ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
W oczekiwaniu na szóste posiedzenie trójstronne
08.11.2017r. 19:14

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Na środę 8 listopada, na godzinę 18:00 zaplanowano rozpoczęcie obrad pomiędzy Radą, Komisją i Parlamentem Europejskim w sprawie systemu ETS, z tego względu można się spodziewać ciekawego otwarcia giełdy w czwartek rano.
Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 zamknęła piątkowe notowanie z zyskiem wynoszącym 9,9 proc, w ujęciu tygodniowym. Podobnie jak przed wcześniejszymi posiedzeniami trójstronnymi na rynku panuje duża niepewność.
  • Piątkowa aukcja dla Niemiec została anulowana z powodu osiągnięcia znacząco niższej ceny rozliczenia w stosunku do rynku wtórnego. 4.5 mln EUA zostanie podzielone i będzie oferowane w kolejnych 4 akcjach dla zachodniego sąsiada.

Bieżący tydzień:
  • Najważniejszym wydarzenie tygodnia będzie szóste posiedzenie trójstronne pomiędzy Rada, Komisją i Parlamentem Europejskim w sprawie reform systemu ETS. Normy dla elektrowni węglowych są krytyczne dla centralnej i wschodniej Europy.
  • W tym tygodniu w drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 23 mln EUA, to o 5 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu.
  • Dzisiaj rozpoczyna się konferencja COP 23 w Bonn.
  • Szacujemy, że wynik rozmów na temat przyszłości systemu ETS wpłynie na dużą zmienność cen uprawnień do emisji. Nasze bazowe oczekiwania znajdują się pomiędzy 7,50 a 8,40 EUR/EUA.


Źródło:Bloomberg

W oczekiwania na szóste posiedzenie trójstronne


Komisja Europejska, Parlament oraz Rada spotkały się w środę 8 listopada po raz szósty by obradować na temat reform systemu EU ETS. Większość uczestników rynku spodziewa się decyzji w/w instytucji oraz porozumienia. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00, stąd też ciekawym może być otwarcie giełdy w czwartek rano.

Najważniejszą kwestią będzie wsparcie dla elektrowni węglowych. 6 krajów z zachodniej i północnej Europy opowiadało się za normami wynoszącymi 450 gramów CO2 na kWh wytworzonej energii. Poprzedni propozycja i prowadzone rozmowy zakładały limit wynoszący 550 gramów CO2 na kWh.

Polityka:

Wyrzucony szef rządu Katalonii Carles Puigdemont został warunkowo zwolniony po przeprowadzonym przesłuchaniu przez prokuraturę w Brukseli.
Polityk nie może opuścić terytorium Belgii i oczekuje na orzeczenie sądu w sprawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Hiszpanię.

MACRO UK

Zgodnie z oczekiwaniami rynku, Bank Anglii podniósł w czwartek stopy procentowe o 25 pkt. bazowych do poziomu 0,5 proc.. Za opowiedziało się 7 z 9 banków centralnych.

Zgodnie ze wstępnymi danymi, ceny konsumpcyjne w Niemczech nie wzrosły w październiku, co jest rozczarowaniem dla rynku, który w najgorszym scenariuszu zakładał wzrost marginalny wynoszącym 0,1 proc..

FED

Środowe spotkanie FED w sprawie stóp procentowych nie było zaskoczeniem dla rynku, ponieważ pozostawiło stopy procentowe w przedziale 1 - 1,25 proc.. Bankierzy nadal utrzymują swoje poprzednie stanowisko i liczą na podwyżkę stóp procentowych na koniec roku 2017, co powinno wzmocnić pozycję USD wobec innych walut.
W pierwszych dniach listopada cena niemieckiej energii osiągnęła czteroletnie maksimum i wyceniana była powyżej 37,30 EUR/MWh. Łagodne temperatury, wietrzne dni i przywrócenie pracy reaktorów jądrowych we Francji wpłynęło na nieznaczny spadek cen German Power wynoszący 0,5 proc. w ujęciu tygodniowym.

Na początku listopada ceny ropy naftowej przełamały próg 60 $ za baryłkę i wyceniane były nawet powyżej 64$. Informacje napływające OPEC na temat przedłużenia porozumienia na temat produkcji i wydobycia ropy naftowej okazały się kluczowe dla kierunku "czarnego złota". Ceny Brent były wyższe o prawie 3 proc. w porównaniu w ujęciu tygodniowym.

KALENDARIUM:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE