ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Nowe 11-letnie maksimum ceny uprawnień do emisji CO2
15.04.2019r. 09:48

Tomasz Bujacz, Bartosz Wilamowski, trading@vertis.com
W ubiegłym tygodniu ceny uprawnień do emisji CO2 znalazły się na poziomie nienotowanym od 11 lat i osiągnęły prawie 28 EUR/ EUA. Cena nieco spadła w piątek.
Czynniki, mogące mieć wpływ na cenę EUA w tym tygodniu:
  • Ze względu na Święta Wielkanocne, w tym tygodniu odbędą się tylko 3 aukcje, w drodze których w sumie oferowanych będzie 7,5 mln ton uprawnień do emisji CO2, o 49 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu.
  • Instalacje objęte systemem EU ETS mają jeszcze tylko 9 dni na zakup uprawnień EUA w celu rozliczenia emisji za 2018 r.
  • Giełdy oraz europejskie rejestry ETS będą zamknięte w Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny.

Najważniejsze wydarzenia z ubiegłego tygodnia:
  • Cena na kontrakcie terminowym EUA Dec19 osiągnęła najwyższy poziom od 11 lat wynoszący 27,85 EUR/EUA podczas czwartkowego notowania, zamykając tydzień z 8 proc. wzrostem.
  • Średni przehandlowany wolumen w ciągu dnia wyniósł 32.3 miliona, czyli prawie 10 milionów więcej niż średnia z 2019 roku.
  • Analitycy Carbon Pulse podnieśli swoje oczekiwania na kolejne lata, szacując średnią cenę EUA na poziomie 30EUR/EUA dla roku 2020.
  • W środę unijni przywódcy zgodzili się nie przedłużenie Brexitu do 31 października. Jeśli Wielka Brytania w dniach 23-26 maja 2019 r. nadal będzie państwem członkowskim Unii Europejskiej i jeżeli do dnia 22 maja 2019 r. nie dokona ratyfikacji umowy o wystąpieniu, będzie musiała przeprowadzić wybory do Parlamentu Europejskiego.
  • Na Węgrzech oddano do użytku największą elektrownię słoneczną o łącznej mocy 22.6 MW. Łączna moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych na Węgrzech wynosi 400 MW.
  • Niemiecka produkcja energii wiatrowej i słonecznej osiągnęła rekordowy poziom - ponad 49,4 TWh w pierwszych trzech miesiącach roku. Produkcja wzrosła o prawie 25 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku.
  • Pomimo trwającej dekarbonizacji niemieckiej energetyki, kanclerz Angela Merkel oznajmiła, że jej nowy "gabinet klimatyczny" uwzględni najnowsze propozycje i badania dotyczące cen CO2 w sektorze transportu i ogrzewania przy opracowywaniu prawodawstwa w kontekście osiągnięcia celów klimatycznych na 2030 rok.

(789x573)

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE