ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Konsolidacja cen uprawnień do emisji CO2
06.09.2018r. 19:53

Tomasz Bujacz, trading@vertis.com
W ostatnich 2 tygodniach wyraźnie widzimy konsolidację cen uprawnień do emisji CO2 pomiędzy 20,00 - 21,50 EUR/EUA.
Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec18 od początku roku zyskała prawie 14 EUR/EUA. Mimo spadków w środę i słabego rozliczenia aukcji przeprowadzonej w imieniu Wielkiej Brytanii na 5,7 mln EUA rynek zamknął notowanie na poziomie 20,37 EUR/EUA ,a czwartek od rana zyskiwał ponad 4,5 proc. i cena sięgała 21,40 EUR/EUA.

EUA Dec18Źródło: Bloomberg

Czynniki, mogące mieć wpływ na cenę EUA
  • W na czterech aukcjach w tym tygodniu zostanie zaoferowanych 18,52 miliona uprawnień do emisji CO2, tj. o prawie 127 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. W czwartek nie odbyła się aukcja na EEX ze względu na posiedzenie komitetu roboczego.
  • Wielu uczestników rynku już powróciło z wakacji, zatem spodziewamy się wyższego wolumenu obrotu niż w ubiegłym tygodniu, kiedy to wyniósł 86 milionów jednostek EUA.
  • Inwestorzy ponownie koncentrują się na czynnikach makroekonomicznych, w szczególności na eskalującej wojnie handlowej między Chinami a USA, w związku z którą możemy zaobserwować zmienność kursu EUR/USD. To z kolei może mieć wpływ na cenę paliw i ostatecznie również na cenę uprawnień do emisji CO2.
  • Biorąc pod uwagę większy wolumen dostępny na rynku pierwotnym oraz zakończenie sezonu letniego, wciąż oczekujemy dużej zmienności. Szacujemy, że cena na kontrakcie terminowym EUA Dec18 w tym tygodniu będzie poruszała się w przedziale od 20,50 do 22 EUR/EUA.

Najważniejsze wydarzenia z poprzedniego tygodnia:
  • Kontrakt terminowy EUA Dec18 osiągnął nowy dziesięcioletni rekord cenowy na poziomie 21,79€, zyskując 2 proc. w ujęciu tygodniowym i prawie 21,5 proc. w ujęciu miesięcznym.
  • Wyższe ceny miksu energetycznego - energia elektryczna w Niemczech z dostawą na przyszły rok osiągnęła najwyższy poziom od 2012 roku i była handlowana ponad 52 EUR / MWh oraz ropa naftowa Brent blisko 78 USD/baryłkę - spowodowały, że cena na kontrakcie terminowym EUA Dec18 zamknęła poprzedni tydzień powyżej 21€.

Brent Oil 1M$Źródło: Bloomberg


German Power 1YŹródło: Bloomberg

Zdaniem HSBC ceny uprawnień do emisji nadal mogą utrzymywać się w trendzie wzrostowym osiągając 30 EUR/EUA. Bank podniósł oczekiwania dla średniej ceny EUA dla roku 2019 z 14 EUR do25 EUR. Jednocześnie szacunki cen energii elektrycznej w Niemczech i Francji dla przyszłego roku zostały podniesione o 8 EUR/MWh.

My także podnosimy nasze oczekiwania na koniec roku 2018 z 19-20 EUR/EUA na 24-25 EUR. Handlowany wolumen w ostatnich dniach bieżącego tygodnia oscyluje powyżej 20 mln ton. Duża zmienność cen EUA zachęca inwestorów oraz instalacje w systemie EU ETS do aktywniejszego trading-u


KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 07.09.2018r. 13:18
I ani śladu publicznej dyskusji o tym, jak ta kasa zostanie redystrybuowana. Z mocy brukselskiej ustawy nagle pojawia się giga podatek w wysokości kosztu całego polskiego zużycia węgla do dyspozycji polityków. Czy może jednak energetyka wywalczy zatrzymanie przy sobie pieniędzy, które nam się należą ? ( Nawet w kontekście OZE-węgiel )
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE