ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Analiza miesięczna rynku CO2
03.08.2016r. 17:54

Natalia Sykuła, Tomasz Bujacz - trading@vertis.com
Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec16 niższa o 45% w stosunku do zamknięcia roku 2015. Spadki cen miksu energetycznego oraz Brexit = cena EUA poniżej 5 euro.
Ceny uprawnień do emisji pozostają nadal pod dużym wpływem Brexitu. Nieoczekiwane wyjście UK z UE wpłynęło na niższe ceny uprawnień do emisji o ponad 45% w porównaniu z zamknięciem roku 2015. Na niższe ceny ma także wpływ miks energetyczny. Ceny Brent, które są najniższe od ponad 4 miesięcy wynosząc obecnie 42$ za baryłkę wpływają na południowy kierunek uprawnień.MIX ENERGETYCZNY:

Ropa naftowa:

W lipcu ceny Brent spadły o 14% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Pozytywne informacje na temat dużego zapasu surowca w Stanach Zjednoczonych oraz napływające ze świata informacje o coraz większym wydobyciu oraz produkcji na świecie przyczyniła się do cen poniżej 42$ za baryłkę. Arabia Saudyjka może mieć problemy z przychodami do budżetu państwa w związku z niskimi cenami czarnego złota. Ropa naftowa stanowi prawie 80% wpływów do budżetu Państwa. Należy pokreślić, że Arabia Saudyjska jest największym producentem surowca wśród państw OPEC.Bank Światowy ocenia, że przy obecnej sytuacji rezerwa finansowa zostałaby wyczerpana w ciągu 4 lat. Analitycy oraz inwestorzy czekają na cotygodniowy raport o stanie zapasów ropy w USA. Ostatni raz tak niskie ceny były podczas notowań z 17 kwietnia 2016, kiedy ropa odrabiała straty z IQ.

Ceny German Power:

Ceny na niemieckim rynku energetycznym podczas ostatniego notowania w lipcu były wyższe o 5 % w porównaniu z zamknięciem poprzedniego miesiąca. Wyższe ceny oznaczają większą produkcję w największej, europejskiej gospodarce. W IQ 2016 roku korelacja pomiędzy cenami German Power a uprawnieniami do emisji EUA wynosiła 90%.Węgiel:

W lipcu ceny Europejskiego węgla były wyższe o ponad 10%.
Węgiel jest paliwem kopalnym, które wykorzystywane jest w celu wytworzenia energii i stanowi jednocześnie najbardziej zanieczyszczające paliwo będące w użytku. Spadek cen tego surowca, stanowi czynnik zachęcający do jego zakupu i co za tym idzie produkcji energii z węgla, co z kolei wpływa na większy popyt na EUA. W związku z powyższym możemy przyjąć założenie, że istnieje ujemna korelacja pomiędzy ceną węgla a ceną EUA.

Dolar amerykański jest walutą zakupową węgla. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić pozycję euro w stosunku do dolara amerykańskiego. Jeśli euro się wzmacnia, siła nabywcza przedsiębiorstw europejskich rośnie. Co za tym idzie mogą kupić więcej węgla, a ich zapotrzebowanie na EUA również wzrasta.POLITYKA:

Wielka Brytania

W lipcu rząd brytyjski ustanowił nowy, ambitniejszy od poprzedniego (40%) cel redukcji emisji z 1990 roku o 57% do 2032.Nowe założenia zakładają uczestnictwo Wielkiej Brytanii w systemie EU ETS. Jedyną niepewnością jest nowelizacja dyrektywy po 2020 roku. Brytyjskie władze przedstawiły informacje na temat miksu energetycznego w kraju za rok 2015. W ubiegłym roku więcej energii zostało wyprodukowanych za pomocą odnawialnych źródeł niż za pomocą elektrowni węglowych. Udział OZE w brytyjskim miksie energetycznym osiągnął 25%.

Francja

Francuski rząd zaproponował kolejne rozwiązanie dotyczące korytarza cenowego uprawnień do emisji. Nowy projekt zakłada coroczny wzrost cen o 5-10 %. Cena uprawnień do końca 2030 roku powinna znajdować się w przedziale 20-50 euro/EUA. Pomysł zakłada także wyższe ceny uprawnień na poziomie 50 euro do końca Fazy 3. Rozwiązanie może zostać wprowadzone we Francji, jednak mało prawdopodobnym jest by spotkało się z akceptacją na poziomie UE.

Wiceprezydent Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič oświadczył, że większość państw członkowskich UE nie poprze przedstawionego przez Francję rozwiązania regulacji cen uprawnień do emisji za pomocą korytarza cenowego.

Komisja Europejska

W Lipcu Komisja Przemysłu Parlamentu Europejskiego omówiła 775 poprawek złożonych przez sprawozdawcę Fredricka Federley.

Przedstawione propozycje dotyczyły min:
  • Liniowego współczynnika redukcji i jego zmiany z poprzednio proponowanego poziomu 2.4 % do 4%.
  • Wolumenu aukcyjnego po roku 2020. Konserwatywna partia EPP opowiedziała się za niższym wolumenem aukcyjnym wynoszącym 52%, z drugiej strony inne ugrupowania były za utrzymaniem obecnego 57% poziomu oraz zwiększanie go w kolejnych latach, redukując jednocześnie darmowe alokacje.
  • Partie S&D przedstawiła propozycję całkowitego cięcia darmowych alokacji w fazie IV dla sektorów z poza listy narażonej na ucieczkę emisji ( carbon leakage list), z kolei partia EPP zaproponowała by darmowe alokacje były na poziomie 30%.
  • Komisja Europejska wyznaczyła giełdę EEX docelową platformą aukcyjną na kolejne 5 lat. Z powodu okresu wakacyjnego oraz zapewnienia równowagi podażowo-popytowej na rynku CO2, od 1 sierpnia wolumen aukcyjny został pomniejszony o połowę.

KALENDARIUM:


Vertis Environmental Finance

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE