ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Analiza tygodniowa rynku CO2
07.03.2017r. 05:44

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Mimo sprzeciwu Polski i innych 8 państw, politycy krajów UE uzgodniły swoją propozycję w sprawie reform EU ETS po 2020 roku.
POPRZEDNI TYDZIEŃ:

  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 przełamała psychologiczny poziom 6.00 EUR i była wyższa w o 3.6 % w porównaniu do poprzedniego tygodnia.
  • W środę mimo sprzeciwu Polski i innych 8 państw, politycy krajów UE uzgodniły swoją propozycję w sprawie reform EU ETS po 2020 roku.
  • Większość krajów europejskich otrzymało darmowe uprawnienia do emisji dla 2017 roku.
  • Podczas konferencji w Pradze, sprawozdawca reform systemu EU ETS Ian Dunkan, ostrzegał przed dużą szansą opuszczenia systemu EU ETS przez Wielką Brytanię w 2019 roku, a obecne reformy mogą ulec zmianie na rok przed rozpoczęciem fazy IV.

BIEŻĄCY TYDZIEŃ:

  • W drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 21.5 mln uprawnień do emisji CO2 ( EUA), to o 4.3 mln więcej niż w poprzednim tygodniu.
  • W czwartek odbędzie się spotkanie Europejskiego Banku Centralnego. Chociaż nie przewiduje się zmian w obecnych stopach procentowych, inwestorzy z uwagą będą przyglądać się danym zwłaszcza dotyczącym inflacji.
  • Z uwagi na dużą zmienność cen uprawnień do emisji, CO2 (EUA), przełamania wielu progów oporu oraz psychologicznego progu 6.00 nasze oczekiwania na kolejny tydzień wynoszą 5.20 - 6.00 EUR/EUA.
Rynek CO2:

Rada Europejska obradowała nad anulowaniem EUA po 2020 roku.

Po długim dniu debaty, państwa członkowskie UE uzgodniły swoją pozycje w sprawie reform EU ETS:

  • Podwojenie stawki wycofywania uprawnień w ramach rezerwy stabilności rynku (24% MSR )
  • Jeżeli liczba uprawnień w rezerwie stabilności rynku, które zostaną tam przez trzy lata jest wyższa niż 650 mln, nadwyżka zostanie co roku anulowana.
  • Jeżeli konieczne będzie zastosowanie międzysektorowego współczynnika korygującego, udział aukcji może zostać zmniejszona o nie więcej niż 2% a uprawnienia rozprowadzone bezpłatnie wśród instalacji przemysłowych.

19 z 28 krajów poparło raport, natomiast dziewięć głosowało przeciwko. Następnym krokiem są negocjacje trójstronne z Komisją Europejską i Parlamentem.

Porozumienie Rady straciło swój blask w czwartek po informacji napływającej z Polski dotyczącej odwołania się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przemysł chemiczny w Europie także opowiedział się przeciwko proponowanym rozwiązaniom.

Niemiecki Minister Środowiska Barbara Hendricks powiedziała, że propozycje przedstawione przez Radę podczas wtorkowego głosowania dotyczącego systemu EU ETS są wielkim sukcesem dla ochrony klimatu i przemysłu. Niemiecka prasa cytowała polityka pisząc, że reformy wkrótce położą kres dramatycznie dużym nadwyżką certyfikatów na rynku, podczas gdy w tym samym momencie zaznaczając, że zapobiegnie to także migracji do regionów o niższych " standardach" ochrony środowiska ( lista ucieczki emisji - Carbon leakage list) . Zaznaczono jednak, że to nie koniec procesu legislacyjnego, ponieważ Parlament Europejski nadal musi spotkać się w sprawie reform.

Emisje norweskiej firmy energetycznej Statkraft potroiły się w roku 2016.

Makro:

Europa:

W lutym inflacja w strefie euro wzrosła do 2 %, to najwyższy poziom od 4 lat.
W tym samym miesiącu prywatna działalność gospodarcza wzrosła najszybciej od 6 lat, przewyższając oczekiwania analityków.

Zgodnie z nowymi badaniami ankietowymi niespodziewania silny wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii od czerwca poprzedniego roku powili zanika, jednym z powodów jest wzrastająca inflacja.

PMI w sektorze usług był najniższy od ponad pięciu miesięcy i wynosił 53.3, to o 1.2 mniej niż w poprzednim miesiącu.

USA:

Rezerwa Federalna jest na etapie ustalania wzrostu stóp procentowych w USA.

We wtorek prezydent Donald Trump powiedział, że był otwarty na reformy imigracyjne, mimo jego ostrej krytyki w sprawie nielegalnej imigracji jeszcze w przemówieniach podczas kampanii wyborczej oraz pierwszym miesiącu sprawowania urzędu w Białym Domu.

Stopa bezrobocia spadła do 223k, to najniższy poziom od 44 lat.

Według danych opublikowanych w środę, ceny konsumpcyjne spadły o 1.9% w stosunku do ubiegłego roku. Powodem wzrostu były wyższe ceny paliw. W konsekwencji, inwestorzy oczekują podwyżki stóp procentowych przez FED w ciągu najbliższych tygodni.


MIX ENERGETYCZNY:
Kalendarium:Vertis Environmental Finance

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE