ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Analiza tygodniowa rynku CO2
28.02.2017r. 05:55

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Państwa członkowskie rozpoczęły dystrybucję darmowych uprawnień dla 2017 roku.
POPRZEDNI TYDZIEŃ:

  • Cena na kontrakcie terminowym EUA DEc17 była wyższa o 9 % w porównaniu do poprzedniego tygodnia.
  • Państwa członkowskie rozpoczęły dystrybucję darmowych uprawnień dla 2017 roku.
  • Ostatni projekt sprawozdania państw członkowskich w sprawie negocjacji o reformie ETS wskazuje, że istnieje wsparcie dla podwojenia szybkości wycofywania uprawnień w ramach rezerwy stabilności rynku i zmniejszenia udziału aukcji o 1% w celu zapewnienia elastyczności w bezpłatnej alokacji. Oczekuje się, że Rada sfinalizuje swoją pozycję w dniu 28 lutego.
  • Niemcy potwierdziły, że przejście z paliw tradycyjnych na odnawialne źródła energii będzie tematem tuż po jesiennych wyborach.
  • Jak podaje Carbon Puls wiele brytyjskich instalacji przygotowuje się do opuszczenia systemu EU ETS.

BIEŻĄCY TYDZIEŃ:

  • W drodze czterech aukcji oferowanych w sumie będzie 17.3 mln uprawnień do emisji EUA, to o 5 mln mniej niż w poprzednim tygodniu.
    Oczekuje się, że wtorkowe spotkanie będzie kolejnym krokiem w sprawie reform systemu EU ETS po 2020 roku. Jest to ostatni z etapów przed negocjacjami trójstronnymi.
  • We wtorek upływa termin dystrybucji darmowych uprawnień przez organy państwowe.
  • 01.03.2017 rejestr Unii nie będzie dostępny z powodu aktualizacji oprogramowania.
Rynek CO2:

We wtorek Rada będzie obradowała nad reformami systemu EU ETS po 2020 roku.

Polityka:

Według dokumentu, który wyciekł podczas ostatniego weekendu, Rada Europejska popiera zwiększenie współczynnika dla rezerwy stabilizacji rynku ( MSR) z 12 na 24% oraz nadal utrzymanie liniowego współczynnika redukcji na poziomie 2.2%. Państwa członkowskie będą rozważały także anulowanie 800 mln EUA od 2021 roku.

Energia:

Państwa członkowskie UE zaoferowany przedłużenie 18 miesięcznych taryf importowych na panele słoneczne z Chin. Cła antydumpingowe i antysubsydyjne zostały wprowadzone na chińskie panele słoneczne w roku 2013.

Grupa energetyczna Uniper planuje cięcia kosztów zatrudnienia dla wartości około 100 mln EUR w ramach programu efektywności.

Szwedzki Vattenfall będzie dążył do rozszerzenia operacji ciepła i ilości elektrowni wiatrowych w Niemczech. Miastami strategicznymi dla nowych inwestycji są min. obrzeża Hamburgu i Berlina. Inwestycje będą dotyczyły także morskich farm wiatrowych oraz samochodów elektrycznych.

Makro: Komisja Europejska oraz państwa członkowskie przewidują kosztowne konsekwencje Brexit.

W poniedziałek Brytyjska Izba Lordów rozpoczęła debatę na temat ratyfikacji art. 50. Członkowie Izby zaproponowali około 30 poprawek do ustawy.

Sześć miesięcy po głosowaniu na temat opuszczenia UE, perspektywy problemów i spowolnień gospodarczych stały się największym zmartwieniem Brytyjczyków. Badania przeprowadzone przez firmę Nielsen wskazują, że aż 28 % respondentów martwi się o przyszłą sytuację ekonomiczną kraju, to o 12 % więcej niż w roku 2016. Imigracja spadła o 2% i wynosi 20%.

Premier Theresa May zapowie w przyszłym miesiącu, że osoby, które przyjadą do Wielkiej Brytanii po formalnym rozpoczęciu negocjacji w sprawie jej wyjścia z UE, nie otrzymają automatycznego prawa pobytu po Brexicie.

USA:

W styczniu sprzedaż domów w Stanach Zjednoczonych wzrosła do najwyższego od 10 lat poziomu wynosząc 5.59 mln.

Nowy szef Agencji Ochrony Środowiska (EPA) w USA Scott Pruitt ścisłe współpracował z największymi firmami naftowymi, gazowymi oraz grupami politycznymi, by przywrócić przepisy dotyczące ochrony środowiska.

Donald Trump oświadczył, że zbyt długo EPA wydawała pieniądze podatników na pozostającą poza kontrolą antyenergetyczną agendę, co zniszczyło miliony miejsc pracy jednocześnie osłabiając naszych niesamowitych rolników i wiele innych firm i branż na każdym kroku"


MIX ENERGETYCZNY:KALENDARIUM:


Vertis Environmental Finance

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE