ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Ceny uprawnień do emisji blisko 10 euro
22.02.2018r. 15:12

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Cena na kontrakcie terminowym EUA DEC18 po osiągnięciu 7 letniego maksimum nadal pozostają blisko 10 EUR/EUA.
Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcie terminowym osiągnęła 6 letnie maksimum wynoszące 10,02 EUR/EUA, jednak nie utrzymała się na tak wysokim poziomie i zamknęła piątkowe notowanie ze stratą 3,1 proc. w ujęciu tygodniowym.
  • Niższa produkcja z odnawialnych źródeł energii wpłynęła na wzrost cen energii elektrycznej z dostawą na przyszły rok w Niemczech.
  • Państwa członkowskie UE rozpoczęły dystrybucję darmowych alokacji dla roku 2018. Z informacji rynkowych darmowe EUA zostały przesłane dla wielu instalacji w Polsce, Francji, Belgii, Węgrzech i Portugalii.
  • W poprzednim tygodniu uprawnienia do emisji CO2 - CER cieszyły się dużym zainteresowaniem.


Bieżący tydzień:
  • W tym tygodniu w drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 21.6 mln uprawnień do emisji CO2, to o 5,1 proc. więcej w stosunku do poprzedniego tygodnia.
  • Państwa członkowskie kontynuują dystrybucję bezpłatnych alokacji dla 2018 roku.
  • Meteorolodzy prognozują spadek temperatur w Europie, fakt ten może okazać się wsparciem dla cen uprawnień do emisji CO2.
Polityka

Według doniesień medialnych, Komisja Europejska pracuje nad projektem ustawy, który zakłada przekierowanie części dochodów z aukcji EUA do Brukseli. Komisja chciałaby zastąpić brakujące środki finansowe w budżecie UE po Brexit. W 2017 r. państwa członkowskie osiągnęły łączny przychód z aukcji uprawnień do emisji w wysokości 5,5 mld euro i cała ta kwota trafiła tylko do nich. Przedstawiciele rządów mają spotkać się w tej sprawie w Brukseli 23 lutego .

Podczas środowego notowania (14.02.2018) cena na kontrakcie terminowym EUA Dec18 przełamała 10 EUR/EUA, był to najwyższy poziom od 7lat. Przehandlowany wolumen wyniósł 20 mln, co wskazywało na dużą aktywność uczestników rynku, dla porównania średni handlowany wolumen w styczniu wyniósł 14,3 mln.

Według źródeł medialnych, Komisja Europejska pracuje nad projektem przekazania części dochodów ze sprzedaży uprawnień do emisji oferowanych w drodze aukcji do Brukseli. Komisja chciałaby zastąpić brakujące źródło finansowania z budżetu EU po ewentualnym Brexit. Europejskie państwa członkowskie osiągnęły łączne przychody w wysokości 5,5 miliarda EUR ze sprzedaży EUA w drodze aukcji w roku 2017.

Hiszpania

Według opozycyjnej partii Ciudadanos, dalsze opóźnienia w projekcie polityki energetycznej rządu hiszpańskiego doprowadzą do niepowodzenia reformy sektora energetycznego. Reforma powinna regulować między innymi kwestie związane z sektorem jądrowym oraz z zaprzestaniem produkcji opartej na węglu do 2050 r. Projekt powinien zostać opublikowany w ubiegłym roku, ale rząd przesunął ten termin na koniec 2018 r. Kolejne opóźnienia zagrażają także osiągnięciu hiszpańskich celów klimatycznych, ponieważ kraj ten nie będzie w stanie uzyskać udziału odnawialnych źródeł energii w wysokości 20% w swoim miksie energetycznym do 2020 r.

Rynek energii

W poniedziałek 19 lutego europejskie ceny energii zdecydowanie wzrosły ze względu na prognozy długiego okresu zimnej pogody. Na temperaturę w Europie w ciągu najbliższych dwóch tygodni wpływ będzie miało zjawisko zwane nagłym stratosferycznym ociepleniem, dochodzi do niego kiedy zachodni wiatr zostanie spowolniony lub nawet odwrócony a zimne rosyjskie powietrze dostanie się do Europy. Meteorolodzy spodziewają się, że temperatura w Skandynawii będzie o 3 stopnie Celsjusza niższa niż średnia sezonowa, w Niemczech o 7 stopni poniżej normy a w Hiszpanii nawet o 9,2. Ostatnie podobne wydarzenie miało miejsce w 2009 r. i spowodowało niedobór gazu w całej Europie.

W styczniu popyt na energię elektryczną na Węgrzech spadł o 4,6 proc. w ujęciu rocznym do 4,08 TWh. Różnice w zapotrzebowaniu spowodowane były wzrostem średniej temperatury o 7,7 stopnia Celsjusza dla w/w okresu.
Ceny energii elektrycznej w Niemczech z dostawą na przyszły rok po spadku do 32,35 EUR/MWh szybko wróciły do poziomów powyżej 34 EUR/MWh. Poza mniejszą produkcją energii elektrycznej z OZE, wysokie ceny paliw miały pozytywny wpływ na cenę. Ceny German Power Front Year zyskały 4,1 proc. w ujęciu tygodniowym.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) skorygowała prognozę na popyt ropy w 2018 roku o około 60 tys. baryłek dziennie do 98.6 mln. Dzięki "pozytywnej perspektywie gospodarczej" Arabia Saudyjska i Rosja planują długoterminową koordynację ich produkcji. Z kolei zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o mniej niż spodziewali się uczestnicy rynku. W konsekwencji Brent zyskał 3,3 proc. w ujęciu tygodniowym.

KALENDARIUM


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE