ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Ceny uprawnień do emisji CO2 przełamały 8 EUR
24.10.2017r. 05:45

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
W poprzednim tygodniu ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla przełamały poziom 8 EUR.

EUA nadal pozostają silnie skorelowane z rynkiem zdolności wytwórczych.
Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 przełamała poziom 8 EUR/EUA i w konsekwencji była wyższa o 3,4 proc. w ujęciu tygodniowym.
  • Giełda ICE ogłosiła trzy dodatkowe aukcje w imieniu Wielkiej Brytanii, które odbędą się 29 listopada, 13 oraz 18 grudnia. Podczas każdej z nich oferowany wolumen wyniesie 4 269 500 EUA.
  • Politycy ogłosili termin kolejnego posiedzenia trójstronnego w sprawie reform systemu ETS na 8 listopada.

Bieżący tydzień:
  • W drodze pięciu akcji w sumie oferowanych będzie 22,1 mln uprawnień do emisji CO2.
  • W środę odbędzie się trzecia aukcja w tym roku, podczas której operatorzy lotniczy będą mogli nabyć 1,1 mln uprawnień EUAA.
  • W czwartek politycy będą dyskutować o redukcji emisji w sektorach nieobjętych ETS.
  • W czwartek odbędzie się konferencja prasowa Europejskiego Banku Centralnego. Uczestnicy rynku nie oczekują zmian w aktualnych stopach procentowych, prezydent Draghi może zapowiedzieć jednak cięcia w programie zakupu obligacji.Polityka:

W środę podczas spotkania trójstronnego przyjęto poprawkę w sprawie przedłużenia obowiązywania "Stop the clock " dla linii lotniczych, oraz poprawkę, która zmniejszy negatywne skutki twardego Brexit.
Nowa koalicja rządowa przedstawiła propozycję cen uprawnień do emisji CO2 na poziomie 18 EUR/tona CO2 do końca fazy III tj 2020 roku.

Cena emisji:
Zgodnie z analizą firmy Aurora Energy Research obecna cena uprawnień do emisji CO2 w Wielkiej Brytanii nie jest wystarczająca by skłonić kolejne instalacje do redukcji emisji. Firma wzięła pod uwagę obecne cenę za tonę CO2 w granicach 23 GBP. Obecny rząd stoi przed trudną decyzją, czy należy ciąć, podnieść czy może jednak utrzymać obecną cenę w jesiennym budżecie.

Technologia:
Szwajcarska firma Climeworks usuwa CO2 bezpośrednio z powietrza przy użyciu nowej technologii, która jest obecnie testowana na Islandii. Instalacje wychwytują CO2 filtrem, a czyste powietrze uwalnia się z powrotem do atmosfery. Filtr można wielokrotnie używać a technologia ta może wychwytywać do 50 ton CO2 rocznie. Firma pracuje już nad zwiększeniem skali technologii.

Rynek Energii:
W poniedziałek EDF poinfromował, że nie wstrzyma pracy reaktorów, których dotyczy ostrzeżenie bezpieczeństwa drugiego poziomu, dzięki czemu produkcja w elektrowniach nie będzie zmniejszona. W poniedziałek ASN wydało ostrzeżenie dotyczące niektórych elektrowni jądrowych EDF. Z wcześniejszego komunikatu EDF wynika, że trwają prace nad rozwiązaniem problemu z rurami w systemie chłodzenia reaktorów w 20 elektrowniach. Prace są konieczne po odkryciu, że wspomniane elementy mogą nie wytrzymać trzęsienia ziemi a to stwarzałoby zagrożenie dla systemów chłodzenia.


MIX ENERGETYCZNY

W środę na niemiecki rynku energii cena w kontrakcie z dostawą na przyszły rok osiągnęła 42 miesięczne maksimum i osiągnęła poziom 37,15 EUR/MWh. Piątkowe notowanie zamknęło tydzień z 0,6 proc, spadkiem cen German Power 1Y w ujęciu tygodniowym.

Ceny ropy naftowej nadal pozostają w trendzie bocznym. Po osiągnięciu rocznego maksimum na poziomie 59$/baryłka na początku września, ceny czarnego złota znajdują się pomiędzy 57 - 58 $/baryłka.

Ceny węgla nadal znajdują się na bardzo wysokim poziomie. Jeszcze na początku roku 2016 ceny surowca oscylowały w granicach 35-45 $/tona. W poprzednim tygodniu mimo spadku o 0,6 proc. ceny najpopularniejszego surowca w polskiej energetyce z dostawą na przyszły rok w Rotterdamie i Amsterdamie wyceniane są powyżej 80 $/tona.

KALENDARIUM


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE