorzystują swoją pozycję w grupie G20, by przekonać światowych liderów do ograniczenia wykorzystania węgla i większych inwestycji w odnawialne źródła energii.

Czynniki, mogące mieć wpływ na ceny EUA w tym tygodniu:

  • W drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 21.5 mln uprawnień do emisji CO2 (EUA), to o 4.3 mln więcej niż w poprzednim tygodniu.
  • Premier Wielkiej Brytanii ogłosiła, że prace nad wdrożeniem art. 50 powinny zostać rozpoczęte do końca marca 2017 roku.
Rynek CO2: RWE zabezpieczyło deficyt 2016 oraz 2017 roku.

Polityka:

Negocjacje trójstronne na temat reformy systemu EU ETS pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją rozpoczną się 4 kwietnia. Dyskusja będzie prowadzona przez sprawozdawcę Iana Duncana i szefa prezydencji maltańskiej, Neil Kerr. Podczas rozmów negocjatorzy będą starać się znaleźć kompromis w sprawie reformy ETS po 2020 roku.

Ten etap negocjacji nie jest tak przejrzysty jak w trakcie spotkań Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu (ENVI). Negocjacje trójstronne mogą potrwać kilka miesięcy, ponieważ istnieją znaczne różnice w preferencjach Rady i Parlamentu. Najważniejsze z nich to anulowanie EUA, Parlament zaproponował anulowanie 800 mln uprawnień z MSR w 2021 roku, podczas gdy Rada woli poczekać aż do 2024 i anulować wszystkie uprawnienia, których jest więcej niż wolumen aukcyjny z 2023 roku.

Rynek Energetyczny:

Prezes polskiego operatora sieci PSE powiedział w poniedziałek, że Polska może borykać się z niedoborem energii elektrycznej po 2020 roku, ponieważ niektóre z przestarzałych elektrowni węglowych będą musiały zostać wyłączone. Według ministra energetyki Krzysztofa Tchórzewskiego polski rząd może rozważyć budowę swojej pierwszej elektrowni jądrowej przed 2030 rokiem. Polska ma nadzieję wynegocjować wsparcia finansowego ze strony UE dla wycofania z użytku silnie zanieczyszczających elektrowni węglowych.

W poprzednim tygodniu niemiecki koncern RWE opublikowała raport roczny za 2016 rok. Największym emitent EU ETS zmniejszył emisję o 2% (czyli 2,5 mln ton) do 148,3 mln ton CO2. Emisja CO2 na megawatogodzinę wytworzonej energii elektrycznej również zmalała, spadając z 0,708 do 0,686 tony. Wynikało to głównie z faktu, że RWE produkowało mniej energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla natomiast więcej przy użyciu gazu ziemnego. Firma sprzedała już niemal całość produkowanej energii elektrycznej w 2017 roku oraz zabezpieczyła ceny paliw i wymaganych uprawnień do emisji na ten okres.

Rynek Międzynarodowy:

Mimo znacznego wzrostu światowej ekonomii w 2016 emisje CO2 spadły. Powodem może być większe wykorzystanie gazu oraz odnawialnych źródeł energii i coraz mniejsze wykorzystanie węgla przez największe firmy energetyczne.

Macro: W poprzednim tygodniu FED głosowało nad podwyżką stóp procentowych.

Europa:

W poniedziałek Wielka Brytania rozpocznie formalne negocjacje w spawie swojego wyjścia z UE. Wydaje się być przesądzone drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji, która coraz silniej naciska do opuszczenia Zjednoczonego Królestwa. Teresa May w poprzedni wtorek tj. 14.03.2017 obiecywała, że do końca marca uruchomi art. 50. Traktatu Unii Europejskiej i rozpocznie proces Brexit. Premier Szkocji Nicola Staurgeon zabiegała o zgodę szkockiego parlamentu do rozpoczęcia negocjacji dla zorganizowania głosowania w sprawie secesji. Szkoccy politycy chcą dać szansę obywatelom dla zadecydowania o losach kraju przed wyjściem UK z EU.

Nastroje gospodarcze w Niemczech poprawiły się do 12.8 z 10.4, jest to jednak o 0.4 mniej niż oczekiwali uczestnicy rynku. Produkcja przemysłowa w Niemczech poprawiła się jedynie o 0.3 proc. z 0.9 proc. na 1.2 proc.. Produkcja przemysłowa we Włoszech spadła o 2.3 proc..

USA:

Amerykański System Rezerwy Federalnej podwyższył stopy procentowe o 25 punktu bazowego. Stany Zjednoczone to największa gospodarka świata a decyzja o podwyższeniu stóp procentowych jest dowodem na to, że radzi sobie coraz lepiej. Jest to pierwsza zmiana stóp procentowych od 9 lat. Dla wielu ekonomistów do symbol pożegnania USA z kryzysem zapoczątkowanym w 2007 roku.


MIX ENERGETYCZNY:KALENDARIUM:

Vertis Environmental Finance

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE