ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Duża zmienność cen uprawnień do emisji CO2 w 2019 roku
26.02.2019r. 19:03

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski, trading@vertis.com
Mimo wejścia w życie jednej z długo wyczekiwanych przez polityków reform systemu EU ETS - MSR, ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla nie utrzymały się długo na rekordowych od 10 lat poziomach bliskich 25 euro.
  • W tym tygodniu w drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 15,1 mln uprawnień do emisji CO2, to o 41,4 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. W teorii większa ilość oferowanych uprawnień do emisji CO2 na rynku pierwotnym powinna być negatywnym sygnałem dla cen, jednak rozliczenia aukcji w tym tygodniu były silne w stosunku do rynku wtórnego.
  • W czwartek upływa termin dystrybucji darmowych alokacji dla instalacji znajdujących się w systemie EU ETS za 2019 rok.
  • W środę 27 lutego odbędzie się głosowanie w Parlamencie Wielkiej Brytanii - uczestnicy rynku nie oczekują ostatecznego porozumienia. Obecne negocjacje z UE nie przyniosły żadnych rezultatów. Główne głosowanie zaplanowano na 12 marca.
  • Po niskich temperaturach podczas weekendu, w tym tygodniu meteorolodzy szacują wyższe średnie temperatury w całej Europie, a to może przełożyć się na mniejsze zużycie paliw kopalnych oraz emisję CO2.


Źródło: Bloomberg

W ostatnim miesiącu cena na kontrakcie terminowym EUA DEC19 straciła przeszło 17 proc. i z poziomu 24 EUR znajduje się obecnie poniżej 20 EUR/EUA.

Mimo wejścia w życie jednej z długo wyczekiwanych przez polityków reform systemu EU ETS - MSR, dzięki której ilość uprawnień do emisji w obiegu została zmniejszona w pierwszych 8 miesiącach 2019 roku o 265 mln, to ceny nie utrzymały się długo na rekordowych od 10 lat poziomach bliskich 25 EUR - tj. z końca roku poprzedniego.

Wśród czynników sprzyjających spadkom cen EUA można upatrywać:
  1. Większa aktywność po stronie sprzedaży - Inwestorów, nieposiadających obowiązków wynikających z systemu EU ETS.
  2. Wyższe od średnich temperatury w całej Europie, co wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło i energię elektryczną i ograniczoną aktywnością sektora energetycznego.
  3. Przełamanie wielu progów wsparcia z analizy technicznej w tym bardzo silnego - 200DMA w poprzednim tygodniu.
  4. Niepewność dotycząca Brexit-u - zaplanowane głosowanie na 12 marca 2019 r.
  5. Dystrybucja darmowych alokacji za rok 2019 r.
  6. Mniejsza aktywność headingowa największych Firm w systemie EU ETS - widoczna także podczas aukcji.

Z uwagi na wcześniej wspomniane wyższe od średnich temperatury w Europie, ceny energii elektrycznej na kontrakcie terminowym w Niemczech także spadły w perspektywie miesiąca o ponad 5 EUR/MWh.

German Power, Źródło: Bloomberg

Ostatnie prognozy cen EUA opublikowane przez Carbon Pulse z 17.01.2019 zakładają różne scenariusze, wielu analityków nadal szacuje ceny na poziomie 25 EUR i wyżej na koniec bieżącego roku.DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE