ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Ceny na kontrakcie terminowym EUA Dec16 powyżej 6 euro
06.05.2016r. 11:17

Natalia Sykuła, Tomasz Bujacz - trading@vertis.com
W porównaniu z końcem roku 2015 ceny na kontrakcie terminowym EUA Dec16 odnotowały stratę 25 proc. Jednak od czasu, kiedy rynek CO2 sięgnął w lutym 2016 wartości 4,62 cena EUA kontynuuje swój wzrost, który w tej chwili już wynosi 35 proc.


Darmowe alokacje:

  • Komisja Europejska opublikowała dane dotyczące umorzeń roku 2015. Dla 90 proc. uprawnionych instalacji umorzenia zostały dokonane w terminie. We Francji oraz Włoszech wykazano największe odstępstwa od obowiązujących wymogów.

Polityka:

  • Podczas konferencji francuski prezydent powiedział, że kraj wprowadzi korytarz cen dla uprawnień do emisji we Francji oraz zamknie niektóre reaktory jądrowe. Po wypowiedzi François Hollande reakcja na giełdach była natychmiastowa. Niemiecki rynek energetyczny zyskał ponad 5 proc., co przełożyło się na ceny uprawnień do emisji.
  • Bloomberg opublikował pismo sporządzone przez europosła Iana Duncana sprawozdawcę reformy systemu EU ETS po 2020 roku. Przedstawiony dokument zakłada zwiększenie współczynnika liniowego redukcji pułapu emisji w ramach systemu ETS do nawet 2,6 z poziomu 2,2 proponowanego przez Komisję Europejską.

Polska:
  • Zgodnie z koncepcją forsowaną przez polski rząd w zakresie walki z globalnym ociepleniem, obowiązek za realizację tego zadania ma spocząć w przypadku naszego kraju w dużej mierze na Lasach Państwowych. Teraz LP przedstawiają pomysł jak chcą tego dokonać, tworząc tzw. leśne gospodarstwa węglowe. Polski rząd kierowany przez Beatę Szydło która w piątek 22 kwietnia podpisała w Nowym Jorku globalne porozumienie klimatyczne zobowiązujące sygnatariuszy do podjęcia działań w zakresie redukcji emisji CO2 chce tego dokonać poprzez absorbcję dwutlenku węgla przez lasy – które w większości należą w Polsce do państwowej spółki Lasy Państwowe. Uwzględnienie w porozumieniu paryskim zalesiania w walce z emisjami CO2 minister środowiska Jan Szyszko uznał za "ogromne osiągnięcie" polskiego rządu. Lasy Państwowe przekonują, że w przypadku gdyby cena uprawnienia do emisji EUA wynosiła ponad 30 euro i gospodarstwa węglowe byłyby wpisane w unijny system handlu emisjami CO2 z hektara takiego lasu można byłoby uzyskać ponad 500 euro.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości:
  • 28 kwietnia Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, w którym nakazał Komisji Europejskiej ponownie obliczyć ilość darmowych uprawnień do emisji CO2 przyznanych dla sektora przemysłowego do końca 2020 roku.

EU ETS to sztandarowe narzędzie polityki klimatycznej Unii, które miało stanowić zachętę dla przemysłu do ograniczania emisji i inwestowania w technologie niskoemisyjne. W ostatnich latach zgodnie z założeniami Backloadingu wyjęto z systemu 900 mln uprawnień do emisji. Reforma będzie zmieniona przez kolejną wprowadzoną przez Komisję Europejską – MSR czyli mechanizm rezerwy stabilizacyjnej.

Trybunał nakazał Komisji wprowadzenie zmian obliczania darmowych alokacji dla sektorów przemysłowych do końca fazy 3 (do 2020 roku) oraz przeliczenie wartości międzysektorowego współczynnika korygującego.

Korelacja między cenami uprawnień do emisji EUA, Gazem oraz Brent Oil.Ropa ponownie na pierwszym planie:

Dużą uwagę inwestorów w kwietniu przyciągała sytuacja na rynku ropy naftowej. O ile w trakcie pierwszych dni miesiąca ropa kontynuowała mocne dzienne spadki zapoczątkowane jeszcze w połowie marca, o tyle kolejne dni kwietnia przynosiły głównie informacje o coraz wyższych jej cenach.

Na koniec miesiąca kwietnia ropa odnotowała wzrost o 20,6 proc. By ponownie powrócić do poziomu 46 dol. za baryłkę, czyli poziomu z października ubiegłego roku. Podczas poprzedniego miesiąca kilkukrotnie napływały informacje świadczące o rosnących zapasach surowca w Stanach Zjednoczonych. Istotnym wydarzeniem było zakończenie szczytu państw OPEC w Doha w sprawie zamrożenia wydobycia i produkcji ropy naftowej, które zakończyło się totalnym fiaskiem.

Vertis Environmental Finance

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE