ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Analiza miesięczna rynku CO2
09.12.2016r. 11:51

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Przegląd rynku CO2 : listopad 2016

POPRZEDNI MIESIĄC:

Śledząc CORISIA I EU ETS

Październikowa decyzja wydana przez ICAO pozostawiła większość linii lotniczych w niepewności. Jak emisje będą mierzone i raportowane? Kto będzie zobligowany do umarzania jednostek i na jakich lotach? Jakie jednostki mogą zostać użyte do umorzeń i jak CORSIA będzie współgrała z EU ETS?

Choć od samego początku było jasne, że nie znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania, Vertis zdecydował się przeprowadzić konferencję w Madrycie aby pomóc w rozwianiu wątpliwości operatorom linii lotniczych. Razem z naszą specjalistą ds. lotnictwa Africa Abajas mieliśmy bardzo interesujące spotkanie i przebyliśmy interesującą drogę przez wszystkie zakamarki regulacji dotyczące emisji przez linie lotnicze.

COP22: Pierwsze zakończenie w terminie

Pomiędzy 7-18 listopada wszystkie oczy zwrócone były w stronę Marrakeszu, wszyscy chcieli dowiedzieć się czy porozumienie paryskie zostanie implementowane w praktyce. Rynek oczekiwał dowiedzieć się więcej szczegółów na temat nowego mechanizmu ustanowionego przez artykuł 6 porozumienia. Negocjacje przebiegały w atmosferze zaskoczenia wyborem na nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, który w swoje kampanii zapowiadał, że w przypadku wygranej zrezygnuje z zawartego porozumienia paryskiego. Dlatego po jego wyborze COP22 przekształciło się w burzę mózgów dotyczącą jaka będzie pozycja USA w związku ze zmianami klimatycznymi, w związku z tym nie było żadnego postępu w związku z nowym mechanizmem. Wielu uczestników rynku oczekiwało wskazówki dotyczącej przyszłości Mechanizmów czystego rozwoju (CDM), które miały by być postawą nowego środka. Brak decyzji w tym temacie pociągnął w dół ceny CER Dec16 o 28%.

Niespodziewane porozumienie OPEC

Ostatniego dnia listopada członkowie OPEC zaskoczyli wszystkich inwestorów porozumieniem dotyczącym obniżenia dziennej produkcji o 1,2 miliona baryłek do 32,5 baryłek dziennie. Arabia Saudyjska najwięcej "ucierpi" w wyniku porozumienia, ponieważ będzie musiała obniżyć swoją produkcję o 0,5 miliona baryłek dziennie. Irak obniży swoją produkcję o 0,2 miliona baryłek dziennie, jako szczególni przypadek ze względu na niedawno zniesione sankcje, pozwolono jednak zwiększyć poziom produkcji do poziomu przed sankcjami. Brent zyskał prawie 10% w ciągu jednego dnia.

Pakiet zimowy bez większych niespodzianek

Komisja Europejska wypuściła projekt pakietu zimowego dotyczący implementacji celów UE 2030

  • Projekt ustawy, która musi jeszcze zostać zatwierdzony przez państwa członkowskie i Parlament Europejski, ustanawia wiążący cel, aby ograniczyć zużycie energii o 30% do roku 2030 oraz zwiększyć udział energii odnawialnej do 27% dla miksu energetycznego do 2030 roku.
  • Władza wykonawcza UE w swoim projekcie proponuje, aby producenci energii pochodzącej z wykorzystania wiatru lub energii słonecznej mieli pierwszeństwo sprzedaży do sieci elektrycznej szczególnie w tych krajach gdzie energia pochodząca z odnawialnych źródeł energii stanowi duży udział. Jednak dotyczyć będzie to tylko działających już dostawców energii z odnawialnych źródeł oraz nowych niewielkich dostawców.
  • Celem jest usunięcie barier pomiędzy między granicznym przepływem energii, Komisja zaproponowała stworzenie regionalnych centrów wspomagających współpracę pomiędzy operatorami linii energetycznych a także przekazania większej władzy agencji regulacyjnej ACER.
  • Określa także w bardziej restrykcyjny sposób przepisy dotyczące systemów wspierania mocy "stand -by" jako ubezpieczenie przed utratą zasilania, włączając w to limity CO2 : 550 gram CO2 na kilowatogodzinę na jedną elektrownię.

Projekt zakłada dokładnie to, co wersja, która wycięła do mediów i nie ma, zatem żadnego większego wpływu na ceny EUA.

Cena EUA spadła ponownie poniżej 5 EUR

Wszystkie wzrosty cenowe EUA z października zostały zlikwidowane poprzez pojawienie się trendu spadkowego w listopadzie. Najbardziej płynny kontrakt Dec16 zanotował spadek 20% w ciągu miesiąca. Jest kilka powodów sugerujących dalsze spadki cenowe.

  • Rynek zaczął spieniężać efekt w związku z sytuacją dotyczącą elektrowni nuklearnych we Francji, większość z nich wznowi swoje działanie pod koniec roku.
  • Pesymistyczne podjeść, co do porozumienia krajów OPEC popchnęło w dół ceny ropy i także uprawnień do emisji CO2
  • Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na ceny było opublikowanie po koniec miesiąca kalendarza aukcyjnego na 2017 rok. Pomimo jasności, że back-loading zakończy się 31 grudnia 2016 roku, zwiększone wolumeny aukcyjne wywołały małą panikę.

Pod koniec listopada sprawozdawca dotyczący reform EU ETS po 2020 roku, prowadził spotkania ze sprawozdawcami pomocniczymi w komisji ds. środowiska w celu osiągnięcia porozumienia i uzyskania większościowego poparcia w związku z głosowaniem, jaki ma się odbyć 8 grudnia. Pomimo, że spotkanie odbywało się za zamkniętymi drzwiami, posty umieszczone na Twitterze przez Ducana stanowiły, że jesteśmy jeszcze daleko od uzyskania całkowitego porozumienia, co stawia grudniowe głosowanie pod znakiem zapytania. Opóźnienie w głosowaniu do lutego przyszłego roku przedłuży niepewność na rynku CO2 co prawdopodobnie zaowocuje kolejnymi spadkami.
Vertis Environmental Finance

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE