ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Analiza miesięczna rynku CO2: Marzec 2016
08.03.2016r. 10:56

Natalia Sykuła, Tomasz Bujacz
Mimo, iż cena EUA opuściła spadkowy trend widoczny w styczniu i lutym nazbyt pochopne było by stwierdzenie o odwróceniu trendu. Ceny uprawnień do emisji każdego dnia znajdują się w zasięgu 5 euro, nie wykazują jednak znaczących skoków do ponownego poziomu z przed kilku tygodni, wynoszącego 6 euro.

CZYNNIKI RYZYKO
Ceny surowców Korelacja między cenami węgla i ropy naftowej stała się bardziej znacząca w ostatnim czasie.
Ceny ropy mogą wpłynąć na inne surowce takie jak węgiel gaz czy dark spread.
Reformy systemu EU ETS Mechanizm backloadingu oraz MSR zostały przyjęte. Wprowadzenie reformy dotyczącej zmian EU ETS po 2020 roku może potrwać dłużej niż przewidywano.
Równowaga na rynku CO2 W 2016 roku większość instalacji powinna terminowo otrzymać darmowe uprawnienia w drodze alokacji.SCENARIUSZE CENOWE Vertis*

Podstawowy scenariusz   Styczeń 2016 – Marzec 2016: 
Kwiecień 2016 – Czerwiec 2016:
Lipiec 2016 – Grudzień 2016:
EUR 4,50-5,50
EUR 4,00-5,50
EUR 5,00-7,00
Negatywny scenariusz Styczeń 2016 – Marzec 2016:
Kwiecień 2016 – Czerwiec 2016:
Lipiec 2016 – Grudzień 2016:
EUR 4,30-5,50
EUR 3,00-4,00
EUR 3,50-5,50
Pozytywny scenariusz Styczeń 2016 – Marzec 2016:
Kwiecień 2016 – Czerwiec 2016:
Lipiec 2016 – Grudzień 2016:
EUR 4,60-5,50
EUR 5,00-6,00
EUR 5,50-7,50

*na podstawie poziomów analizy technicznej i danych opartych o ICE Futures Europe


Wyjaśnienie:

W lutym ceny uprawnień do emisji na kontakcie terminowym EUA Dec16 spadły poniżej naszego podstawowego scenariusza, dlatego musieliśmy obniżyć nasze prognozy cenowe dla I kwartału. Po tym jak ceny uprawnień w lutym spadły do 4,62 euro minimalna prognoza do końca marca została obniżona z 5,60 do 4,50.

Cena EUA przełamała w styczniu zarówno krótko- jak i długoterminowy trend spadkowy, który obowiązywał niezmiennie od 2013rMimo, iż cena EUA opuściła spadkowy trend widoczny w styczniu i lutym nazbyt pochopne było by stwierdzenie o odwróceniu trendu. Ceny uprawnień do emisji każdego dnia znajdują się w zasięgu 5 euro, nie wykazują jednak znaczących skoków do ponownego poziomu z przed kilku tygodni, wynoszącego 6 euro.

W 2016 roku godnie z mechanizmem backloadingu podaż aukcyjna została zmniejszona o 200 mln uprawnień. Większość darmowych alokacji dla uprawnionych instalacji została już przesłana. Oznacza to, że na rynku jest ponad 1,7 mld uprawnień. Ze względu na tą również informację została obniżona prognoza dla II kwartału.

W połowie sierpnia, – jak co roku - oczekuje się zmniejszenia podaży aukcyjnej o 50%. Politycy z Brukseli oraz Strasburga będą aktywniej negocjować reformę systemu EU ETS po 2020 roku. Prowadzone rozmowy mogą bezpośrednio wpłynąć na wyższe ceny uprawnień w drugiej połowie roku.


Szczegółowy opis czynników ryzyka:

W ciągu ostatnich 4 lat uczestnicy rynku CO2 przyzwyczaili się do faktu, że ceny zależą głownie od podejmowanych decyzji politycznych. Po reformach backloadingu oraz Rezerwy Stabilizacyjnej Rynku w kolejnych miesiącach, aż do drugiej połowy roku, nie będą podejmowane decyzje polityczne, które mogłyby mieć bezpośrednie przełożenie na ceny EUA.

W styczniu oraz lutym ceny uprawnień wykazały silną korelację pomiędzy surowcami takimi jak węgiel oraz ropa. Ropa naftowa jest głównym wskaźnikiem światowej kondycji gospodarczej i wpływa także na cenę gazu. Od maja 2015 roku notowania ropy brent brent straciły więcej niż 60 proc., a gaz ponad 40 proc. na wartości. W tym samym czasie ceny europejskiego węgla spadły o ponad 30 proc.

Relatywnie tańszy gaz zaczął być wykorzystywany w elektrowniach, wypierając droższy węgiel. Kolejnym powodem dla zużywania gazu jest znacznie mniejsza emisja CO2 i co za tym idzie- mniejsze zapotrzebowanie na uprawnienia do emisji EUA.

Rok 2016 jest ostatnim rokiem obowiązywania backloadingu. Dzienny wolumen aukcji na EEX wzrósł już o 0,5 miliona uprawnień.

Mechanizm stabilizacyjny rynku (MSR) także został przyjęty i zostanie uruchomiony w 2019 r. Na początku przesunięciu do rezerwy ulegnie 12 proc. nadwyżki z 2017 r. W kolejnych latach rezerwa zostanie powiększona o 12 proc. nadpodaży, gdy nadwyżka na rynku wyniesie ponad 833 mln EUA. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, uprawnienia podlegające backloadingowi (900 mln), nie wrócą na rynek i zostaną przesunięte bezpośrednio do rezerwy

Nie ma możliwości zmiany daty oraz progów reformy, nawet, jeśli nie będzie można zmniejszyć nadpodaży rynkowej w najbliższym czasie. Reformy systemu ETS w fazie IV po roku 2020 mogą mieć wpływ na przedsiębiorstwa przemysłowe oraz na zmniejszenie bezpłatnych przydziałów, a także na zmiany w liście ucieczki emisji.

Brak wiadomości o konkretach reformy systemu ETS po 2020 roku utrzymuje niepewność rynkową. Przedstawiciel Komisji Europejskiej w swojej wypowiedzi sprzed kilku dni zaznaczył, że prace nad wdrożeniem reformy mogą się przedłużyć.

Większość uprawnionych instalacji otrzymała już bezpłatne przydziały na rok 2016. Około 800 mln uprawnień powinno zostać przesłane uprawnionym uczestnikom rynku (wyłączając sektor lotnictwa).

1 kwietnia Komisja Europejska opublikuje dane dotyczące zweryfikowanej emisji za rok 2015. Informacje dostępne będą zarówno na stronie internetowej Komisji oraz dzienniku transakcji Unii Europejskiej. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że emisje CO2 w roku 2015 spadły głównie za sprawą ciepłej zimy i łagodnych temperatur, co może mieć negatywny wpływ na ceny EUA.
Vertis Environmental Finance

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE