ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Komisja ENVI przyjęła propozycję reform EU ETS
28.11.2017r. 13:25

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Zgodnie z oczekiwaniami rynku Komisja Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) przyjęła propozycję reform przedstawionych podczas ostatniego posiedzenia trójstronnego.
Poprzedni tydzień:
 • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 podążała w ślad miksu energetycznego i zamknęła piątkowe notowanie z zyskiem 3,9 proc. w ujęciu tygodniowym.
 • Politycy państw członkowskich UE przyjęli propozycję reform podczas ostatniego posiedzenia trójstronnego.
 • UE i Szwajcaria podpisały umowę dotyczącą powiązań swoich systemów handlu uprawnieniami do emisji CO2.

Bieżący tydzień:
 • W tym tygodniu w drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 22.6 mln uprawnień do emisji CO2, to o 2,5 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu.
 • We wtorek odbędzie się głosowanie w Komisji Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) na temat reform systemu EU ETS w fazie IV. Uczestnicy rynku oczekują poparcie poprą reformy.
 • W środę w Wiedniu odbędzie się spotkanie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) którego tematem będzie rozszerzenie cięć produkcyjnych do końca przyszłego roku.


Źródło: Bloomberg

POLITYKA

Stali przedstawicieli państw członkowskich w UE, zgodnie z oczekiwaniami, przyjęli reformę EU ETS po 2020 roku. 25 Państw członkowskich poparło reformy, Polska i Węgry wstrzymały się od głosu, a Chorwacja głosowała przeciw. Dla przypomnienia najważniejsze punkty reform to:
 • Limit całkowitej wielkości emisji będzie obniżany corocznie o 2,2 proc. (liniowy współczynnik redukcji - LRF).
 • Liczba uprawnień, które mają zostać umieszczone w rezerwie stabilizacyjnej (market stability reserve - MSR)), zostanie tymczasowo podwojona (24 proc.) do końca 2023 r.
 • Nowy mechanizm ograniczający ważność uprawnień w MSR powyżej określonego poziomu zacznie obowiązywać w 2023 r.
 • Przepisy nowej dyrektywy w sprawie ETS będą podlegały regularnym przeglądom, w tym przepisy dotyczące ucieczki emisji i LRF.
 • Zasady darmowych przydziałów zostały lepiej dostosowane do poziomów produkcji w przedsiębiorstwach, a poziomy odniesienia stosowane do określenia bezpłatnych przydziałów zostały zaktualizowane.
 • Sektory, w których występuje największe ryzyko przeniesienia produkcji poza UE, otrzymają pełną darmową alokację. Bezpłatna stopa przydziału dla sektorów mniej narażonych na ucieczkę emisji wyniesie 30 proc.. Stopniowe wycofywanie darmowych przydziałów dla mniej narażonych sektorów rozpocznie się po 2026 r., z wyjątkiem sektora ciepłowniczego.


W piątek przehandlowany wolumen wyniósł aż 23 miliony uprawnień do emisji CO2, cena na kontrakcie terminowym Dec17 zyskała aż 4 proc. i zbliża się do poziomu 8 EUR/EUA. Istnieje kilka czynników wspierających cenę:
 • W środę, po zatwierdzeniu przez COREPER reformy EU ETS, została usunięta główną przeszkoda przed wprowadzeniem zmian. Rynek uważa, że wprowadzone reformy są bardziej ambitne niż zakładał pierwotny wniosek Komisji Europejskiej.
 • Wolumen transakcji na kontrakcie terminowym Dec18 wyniósł prawie połowę wartości kontraktu Dec17, co sygnalizuje rozpoczęcie prze przedsiębiorstwa zabezpieczanie swoich pozycji przed rozpoczęciem rezerwie stabilizacyjnej (market stability reserve - MSR)
 • Wysokie ceny miksu energetycznego również wspierały cenę uprawnień do emisji. Niepewność co do dostępności francuskich (i niektórych niemieckich) elektrowni podniosła niemiecką cenę energii elektrycznej o 1,5 proc.


RYNEK ENERGII

Brytyjskie elektrownie węglowe pomagają Francji w zaspokojeniu krótkoterminowego popytu w obliczu trwających przestojów w elektrowniach jądrowych. Wydaje się, że operatorzy ośmiu pozostałych brytyjskich elektrowni wkroczyli, aby wykorzystać wyższe ceny, eksportując energie na wypadek spadku temperatur. Przez większość czasu to Francja wysyłała energię elektryczną do UK za pośrednictwem 43 milowych kabli pomiędzy Folkestone i miejscem w pobliży Calais, jednak w listopadzie przez większość czasu moc płynęła w przeciwnym kierunku. Mimo większego wykorzystania węgla w ostatnim czasie w UK jego zużycie nadal jest mniejsze niż w roku ubiegłym.


Ceny na niemieckim rynku energetycznym były wyższe o 2,5 proc, w ujęciu tygodniowym. Powodem piątkowego rajdu niemieckiej mocy był komunikat świadczący o zmniejszeniu o 4,5 GW mocy źródeł wytwarzania do końca 2020 roku, z czego 2,7 GW pochodzi z reaktorów jądrowych a 1,8 GW wykorzystuje paliwa kopalne.

Ropa naftowa także zamknęła tydzień z zyskiem wynoszącym 1,8 proc. W środę w Wiedniu odbędzie się spotkanie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) którego tematem będzie rozszerzenie cięć produkcyjnych do końca przyszłego roku.


KALENDARIUM


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE