ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Prognoza cenowa rynku CO2
18.08.2016r. 12:22

Natalia Sykuła, Tomasz Bujacz - trading@vertis.com
Utrzymująca się niepewność, co do sposobu oraz procesu opuszczenia wspólnoty przez UK może w praktyce przełożyć się na wyższe ceny uprawnień do emisji.
CZYNNIKI RYZYKO
 Reforma systemu EU ETS   Negocjacje w sprawie nowelizacji dyrektywy systemu EU ETS po 2020 roku zostaną wznowione we wrześniu, co może wpłynąć na większą zmienność cen uprawnień. Reforma Backloadingu przestanie obowiązywać z końcem 2016. W ostatnim kwartale roku operatorzy lotniczy ponownie mogą wznowić swoją aktywność na rynku.
 
 Ceny surowców
  Szczególną uwagę powinny zwrócić ceny ropy naftowej oraz węgla, które są mocno skorelowane z ceną uprawnień.
We wrześniu odbędzie się kolejne spotkanie krajów OPEC na temat wydobycia ropy naftowej.
    Brexit   Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE nadal pozostaje ryzyko sprzedaży milionów uprawnień przez tamtejsze instalacje.


SCENARIUSZE CENOWE Vertis*

Podstawowy scenariusz   Sierpień 2016 - Wrzesień 2016         
Październik 2016 - Grudzień 2016
Styczeń 2016 - Marzec 2016            
EUR 4.30-5.25
EUR 5.00-6.00
EUR 5.00-6.25
Negatywny scenariusz Sierpień 2016 - Wrzesień 2016
Październik 2016 - Grudzień 2016
Styczeń 2016 - Marzec 2016                 
EUR 4.00-5.00
EUR 4.50-5.25
EUR 4.00-5.25
Pozytywny scenariusz Sierpień 2016 - Wrzesień 2016
Październik 2016 - Grudzień 2016
Styczeń 2016 - Marzec 2016
EUR 4.30-5.50
EUR 5.25-6.50
EUR 5.50-6.50
*na podstawie poziomów analizy technicznej i danych opartych o ICE Futures Europe

Wyjaśnienie:

Nowa prognoza cenowa uwzględnia zagrożenie wynikające z wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Utrzymująca się niepewność, co do sposobu oraz procesu opuszczenia wspólnoty przez UK może w praktyce przełożyć się na wyższe ceny uprawnień do emisji. Obecnie wolumen aukcyjny jest zmniejszony o ponad 50% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Celem tego działania jest utrzymanie cen uprawnień na "stabilnym" poziomie pod nieobecność polityków, którzy podczas sierpnia przebywają na wakacjach. We wrześniu sytuacja wróci do normy. Analitycy przewidują, że większy wolumen aukcyjny może przyciągnąć zainteresowanie producentów energii elektrycznej, którzy ponownie będą aktywnymi uczestnikami rynku. Historia pokazuje, że jesienią wiele firm decyduje się na zabezpieczenie części emisji przed sezonem grzewczym. Jeżeli taki scenariusz zaobserwujemy także w tym roku, ceny powinny wrócić na poziom powyżej 5 euro. W naszym scenariuszu cenowym oczekujemy, że średnia cena EUA w ostatnim kwartale będzie wynosiła około 5.50 euro, co oznacza spadek o ponad 8% w stosunku do wcześniejszych prognoz. Do końca roku ponownie cena uprawnień może kierować się ku północy osiągając wartość 6 euro.

Z końcem 2016 roku reforma Backloadingu przestanie obowiązywać. Fakt ten może wpłynąć na ceny EUA w pierwszym kwartale 2017 roku. Wszystko to wskazuje, że ceny uprawnień nie powinny szybować tak znacząco do góry jak zakładały to prognozy z końca roku 2015, gdzie w wielu przypadkach rok 2016 miał zamknąć się na poziomie ponad 10 euro. Prognozowana średnia ceny uprawnień w pierwszym kwartale roku 2017 powinna oscylować w granicach 5.75 euro.

Ryzyko:

29 września Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego rozpocznie negocjacje dotyczące reformy systemu EU ETS po 2020 roku. 13 października Komisja Przemysłu Parlamentu Europejskiego ITRE spotka się, by głosować nad poprawkami. Oczekuje się, że głosowanie na sesji plenarnej wydarzy się wiosną 2017 roku, a dyskusja na temat reform może wpłynąć na zmienność cen uprawnień do emisji EUA (co obserwowaliśmy w przeszłości, gdy posłowie uzgadniali postanowienia Backloadingu oraz MSR).

W grudniu 2016 roku Backloading przestanie obowiązywać. Wolumen aukcyjny zostanie zwiększony od stycznia w porównaniu do ostatniego miesiąca 2016 roku, co może wpłynąć na niepewność rynku. Obfita podaż może doprowadzić do obniżenia wskaźników popytu do podaży na aukcjach, zniechęcając kupujących na rynku wtórnym. Dlatego prognozuje się niższe ceny EUA w pierwszym kwartale 2017 roku.

Sektor lotnictwa:

Według źródeł zaangażowanych w negocjacje, globalna miara emisji lotniczych może być dobrowolna dla niektórych krajów w ciągu pierwszych 5 lat. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) spotyka się w dniach 27 września - 7 października celem ustanowienia globalnego środka ograniczenia emisji sektora lotnictwa na poziomie roku 2020.

Dobrowolny dla wielu krajów nowy system byłby w stanie utrzymać globalne zmniejszenie emisji na odpowiednim poziomie. Paradoksalnie, ICAO ostrzegł lotniska, aby rozpoczęły przygotowania do nadchodzących wpływów atmosferycznych związanych z globalnym ociepleniem.

Mix Energetyczny:

Ceny uprawnień do emisji nadal są mocno skorelowane z miksem energetycznym. W czasie mniejszej aktywności politycznej korelacja pomiędzy cena EUA, Brent oraz niemieckim rynkiem energetycznym jest bardzo wysoka. . W pierwszych tygodniach sierpnia ceny ropy naftowej ponownie były wyceniane na 42 dol. za baryłkę. Powodem były informacje napływające ze Stanów Zjednoczonych na temat zapasów surowca. Podczas 2 poprzednich raportów DOE wskazywał na bardzo duże zapasy ropy naftowej, co wpłynęło na silną podaż.

Cena Brent na giełdach poszybowała w górę po spekulacyjnych informacjach dotyczących najbliższego spotkania krajów OPEC i planowanych zmian dotyczących ceny i produkcji surowca.

W ostatnich dniach wzrósł także popyt na ropę w samej Arabii Saudyjskiej. Najnowsze dane wskazują na rosnące zużycie energii elektrycznej i ropy w okresie wakacyjnym.

Fakt ten wpłynął na powrót notowań surowca do oglądanego przed dwoma miesiącami poziomu 50 dol. za baryłkę.

Nadal pozostaje jednak problem nadmiernej wielkości zapasów ropy.

Ostatni przedstawiony raport OPEC wskazuje, że sytuacja na rynku może ulec zmianie w roku 2017, a nadmiar surowca może zostać zmniejszony.

Brexit:

Cena EUA nadal pozostaje pod mocnym wpływem referendum w Wielkiej Brytanii dotyczącego wyjścia kraju ze Wspólnoty.
Brexit pozostawia wiele niewiadomych. Jak podaje Energy Aspects, Argus Media poinformował, że instalacje Wielkiej Brytanii mogą pozostać jednak w systemie EU ETS . Opóźnienie formalnego rozpoczęcia negocjacji w kwestii Brexitu (artykuł 50. zgodnie z postanowieniami Traktatu z Lizbony) oraz przesunięcie spotkania polityków, popierających wyjście kraju może być oznaką, że wola separacji w obecnym rządzie nie jest aż tak silna.

Jeśli nie uda im się wynegocjować korzystnych warunków, rząd może nadal twierdzić, że zrobił wszystko, aby Brexit doszedł do skutku, ale istnieje prawdopodobieństwo unieważnienia całego referendum.

Wraz z obawami rynku o wyjściu angielskich instalacji z systemu EU ETS oraz zalaniem rynku 400-500 milionami EUA, cena na kontrakcie terminowym EUA Dec16 spadła pod koniec czerwca z poziomu 5,65 euro do 4,28 euro w lipcu. W ubiegły poniedziałek wraz z malejącym ryzykiem wyjścia instalacji z ETS cena uprawnień odrobiła straty sięgając już poziomu 4.97 euro.
Vertis Environmental Finance

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE