ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2
15.03.2018r. 18:46

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Ceny EUA pozostają nieprzerwanie w trendzie wzrostowym, osiągając poziomy z 2011 roku.
Poprzedni tydzień
  • Ceny uprawnień do emisji CO2 znajdują się na najwyższym poziomie od 2011 roku.
  • Zbliżający się koniec umorzeń wpływa na dalsze, duże zainteresowanie po stronie kupna, co okazuje się największym wsparciem dla cen EUA.
  • Poprzedni tydzień to także wyższe ceny niemieckiej energii z dostawą na przyszły rok oraz paliw.
  • Komisja Europejska opublikowała swoje pierwsze statystyki dotyczące dystrybucji darmowych alokacji. Z danych wynika, że w sumie 562,3 mln ton zostało rozdzielonych z 756,3 mln (74 proc.) przyznanych na rok 2018. Kolejna aktualizacja została zaplanowana na 23 marca.

Bieżący tydzień:
  • W tym tygodniu w drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 20.5 mln uprawnień do emisji CO2, to o 4,8 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu.
  • Ceny uprawnień do emisji CO2(EUA) zyskały ponad 2 EUR/tona CO2 w ciągu jednego miesiąca.

Źródło:Bloomberg

Rynek energetyczny

Niemieckie koncerny RWE i E.ON ogłosiły w niedzielę, że E.ON przejmie kontrolę nad Innogy w ramach wymiany aktywów. RWE skoncentruje się na wytwarzaniu energii (zarówno tradycyjnej, jak i odnawialnej), a E.ON na dystrybucji. Poza tym RWE ogłosiło również zainteresowanie przejęciem elektrowniami węglowymi i gazowymi od EnBW. Zakup tych aktywów potwierdzałby nową strategie firmy w zakresie wytwarzania energii.

Polityka

Prezydent USA Donald Trump niespodziewanie usunął ze stanowiska Sekretarza Stanu Rexa Tillersona (byłego dyrektor Exxon Mobil) a zastąpił go dyrektorem CIA, Mike Pompeo. Według informacji przekazywanych przez media, nowy Sekretarz Stanu jeszcze w mniejszym stopniu wspiera działania na rzecz ochrony klimatu.

Ministrowie z sześciu państw UE spotkali się w poniedziałek w Brukseli, aby omówić dalsze inicjatywymające na celu wzmocnienie cen węgla w UE. Brune Poirson z Francji powiedział, że tylko wyższe ceny CO2 mogą pomóc w osiągnięciu postanowień porozumienia z Paryża i przyśpieszyć dekarbonizację. Po raz kolejny powrócił temat cen minimalnych cen uprawnień do emisji na poziomie 25-30 EUR/tona CO2, proponowany już wielokrotnie w przeszłości przez Francję.Ropa Naftowa

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Bloomberg Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową podniosła swoje oczekiwania dotyczące podaży ze Stanów Zjednoczonych oraz producentów spoza niej. Ceny Brent mimo osiągnięcia trzy letniego maksimum i poziomów powyżej 70$/baryłka obecnie wyceniana jest w granicach 65$. Wzrost produkcji "czarnego złota" spoza krajów OPEC jest większy niż przyjęte cięcia Kartelu, które miały służyć wzrostowi cen.

Niemiecki rynek energii

Mimo wyższych temperatur w całej Europie ceny na niemieckim rynku energii z dostawą na przyszły rok zyskały 3,7 proc. w ujęciu tygodniowym. Powodem były rosnące ceny paliw.

Gaz

Mimo oczekiwań uczestników rynku dla dalszych spadków cen gazu, ceny europejskiego surowca zyskały niemalże 2 proc. w ujęciu tygodniowym, a zapotrzebowanie w Wielkiej Brytanii wzrosło o 4,5 proc. Głównym powodem tak znaczącego skoku jest niski stan zapasu oraz prognozy meteorologów świadczące o powrocie niższych temperatur.

KALENDARIUM

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE