ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Spadek cen uprawnień do emisji CO2
31.10.2017r. 05:14

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 spadała o ponad 5 proc. w ujęciu tygodniowym.
Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 była niższa o ponad 5 proc. w ujęciu tygodniowym.
    W poprzednim tygodniu ropa naftowa osiągnęła poziom najwyższy od ponad 27 miesięcy i wyceniania była powyżej 60$ za baryłkę.
  • Państwa członkowskie UE zatwierdziły poprawkę w celu ochrony systemu ETS w przypadku ciężkiego Brexit i rozszerzeń dotyczących lotów zagranicznych objętych regulacją systemu.
  • Prezydencja UE nadal odrzuca standardy dotyczące emisji zaproponowane przez Parlament Europejski dla sektora energetycznego.

Bieżący tydzień:
  • W drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 21.5 mln uprawnień do emisji CO2, to o 2,7 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu.
  • W środę wypada święto Wszystkich Świętych, mimo to giełda będzie czynna.
  • W tym tygodniu odbędą się dwa ważne spotkania banków centralnych, uczestnicy rynku nie spodziewają się jednak żadnych niespodzianek ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej.Bank Anglii może podnieść oficjalną stopę z 0,25 proc. pkt. do 0,5 proc.


EUA Dec17: Źródło Bloomberg.

Aukcje:
W środę odbyły się dwie aukcje uprawnień do emisji, najpierw na rynek trafiło 4,9 miliona EUA w ramach polskiej aukcji natomiast popołudniu odbyła się aukcja 1,1 miliona EUAA, czyli jednostek dla operatów statków powietrznych. Obie aukcje rozliczyły się słabo oraz miały niski współczynniki pokrycia oraz poniżej rynku wtórnego.

Polityka:
W poprzednim tygodniu prezydencja Estonii w Radzie UE podkreśliła, że państwa członkowskie zachowują swoją pozycję i nie akceptują standardów emisji dla elektrowni węglowych zaproponowanych przez Parlament Europejski. Fundusz Modernizacji i wsparcie wynikające z derogacji jest punktem krytycznym dla kolejnych negocjacji pomiędzy: Radą, Komisją i Parlamentem Europejskich. Będzie to szóste posiedzenie trójstronne w tym roku w sprawie reform systemu ETS w fazie IV.

Niemcy:
Dla nowej niemieckiej koalicji (CDU, CSU, FDP i Partii Zielonych) łatwiej będzie znaleźć porozumienie w sprawie migracji niż w sprawie polityki klimatycznej, powiedział Armin Laschet z CDU, premier rządu Północnej Nadreni-Westfali. W czwartek rozpoczęły się pierwsze rozmowy na temat klimatu, energii i ochrony środowiska. Armin Laschet powiedział, że jeśli status Niemiec jako kraju przemysłowego będzie zagrożony, jego partia nie będzie mogła tworzyć koalicji i dodał, że Niemcy nadal będą polegać na konwencjonalnych źródłach mocy, które zapewnią bezpieczeństwo dostaw.

Włochy:
Przedstawiając nową strategię energetyczną kraju, włoski minister przemysłu powiedział, że jego kraj chcą przestać wykorzystywać węgiel od 2025 roku. Największa włoska firma energetyczna Enel zapowiedziała już wcześniej, że nie zainwestuje w żadne nowe elektrownie węglowe. Włochy planują również do roku 2030 pozyskiwać 27 proc. energii z odnawialnych źródeł energii.

Austria:
W Austrii uruchomiono nowy projekt farmy wiatrowej. Park wiatrowy (76MW) składa się z 13 wiatraków znajdujących się na wysokości 1800 metrów. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 58 milionów euro, z czego 11,3 milionów pochodziło z programu EU ETS NER300, w ramach którego fundusze pozyskane ze sprzedaży uprawnień do emisji wydawane są na innowacyjne inwestycje niskoemisyjne.

Brexit:
Komisja Europejska przedstawiła wczoraj poprawkę, która zmienia rozporządzenie w sprawie rejestru w celu zagwarantowania integralności systemu EU ETS w przypadku twardego Brexit-u. 18 Października Parlament Europejski i Rada osiągnęły już porozumienie w sprawie konieczności takiego postanowienia. Projekt zaprezentowany przez Komisję Europejską reguluje sposób wdrożenia zabezpieczeń w praktyce.

Wielka Brytania:
Cztery brytyjskie koncerny energetyczne wezwały rząd do podniesienia podatku od emisji po 2020 roku, co jest sprzeczne z postulatami instalacji przemysłowych, które chcą obniżenia opłat . Firmy energetyczne z Wielkiej Brytanii płacą 18 funtów za emisję poza swoimi zobowiązaniami wynikającymi z EU ETS. Oczekuje się, że w przyszłym miesiącu brytyjski rząd ogłosi budżet na 2018 r., a przychody z podatku od emisji będą jego częścią. Nadal nie ma natomiast decyzji czy Wielka Brytania pozostaje w systemie EU ETS po Brexit.

Porozumienie Paryskie:
Zgodnie z poniedziałkowym oświadczeniem Nikaragua planuje przystąpić do Porozumienia Paryskiego. Nikaragua przesłała już odpowiednie dokumenty do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

MACRO:

Zgodnie z ostatnimi danymi brytyjski PKB wzrósł w trzecim kwartale o 0,4 proc., uczestnicy rynku szacowali ekspansję 0,1 proc. niżej.

Zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami Europejski Bank Centralny ogłosił zmniejszenie programu zakupów obligacji z 60 mld EUR do 30 mld EUR miesięcznie od stycznia 2018 roku. Jednocześnie program został przedłużony aż do września 2018 roku.

Krajowa Konferencja Komunistyczna Partii Chin wygrała wybory dzięki którym będzie sprawowała władzę przez kolejnych 5 lat. Ponad 2000 delegacji jednogłośnie wybrało obecnego prezydenta XI Jinping. W kraju nadal będzie panowała filozofia socjalizmu.

MIX ENERGETYCZNY


W czwartek ceny ropy naftowej zamknęły notowanie najwyżej od 27 miesięcy. Ceny "czarnego złota" wyceniane był powyżej 60 USD/baryłka. W poniedziałek Bloomberg poinformował, że wydobywana ropa naftowa w północnej części Iraku nie płynie przez rurociąg do portu Ceyhan w Turcji. Dzienny transport wynosił średnio 264 k baryłek dziennie. Wiadomość pomogła w utrzymaniu surowca powyżej 60 USD/baryłkę podczas notowania.

Ceny niemieckiej energii nadal znajdują się powyżej 36 EUR/MWh. W poprzednim tygodniu ceny German Power 1Y były wyższe o 2,3 proc. w ujęciu tygodniowym z uwagi na rosnące ceny surowców.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE