ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Analiza tygodniowa rynku CO2
07.02.2017r. 05:46

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Cena kontrakcie terminowym EUA Dec17 była wyższa o 4.9 % w porównaniu do poprzedniego tygodnia.
POPRZEDNI TYDZIEŃ:

  • Cena kontrakcie terminowym EUA Dec17 była wyższa o 4.9 % w porównaniu do poprzedniego tygodnia.
  • Niemiecki Minister Środowiska poparł ideę korytarza cenowego uprawnień do emisji EUA.
  • Sąd najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł, że niezbędna jest zgoda Parlamentu by ratyfikować art. 50

BIEŻĄCY TYDZIEŃ:

  • W poniedziałek przedstawiciele państw członkowskich UE w środowiskowej komisje roboczej spotkają się by omówić reformy systemu EU ETS.
  • W drodze pięciu aukcji sumie oferowanych będzie w sumie 22.4 mln uprawnień do emisji EUA, to o 5 mln więcej niż w poprzednim tygodniu.
  • Z uwagi na małą zmienność cen w poprzednim tygodniu i przedział uprawnień między 5.00 - 5.50 euro/EUA nasze oczekiwania na najbliższy tydzień znajdują się pomiędzy 4.60 - 5.60 euro/EUA.Rynek CO2:

Polityka:

Maltańska Prezydencja Rady Europejskiej wyszła z nowym projektem reform systemu EU ETS:
  • Zmiana współczynnika dla MSR ( Rezerwy Stabilizacji Rynku ) od 2019 roku do 2023. Propozycja pokrywa się z głosowaniem Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) w grudniu 2016 roku.
  • Podtrzymana została także propozycja liniowego współczynnika redukcji na poziomie 2.2 od 2021 roku, zaproponowana przez Komisję Europejską i uzgodniona przez przywódców UE w 2014 roku.
  • Propozycja zmienia jednak ilość oferowanego w drodze wolumenu. Poprzednie propozycje dotyczyły 57% natomiast propozycja Malty zakłada 1% mniej, co daje 56%.
Doradca niemieckiego ministra gospodarki zasugerował dla całej EU minimalną cenę uprawnień do emisji, rozszerzenie systemu handlu emisjami o inne sektory tj.: transport, rolnictwo oraz budownictwo.

Polityk oświadczył, że Niemcy powinny wykorzystać swoje wpływy w grupie G20 i prowadzić więcej rozmów na temat minimalnej ceny emisji.

W czwartek w opublikowanej białej księdze, rząd Wielkiej Brytanii przedstawił swoje oficjalne stanowisko dla Brexit. Dokument nie wspominał o członkostwie w EU ETS, jednak wskazywał, że UK musi omówić swój przyszły status z agencjami UE, takimi jak Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego ( EASA), Europejski Urząd bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Europejski Urząd Nadzoru Finansowego (ESA). Część uczestników rynku interpretuje tę część artykułu, jako znak dla opuszczenia EU ETS.

Unia Europejska jest na dobrej drodze do osiągniecia swoich celów dla odnawialnych źródeł energii i sprostania ambitnemu celowi dostarczeniu 20% energii do 2020 roku z OZE.


MAKRO:

Europa:

Według Bloomberg z rozmów przeprowadzonych z przedstawicielami państw członkowskich wynika, że Rada nie uzgodniła jeszcze preferowanych wariantów dotyczących reformy systemu EU ETS. Kolejne spotkanie grupy roboczej ds. środowiska planowane jest na 6 lutego (najbliższy poniedziałek). Jeśli państwa członkowskie osiągną porozumienie do końca lutego, rozmowy trójstronne między Radą, Parlamentem i Komisją mogą rozpocząć się wiosną.

Proces wyjścia UK z UE - Brexit

Brytyjscy posłowie przegłosowali w środę wieczorem krótką ustawę dającą rządowi zielone światło do uruchomienia art. 50 traktatu o UE, czyli rozpoczęcia negocjacji rozwodowych z resztą Europy. Taki wymóg wyniknął z zeszłotygodniowego orzeczenia sądu najwyższego.
Mimo, że parlamentarzyści są w większości proeuropejscy, zapowiedzieli już wcześniej, że nie zagłosują przeciwko czerwcowemu referendum. 498 posłów opowiedziało się za przyjęciem ustawy, przeciwnych było zaledwie 114. Premier Theresa May zapowiedziała rozpoczęcie rozmów przed końcem marca - prawdopodobnie nastąpi to podczas szczytu Unii Europejskiej w dniach 9 i 10 marca.

Niemieckie bezrobocie uległo nieznacznej poprawie, pracę znalazło 26 tysięcy osób. W grudniu niemiecka sprzedaż detaliczna spadła o 0.9 % w ujęciu miesięcznym. Wynik był lepszy o 0.3 % w stosunku do oczekiwań.

Europejskie ceny konsumpcyjne wzrosły o 0.3 % więcej niż oczekiwano, zamykając grudniowe zestawienia na dodatnim poziomie wynoszącym 1.8%.
Zgodnie ze wstępnymi danymi unijne PKB wzrosło o 0.5% w porównaniu do ostatniego kwartału 2016 roku, to o 0.1 % więcej niż oczekiwania rynkowe.

W ubiegłym roku wzrost gospodarczy na starym kontynencie był wyższy niż w Stanach Zjednoczonych pierwszy raz od kryzysu finansowego w 2008 roku.

Europejska stopa bezrobocia spadła o 0.1 % i wynosi 9.6%.


USA:

Administracja prezydenta Donalda Trumpa dąży do zakazu dotyczącego wjazdu uchodźców i osób z siedmiu krajów muzułmańskich. Na odwet ze strony muzułmanów nie trzeba było długo czekać. Iran odmawiają wydania wiz dla Amerykanów. Pozostałe kraje zareagowały spokojniej z uwagi na toczące się wojny domowe w Somali, Libii, Syrii nie odniosły się jeszcze do decyzji administracji nowego prezydenta USA.


MIX ENERGETYCZNY:Kalendarium:

Vertis Environmental Finance

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE