ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Ceny EUA Daily Futures blisko grudniowego maksimum: 8,30 EUR/EUA.
18.01.2018r. 05:22

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Podczas środowego notowania ceny uprawnień do emisji CO2 nadal kierowały się ku północy osiągając poziom 8,25 EUR/EUA.
Poprzedni tydzień:
  • Mimo spadku podaży cena na kontrakcie terminowym pozostawała stabilna z lekka tendencją wzrostową, zamykając piątkowe notowanie z zyskiem 1 proc. w ujęciu tygodniowym.
  • Komisja Europejska zakomunikowała, że nie będzie oznaczać brytyjskich uprawnień do emisji CO2.
  • Pierwsze aukcje w roku 2018 były stosunkowo silne i stanowiły jeden z czynników wpływających na wzrost cen uprawnień do emisji CO2.
  • Wydaje się, że dwie największe niemieckie partie osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia nowego rządu koalicyjnego i osiągnięcia celów klimatycznych na 2020 i 2030 rok.

Bieżący tydzień:
  • W tym tygodniu każdego dnia odbędzie się aukcja na rynku pierwotnym, stąd też wolumen będzie większy o 20,9 proc. w ujęciu tygodniowym.
  • Na najbliższych 5 dni nie zaplanowano spotkań politycznych, które mogłyby wpłynąć na ceny EUA. Nasze bazowe oczekiwania znajdują się pomiędzy 7,70 a 8,30 EUR/EUA.Źródło: Bloomberg

RYNEK ENERGII:
Niemcy dążą do uzyskania 65 proc. miksu energetycznego ze źródeł odnawialnych do 2030 roku. Dwie największe partie polityczne CDU i SPD podjęły próbę porozumienia dla nowego rządu koalicyjnego, co wiązałoby się z dodatkowymi działaniami na rzecz spełnienia krajowego celu klimatycznego do 2020 roku.

CO2:
Giełda ICE w Londynie poinformowała, że aukcje EUA w imieniu Wielkiej Brytanii rozpoczną się 7 lutego, a w drodze każdej z nich oferowanych będzie 4,6 miliona uprawnień. Ogłoszenie nowego kalendarza było zgodnie z oczekiwaniami uczestników rynku i nie wpłynęło na zmienność cen EUA.
Komisja Europejska zaproponowała przesunięcie niektórych dochodów z aukcji EU ETS z kasy państw członkowskich do centralnego budżetu EU celem wypełnienia luki spowodowanej Brexit.

W środę 17 stycznia ceny uprawnień do emisji CO2 wyceniane były na 8,25 EUR/EUA- Daily Futures (SPOT). Pomimo niższych cen miksu energetycznego tj. dalszej korekty niemieckiego rynku energii 34,85 EUR/MWh oraz spadku ceny ropy naftowej z 70 $ za baryłkę do 68,55, wyraźnie większa aktywność po stronie kupna zadecydowała o wzroście cen uprawnień do emisji.Ceny niemieckiej energii z dostawą na przyszły rok były niższe o 2,6 proc. w ujęciu tygodniowym.
Ceny Brent Oil kierowały się nadał ku północy, zamykając piątkowe notowanie z zyskiem tygodniowym na poziomie 3,3 proc. i cenie bliskiej 70$ za baryłkę.


KALENDARIUMDODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE