ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec18 rozpoczęła rok od korekty
09.01.2018r. 17:56

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
W pierwszych dniach stycznia cena uprawnień do emisji CO2 straciła prawie 5 proc. w stosunku do zamknięcia roku 2017 i spadła poniżej 8 EUR/EUA.
Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec18 rozpoczęła roku od korekty. Cena uprawnień do emisji straciła bowiem prawie 5 proc. i spadła poniżej 8 EUR/EUA. Mały handlowany wolumen wskazywał na urlopy części uczestników rynku oraz oczekiwanie na powrót aukcji.
  • W wielu krajach europejskich energia produkowana z odnawialnych źródeł osiągnęła rekordowe poziomy dla całego roku 2017. Trend utrzymywał się także w pierwszym tygodniu bieżącego roku z uwagi na szalejącą burzę Eleanor.
  • Napięcie polityczne w Iranie wpłynęły na wyższe ceny ropy naftowej. Cena Brent Oil osiągnęła na giełdzie ICE poziom 68$ za baryłkę i była najwyżej wyceniana od maja 2015 roku.

Bieżący tydzień:
  • W tym tygodniu w drodze czterech aukcji w sumie oferowanych będzie 17 mln uprawnień do emisji CO2. Aukcje w imieniu Wielkiej Brytanii ponowie oferowane będą za pośrednictwem giełdy ICE od 7 lutego.
  • Rejestr Unii będzie niedostępny w poniedziałek 8 stycznia od godziny 20:00 CET do 23.59 CET z uwagi na zaplanowane prace konserwacyjne.
  • W związku z powrotem aukcji na rynek pierwotny szacujemy większy handlowany wolumen w kolejnych dniach. Nasze bazowe oczekiwania cen uprawnień do emisji CO2 znajdują się pomiędzy 7,50 a 8,00 EUR/EUA.

Źródło:Bloomberg


Rynek CO2

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi oczekiwaniami, cena EUA Daily Futures (SPOT) zamknęła rok powyżej 8 EUR/EUA a dokładnie na poziomie 8.14 EUR.

Brak aukcji w ostatnich notowaniach grudnia, mniejszy handlowany wolumen oraz aktywność po stronie kupujących wpłynęła na wzrost cen uprawnień do emisji, z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w roku 2016. Wiele instalacji w Europie decydowało się na zakup uprawnień do emisji w ostatnich dniach grudnia z uwagi na zaplanowane wydatki na koniec roku fiskalnego.

EUA przydzielone dla Wielkiej Brytanii dla 2018 roku.

Zgodnie z ostatnią decyzją podjętą przez brytyjski rząd, darmowe uprawnienia do emisji CO2 nie zostaną oznaczone dla krajowych instalacji, a ich termin zgodności będzie obowiązywał do 15 marca 2019 roku - termin rozliczenia emisji za rok 2018 dla UK.

18 grudnia Unia Europejska i ministrowie środowiska uzgodnili plany dotyczące odnawialnych źródeł w Europie do 2030 roku. Wydarzyło się to przed kolejnymi negocjacjami z Parlamentem Europejskim, który przekonywał do bardziej ambitnych celów. Ministrowie uzgodnili, że realne jest pozyskanie co najmniej 27 proc. energii z odnawialnych źródeł energii do 2030 roku oraz 20 proc. do 2020 roku.

Niemiecka SPD,CDU oraz CSU zgodziły się spotkać w dniach 7- 12 stycznia by rozmawiać na temat nowej koalicji. Jednym z tematów ma być rynek energetyczny. W listopadzie przedmiotem sporu pomiędzy partiami CDU,CSU, Zielonymi oraz Wolnymi Demokratami był temat zamykania elektrowni węglowych o łącznej mocy 7 GW. Jeden z polityków SPD zasugerował niedawno by rozważyć mniejsze ograniczenia w tym zakresie i zamkniecie elektrowni, które w sumie dostarczają 5GW mocy.

Rok 2017 był drugim najgorętszym rokiem w historii świata, tuż po roku 2016. Oznaki zmian klimatycznych przejawiały się nie tylko w szalejących pożarach w wielu częściach świata, huraganach ale także dużej odwilży arktycznych lodowców.
W 2017 roku w Niemczech wyprodukowano 210 TWh energii z odnawialnych źródeł, to o 15 proc. więcej niż w roku poprzednim. Udział energii z OZE osiągnął u naszego zachodniego sąsiada 38,5 proc., produkcja z farm wiatrowych osiągnęła nowy rekord na poziomie 104 TWh i stała się drugim największym źródeł w miksie energetycznym kraju, po węglu brunatnym (134 TWh). Ceny niemieckiej energii elektrycznej spadły 4,4 proc. w ujęciu tygodniowym.

Ceny ropy naftowej osiągnęły 3 letnie maksimum, po antyrządowych protestach w Iranie, trwających cięciach OPEC i niskich temperaturach w USA. Późnym popołudniem w środe amerykański instytut poinformował o spadku zapasu surowca o prawie 5 mln Baryłek. W konsekwencji ceny Brent były wyższe o 1,1 proc. w ujęciu tygodniowym.


KALENDARIUM


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE