ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Co dalej z cenami uprawnień do emisji CO2?
17.04.2018r. 19:41

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Analitycy podnieśli swoje oczekiwania dla cen EUA, a na rynku wracają obawy, że ceny sięgną 25-30 EUR.
Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec18 była wyższa o 7 proc. w ujęciu tygodniowym.
  • Ceny uprawnień do emisji CO2 pozostają stabilne z wyraźną tendencją wzrostową. Rynek carbon nadal wspierany jest przez wysokie ceny miksu energetycznego i bardziej agresywne
  • Zgodnie z najnowszym sondażem przeprowadzonym przez Thomson Reuters ceny EUA będą nadal kierowały się ku północy. Powraca obawa 25-30 EUR za tonę CO2.

Bieżący tydzień:
  • W tym tygodniu w drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 21.6 mln uprawnień do emisji CO2, to o 4,7 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu.
  • Nasze bazowe oczekiwania na ten tydzień znajdują się pomiędzy 13,40 i 14,50 EUR/EUA.
  • W poniedziałek 16 kwietnia po raz kolejny ceny EUA osiągnęły rekordowy poziom wynoszący 14,22 EUR/EUA.


Progi wsparcia: 13,60, 13,00, 12,90, 12,66, Progi oporu: 14,22, 14,52.
Źródło: Bloomberg

Rynek Energii

Firma EDF opublikowała informacje o wzroście produkcji dzięki reaktorom atomowym o 4,1 proc, w ujęciu rocznym.

Belgia na ambitny plan odejścia od reaktorów atomowych w latach 2022-2025. Obecnie kraj produkuje blisko 52 proc. energii elektrycznej w tego typu źródłach.

Produkcja energii elektrycznej dzięki reaktorom atomowym w Hiszpanii była niższa od oczekiwań.

Finlandia zabroni stosowania węgla w produkcji energii i ciepła od 2029 roku. Poza zakazem od 2029 roku rząd przygotowuje pakiet wsparcia o wartości 90 mln EUR by zrekompensować i wesprzeć wycofywanie węgla z użycia by zastąpić go energią z OZE.

Rynek Finansowy

Sankcje nałożone przez USA uderzyły w Rosję, giełda i rubel kierował się mocno ku południu.
W poniedziałek 9 kwietnia MoEX - kluczowy indeks moskiewskiej giełdy tracił 7 proc.. Departament Stanu USA objął sankcjami aż 24 rosyjskich biznesmenów i urzędników i 14 rosyjskich firm; na liście znalazł się min. Prezes Gazprom.
Chińskie ministerstwo handlu złożyło skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) dotyczącą wprowadzonych przez Stany Zjednoczone restrykcji importowych na produkty ze stali - podała w czwartek, 5 kwietnia, agencja Kyodo.Ceny energii elektrycznej w Niemczech z dostawą na przyszły rok osiągnęły 5 letnie maksimum i wyceniane były na 38,35 EUR/MWh. Wysokie ceny paliw oraz ryzyko przestojów w elektrowniach atomowych należących do EDF wpłynęły na rajd German Power.

Brent osiągnął najwyższy poziom od 2014 roku i de facto zyskał 8,2 proc. w ujęciu tygodniowym. Powodem były napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie wywołane oświadczeniami prezydenta USA Donalda Trumpa o możliwości użycia broni w Syrii.

Prognoza cen uprawnień do emisji CO2KALENDARIUMKOMENTARZE ( 1 )


Autor: Marcin P 04.05.2018r. 21:30
Taki wzrost cen uprawnień doprowadzi do wzrostu cen ciepła a Polskie ciepłownie są bezradne w tym względzie. Jest... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE