ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Grawitacja cen uprawnień do emisji CO2 przy 9 EUR/EUA
08.02.2018r. 05:14

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec18 zamknęła środowe notowanie na poziomie 9.00 EUR. Zmienność cen podczas ostatnich notowań sięga 0.4 - 0.5 EUR/EUA.

Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcje terminowym EUA Dec18 zamknęła piątkowe notowanie na poziomie 8.96 EUR/EUA i tym samym była niższa o 1,4 proc. w ujęciu tygodniowym.
  • Handlowany wolumen na rynku wtórnym był prawie o 30 proc. niższy w porównaniu do tygodnia poprzedzającego.
  • Łagodne temperatury, tańsze paliwa kopalniane oraz wysoka produkcja energii z elektrowni jądrowych doprowadziły do spadku cen na niemieckim rynku energii elektrycznej o prawie 4 proc. w ujęciu tygodniowym.
  • Elektrownie węglowe o niskiej efektywności odnotowywały straty z powodu niskich cen energii elektrycznej i nadal wysokich cen uprawnień do emisji CO2.
  • Przyszli partnerzy koalicji w Niemczech zgodzili się skoncentrować na normach i celach emisyjnych do 2030 roku zamiast 2020. Przekazane dokumenty wskazały, że nowy rząd będzie popierał francuski plan wprowadzenia wyższych cen emisji dwutlenku węgla i ograniczyłyby działanie systemu EU ETS.


Bieżący tydzień:
  • W drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 21.6 mln uprawnień do emisji CO2, to o 5,1 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Na rynek wracają aukcje w imieniu Wielkiej Brytanii, które są zaplanowane na co drugą środę na przemian z aukcjami w imieniu Polski.
  • W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Parlamentu Europejskiego. Po omówieniu skonsolidowanego projektu reform po 2020 r. posłowie będą musieli przyjąć nowy projekt EU ETS w drugiej połowie tygodnia.
  • Ponieważ rynek nie spodziewa się żadnych niespodzianek ze strony Parlamentu, wysoka podaż aukcji i niska rentowność elektrowni węglowych spowodowana niskimi cenami energii i wysokimi cenami surowców oraz EUA powinny być najważniejszymi czynnikami dla kierunku cen EUA. Nasze bazowe oczekiwania na ten tydzień znajdują się pomiędzy 8,60 - 9,30 EUR/EUA.
Polityka

W poprzednim tygodniu francuski urząd bezpieczeństwa nuklearnego- ASN oznajmił, że jest zadowolony z sytuacji w elektrowniach jądrowych EDF tej zimy. Rozwiązano problem techniczne w 18 reaktorach, które przyczyniły się długotrwałego przestoju ostatniej zimy.

Francuskie media poinformowały także, że kraj nie zmniejszy emisji dwutlenku węgla, ponieważ w najbliższych latach zamierza zmniejszyć produkowaną ilość energii z atomu. Rząd francuskiego prezydenta Emmanuela Macron rozpoczął roczną debatę na temat polityki energetycznej przed podjęciem decyzji na początku 2019 roku w sprawie udziałów energii jądrowej w miksie energetycznym kraju, która teraz wynosi około 75 proc.

Według ostatnich badań niemieckiej Agora Energiewende, emisje z instalacji w EU ETS mogły wzrosnąć o 6 milionów ton w 2017 r. Odpowiedzialny za wzrost był dynamicznie rozwijający się sektor producentów stali. Oczekuje się, że emisje w sektorze energetycznym będą zbliżone do tych z 2016 r. Komisja Europejska opublikuje zweryfikowane dane o emisjach w pierwszych dniach kwietnia.

Przyszli niemieccy partnerzy w koalicji, CDU / CSU i SPD, zgodzili się wczoraj na krajowe cele klimatyczne do 2030 roku. Strony zrezygnowały z poprzedniego celu redukcji emisji o 40 proc. do 2020 r. (z poziomu z 1990 r.), zamiast tego wyznaczyli nowy cel redukcji emisji o 55 proc. do 2030 r. Nowy cel ma być prawnie wiążący.

Media ujawniły sprzeczności w porozumieniu nowej koalicji w Niemczech. Z jednej strony porozumienie sugeruje współpracę z Francją i innymi sojusznikami w zakresie promowania wyższej ceny CO2. Z drugiej strony, w dokumencie zawarto zdanie, które proponuje powstrzymanie się od krajowej ceny emisji dwutlenku węgla, tak aby nie dopuścić do sytuacji, która ma miejsce w Wielkiej Brytanii. Prezydent Francji Macron często wyrażał swoje preferencje dotyczące ceny uprawnień w wysokości 30 euro, ale do tej pory Niemcy preferowały osiągnięcie wyższych cen emisji poprzez wzmocnienie strony podaży EU ETS.

Jeszcze w tym roku powinna zapaść decyzja w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Projekt zakłada stopniowe odchodzenie od węgla w perspektywie długoterminowej. Minister Krzysztof Tchórzewski szacował obniżenie produkcji energii elektrycznej przy opalaniu węgla do 60 proc. do 2030 roku oraz do 50 proc. do 2050 roku.KALENDARIUM

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE