ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Analiza tygodniowa rynku CO2
14.03.2017r. 05:46

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Cena na kontrakcie terminowym EUA DEC17 znajdowała się pod presją dużej podaży w związku z oferowanymi w drodze aukcji 21.5 mln EUA oraz niższymi cenami miksu energetycznego. W konsekwencji ceny uprawnień do emisji CO2 ( EUA) były niższe o 8 % w stosunku do poprzedniego tygodnia.
POPRZEDNI TYDZIEŃ:

  • Cena na kontrakcie terminowym EUA DEC17 znajdowała się pod presją dużej podaży w związku z oferowanymi w drodze aukcji 21.5 mln EUA oraz niższymi cenami miksu energetycznego. Cena EUA była niższa o 8 % w stosunku do poprzedniego tygodnia.
  • Zgodnie z danymi opublikowanymi 3 marca przez Komisję Europejską 70% darmowych uprawnień zostało przesłanych na uprawnione rachunki instalacji.
  • W 2016 roku emisje CO2 w Wielkiej Brytanii spadły o 6%, pozostanie kraju w systemie EU ETS jest jednak pod znakiem zapytania.
  • Ceny ropy spadły z powodu rekordowych zapasów w USA oraz zwiększonej podaży.

BIEŻĄCY TYDZIEŃ:

  • W drodze czterech aukcji oferowanych w sumie będzie 17.3 mln uprawniania do emisji EUA to o 4.3 mln mniej niż w poprzednim tygodniu.
  • W piątek Komisja Europejska powinna opublikować aktualizację danych dotyczących dystrybucji darmowych alokacji.
  • Najważniejszym wydarzeniem tygodnie będzie środowe spotkanie Rezerwy Federalnej USA na temat stóp procentowych.
Rynek CO2: 70% darmowych alokacji zostało przesłanych na uprawnione rachunki instalacji.

Polityka:

Zgodnie z oficjalnymi danymi opublikowanymi 3 marca przez Komisję Europejską większość państw członkowskich EU otrzymało darmowe przydziały dla 2017 roku. Finlandia, Irlandia, Włochy oraz Hiszpania nadal nie rozpoczęły procesu dystrybucji EUA. Kolejna aktualizacja zaplanowana jest na 17 marca.

W środę minister finansów w Wielkiej Brytanii Philip Hammond zaprezentował wiosenny budżet kraju. Przed przemówieniem w Izbie Gmin chodziły pogłoski o zniesieniu podatku od CO2 w kraju. Oficjalny tekst przedstawiony przez rząd stanowił o tym, że: "kraj nadal utrzyma dodatkowy podatek od spalania węgla celem maksymalnej dekarbonizacji sektora energetycznego".

Energia:

Wykorzystanie węgla w Wielkiej Brytanii w 2016 roku zostało zredukowane o 52% w stosunku do roku poprzedniego. Bardziej szkodliwy dla środowiska węgiel został zastąpiony tańszym gazem. Zmiana wykorzystania surowców jest zgodna z założeniami polityki ochrony środowiska, tym samym wykorzystanie tańszego surowca przyczyniło się do zmniejszenia emisji w kraju o 6% rok do roku.

W poniedziałek odbędzie się spotkanie celem omówienia budowy elektrowni jądrowej na Węgrzech, która ma wpłynąć w przyszłości na zmniejszenie dwutlenku węgla w kraju. Projekt powinien być zakończony do 2025 roku.

Makro:

Europa:

Oświadczenie Europejskiego Banku Centralnego po czwartkowym posiedzeniu sugeruje, że Bank nadal dąży do utrzymania swojego programu zakupu aktywów i planu, aby utrzymać stopy procentowe na tym samym poziomie przez dłuższy okres czasu. Program zakupu aktywów, będzie się jednak zmniejszać od kwietnia z obecnych 80 mld do 60 mld euro. EBC również zrewidował w górę swój oczekiwania odnośnie PKB i CPI. Obecnie oczekuje się wzrostu gospodarczego o 1,8% (zamiast wcześniej prognozowanych 1,7%) i o 1,7% w przyszłym roku. Oczekuje się, że ceny konsumpcyjne wzrosną o 1,7% w 2017 roku (wcześniejsza prognoza- 1,3%).

Niemieckie zamówienia w przemyśle spadły w styczniu o 7,4% wobec oczekiwanego spadku o 2,5%, natomiast produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu o 2,8%.

Produkcja przemysłowa w Hiszpanii wzrosły o 7,1% w styczniu, po spadku o 1,5% w grudniu.

Ostateczny szacunek PKB strefy euro w czwartym kwartale wykazał, że wzrost był napędzany głównie przez wydatki gospodarstw domowych.

Izba Lordów przegłosowała poprawkę dającą brytyjskiemu parlamentowi większy wpływ na wynik rozmów w sprawie wycofania się Wielkiej Brytanii z UE. Zamiast głosowania za lub przeciw, Lordowie chcą być w stanie wysłać premier z powrotem do stołu negocjacyjnego, jeżeli będą niezadowoleni z rezultatów. Zmiana ta może zostać jeszcze odwołana w Izbie Gmin.

USA:

Opublikowane w piątek mocne dane o zatrudnieniu zwiększyły prawdopodobieństwo podwyżki stóp przez Fed.

Azja:

Eksport towaru z Chin pozostał w lutym na wysokim poziomie, pomimo ogólnie wyższych cen. Inflacja cen producentów przyspieszyła najszybciej od prawie dziewięciu lat, ponieważ ceny stali i innych surowców zdecydowanie wzrosły, zwiększając zyski przedsiębiorstw przemysłowych na całym świecie


MIX ENERGETYCZNY:KALENDARIUM:


Vertis Environmental Finance

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE