ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Analiza miesięczna rynku CO2
16.11.2016r. 19:53

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Ceny energii zdeterminowały rynek CO2

W październiku ożywienie cenowe na europejskim rynku energii wpłynęło na wyższe ceny na rynku uprawnień, który były wyższe o 19% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Ceny na niemieckim rynku terminowym energii wzrosły o 17,4%, a na francuskim w tym samym czasie o 14,6%. Wolumeny na najbardziej płynnym kontrakcie (EUA Dec16) również wzrosły o 3% w porównaniu do poprzedniego miesiąca.


Wybory w USA:

Zaskakujący i nieoczekiwany wynik wyborów prezydenckich w USA nie wpłynął tak samo negatywnie na rynki (wliczając w to rynek uprawnień) jak wynik referendum dotyczący Brexit. Różnica pomiędzy ceną zamknięcia na kontrakcie Dec16 z dnia 9 listopada a 8 listopada wyniosła 21 centów, czyli tylko połowę spadku ceny jaką wywołał Brexit.

"Wieczorna po elekcyjna przemowa Trumpa nie była tak ostra jak się spodziewano"- tak o pierwszym po elekcyjnym wystąpieniu wypowiedział się dziennikarz James Saft pracujący dla Reuters. Ponadto, jest zbyt wcześnie, aby oszacować wpływ administracji Trumpa na światowe rynki.

Najbardziej negatywne podejście do międzynarodowych negocjacji w sprawie zmian klimatycznych mieli dyplomaci z USA, którzy próbowali uniknąć jakichkolwiek obietnic w związku z prowadzoną przez Trumpa kampanią, w której podkreślał swoje zwątpienie dla obecnie prowadzonych działań na rzecz klimatu, a także obiecał zrezygnować z porozumienia paryskiego, znieść projekty dotyczące czystej energii oraz przestać finansować projekty ONZ na rzecz klimatu.
Zwiększenie cen energii jest efektem informacji dotyczących francuskich elektrowni jądrowych, których działanie zostało wstrzymane we wrześniu. Francuskie władze potwierdziły potrzebę wyłączenia z działania kilku elektrowni jądrowych na dłuższy okres czasu w związku z kontrolami bezpieczeństwajakie muszą zostać w nich przeprowadzone. Według prognoz zima 2016/2017 będzie mroźniejsza od poprzedniej, uczestnicy rynku obawiają się czy działające elektrownie będą w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię w czasie zimy. Francja jest w stanie pokryć samodzielnie 75% swojego zapotrzebowania na energię przy użyciu 58 reaktorów jądrowych, w obecnej sytuacji wygląda na to, że będzie musiała importować energię z krajów sąsiednich.
Zwiększenie cen energii jest efektem informacji dotyczących francuskich elektrowni jądrowych, których działanie zostało wtrzymane we wrześniu. Francuskie władze potwierdziły potrzebę wyłączenia z działania kilku elektrowni jądrowych na dłuższy okres czasu w związku z kontrolami bezpieczeństwa, jakie muszą zostać w nich przeprowadzone. Według prognoz zima 2016/2017 będzie mroźniejsza od poprzedniej, uczestnicy rynku obawiają się czy działające elektrownie będą w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię w czasie zimy. Francja jest w stanie pokryć samodzielnie 75% swojego zapotrzebowania na energię przy użyciu 58 reaktorów jądrowych, w obecnej sytuacji wygląda na to, że będzie musiała importować energię z krajów sąsiednich.


Miesięczna analiza rynku CO2

Najbardziej interesujące zmiany cenowe w ciągu ostatnich miesięcy mogliśmy zaobserwować na rynku węgla. Biorąc po uwagę, że blisko 200 krajów podpisało porozumienie paryskie w grudniu zeszłego roku (oraz że wiele z nich ratyfikowało je w tym roku) zobowiązując się tym do zredukowania emisji i ograniczenia spalania węgla, a mimo to zaobserwowano podwojenie się cen węgla w porównaniu do cen z lutego.

Kluczowym czynnikiem, jaki pomógł w ożywieniu cenowym jest polityka prowadzona przez Chiny mająca na celu zmniejszenie rodzimej produkcji. Zapasy węgla w Chińskich elektrowniach są relatywnie niskie. Chińska produkcja stali odnotowuje natomiast swój wzrost co tym samym zwiększa zapotrzebowanie na węgiel. Azjatyckie zapotrzebowanie na węgiel odbiło się na cenach węgla w Europie, co ma również wpływ na zmiany w bilansie kosztów energii i gazu. Rosnące ceny węgla wżerają się w marże generacji elektrowni węglowych.
Głównym pytaniem w listopadzie będzie to czy OPEC jest stanie zgodzić się na zmniejszenie produkcji ropy. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową zaskoczyła wszystkich 28 września w Algierze ogłaszając uzyskanie wstępnego porozumienia celu ograniczenia produkcji w listopadzie. Minął już jednak ponad miesiąc miesiąc a państwa członkowskie dalej nie są wstanie porozumieć się w sprawie szczegółów (jaki kraj powinien zmniejszyć produkcje o ile baryłek), coraz więcej krajów chce jednak być zwolnionych z tego ograniczenia. Spekulacyjne pozycje otwarte pod koniec września w związku z porozumieniem zostały niemal całkowicie pozamykane a ceny ropy wróciły do poziomu z przed umowy w Algierze.

Brak porozumienia na spotkaniu technicznym w Wiedniu (28-29 października) tylko nasilił obawy. W między czasie wiele krajów należących do OPEC zwiększyło nawet produkcję ropy, powyżej poziomu jaki ustalono we wrześniu. Po wyborze Trumpa na prezydenta USA, porozumienie staje jeszcze bardziej pod znakiem zapytania, ponieważ producenci mogą doświadczyć zmniejszenia popytu przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji przez USA..
Vertis Environmental Finance

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE