ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Ceny uprawnień do emisji nadal pozostają w trendzie bocznym
08.08.2017r. 10:39

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski - trading@vertis.com
Mimo rekordowego rozliczenia wtorkowej aukcji uprawnień do emisji CO2,ceny nadal znajdują się pomiędzy 5,20 - 5,50 EUR/EUA.
Poprzedni tydzień:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec17 była wyższa o 3,7 proc. w ujęciu tygodniowym.
  • Pierwsza aukcja w sierpniu rozliczyła się z rekordową premią przekraczającą 30 centów w stosunku do rynku wtórnego. Z pośród 21 uczestników rynku tylko jeden dokonał zakupu.
  • Dane za pierwsze półrocze 2017 roku wskazały na wzrost zużycia energii i większe emisje w Niemczech.

Bieżący tydzień:
  • W drodze pięciu aukcji w sumie oferowanych będzie 10,8 mln uprawnień do emisji CO2, to o 18,4 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu.
  • Z uwagi na brak zaplanowanych spotkań politycznych oraz okres urlopowy szacujemy, że głównymi czynnikami mogącymi wpłynąć na ceny EUA będzie miks energetyczny, rozliczenia aukcji oraz aktywność uczestników rynku na giełdzie.

Źródło: Bloomberg

Aukcje:

1 sierpnia podczas aukcji uprawnień do emisji dwutlenku węgla na rynku pierwotnym za pośrednictwem platformy EEX w Lipsku cena rozliczeniowa poszybował wyjątkowo wysoko, bo aż 33 centy powyżej ceny na rynku wtórnym. Podczas aukcji oferowanych było 2.131.500 EUA a współczynnik pokrycia był najwyższy od 24 marca i wyniósł 4,03. W aukcja brało udział 21 uczestników z czego tylko jeden dokonał zakupu.
Emisje w Niemczech mogły wzrosnąć o 5 proc. w pierwszej połowie 2017 roku.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez agencję think-tan Agora Energiewende w ciągu pierwszych 6 miesięcy bieżącego roku nastąpił wzrost zużycia ropy naftowej, gazu oraz węgla brunatnego w Niemczech. Dane wskazują na wzrost emisji o 1 proc.(około 5 mln ton CO2) w sektorze energetycznym przy wzroście zużycia energii w kraju o około 0,8 proc.. Zdaniem analityków większe wykorzystanie paliw tradycyjnych było powiązane z rozwojem gospodarczym w Q1 i Q2 oraz chłodniejszym początkiem roku.

Macro:

Wenezuela
W poprzednim tygodniu USA zapowiedziało sankcje wobec Wenezueli. Planowane ograniczenia uderzą w eksport ropy naftowej, która jest obecnie głównym źródłem dewiz kraju. Ograniczenia mają dotyczyć transakcji wenezuelskiej firmy paliwowej PDVSA w dolarach amerykańskich. Z uwagi na znaczące ryzyko sprzedaży surowca firma PDVSA rozpoczęła rozmowy z Chinami oraz Rosja. Wenezuela jest w poważnym kryzysie spowodowanym nieudolnymi rządami tamtejszego prezydenta Nicolasa Maduro. Informacje na temat sankcji wpłynęły w poprzednim tygodniu na wzrost cen "czarnego złota".

Niemcy
W czerwcu niemiecka sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,1 proc., to, aż o 1 proc. więcej niż szacowali analitycy. Zlecenia i produkcja także wzrosły o 0,5 proc. w porównaniu z poprzednimi szacunkami i wyniosły 1 proc..

Włochy
Bezrobocie we Włoszech spadło do 11,1 proc. to o 0,1 proc. więcej niż oczekiwano. Europejska stopa bezrobocia spadła w czerwcu do 9.1 proc.

USA
Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji.
Ustawa nakłada nowe sankcje na Rosję, wzmacnia także restrykcje nałożone wcześniej przez Baraka Obamę w związku z konfliktem zbrojonym na Ukrainie.


MIX ENERGETYCZNY:


KALENDARIUM:


DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE