ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
KOMENTARZE
14.12.2015r. 14:20

Piotr Maciążek
Zaostrzająca się polityka klimatyczna Unii Europejskiej jest ściśle skorelowana z uprzywilejowaniem odnawialnych źródeł energii. Powodem takiego stanu rzeczy są interesy europejskich eksporterów „zielonych technologii” np. Niemiec. W perspektywie długoterminowej Polska może zostać zmuszona do inwestowania w energetykę odnawialną, której udział w krajowym miksie będzie wzrastać. Dlatego konieczne jest już teraz wspieranie w rozsądnym wymiarze krajowych rozwiązań technologicznych, by zminimalizować w przyszłości ryzyko przymusu importowego.
14.12.2015r. 14:19

Piotr Maciążek
Paryski szczyt klimatyczny na poziomie informacyjnym osiągnął pozorny konsensus. Będzie on akcentowany przy okazji reformy europejskiego systemu handlu emisjami (ETS).
13.12.2015r. 08:50

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Zakończył się właśnie Szczyt Klimatyczny COP21 w Paryżu. Francuski Minister Laurent Fabius klepnął w sukno zielonym młoteczkiem, a oficjele z prawie 200 krajów świata (195 obecnych, 188 indywidualnych celów redukcji emisji CO2) ogłaszają wielki sukces globalnego porozumienia dotyczącego klimatu. Wszyscy są szczęśliwi, polarne niedźwiedzie są uratowane i… wygląda na to, że właściwie wszyscy osiągnęli swoje cele i klimatyczne i emisyjne. Tylko jakoś mam wrażenie, że uczestniczymy w globalnym cyrku PR-owych informacji, a w rzeczywistości jakiekolwiek działania dla klimatu są całkowitą fikcją.
12.12.2015r. 20:43

Porozumienie na szczycie klimatycznym w Paryżu nie narzuca żadnych konkretnych zobowiązań na jego sygnatariuszy. Nie mówi o dekarbonizacji i dopuszcza równoważenie emisji zalesianiem. To argument dla Polski do zapowiadanych starań o renegocjację unijnego pakietu klimatycznego.
10.12.2015r. 13:18

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Wiele wskazuje na to, że kolejny szczyt klimatyczny w Paryżu nie skończy się celami obligatoryjnymi, a państwa będą miały swobodę w deklarowaniu wielkości redukcji emisji CO2. Nie dotyczy to państw Unii Europejskiej, które w 2014 roku zobowiązały się zredukować emisje CO2 o 40 proc. w porównaniu do roku 1990, osiągnąć 27 proc. produkcji w odnawialnych źródłach energii oraz poprawić efektywność energetyczną również o 27 proc.
03.12.2015r. 21:08

dr inż. Bolesław Jankowski, Badania Systemowe "EnergSys"
Komentując posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju dotyczące polityki klimatycznej w komentarzu z 25.11.2015 Grzegorz Wiśniewski uznał, że głównym przyczyną formułowanych w Polsce obaw przed unijną polityką klimatyczną jest wykonany osiem lat temu przez EnergSys na zlecenie PKEE tzw. Raport 2030. Tak zdecydowany atak na raport sprzed ośmiu lat wydaje się trochę zaskakujący. Można go jednak zrozumieć jako odpowiedź na komentarz z 17 listopada, w którym protestowałem przeciw porównywaniu przeciwników polityki klimatycznej do „ludów feudalnych, które uważały, że najpierw pieją koguty, a potem (w efekcie) następuje wschód Słońca”.
03.12.2015r. 08:27

Rafał Bajczuk
Do 11 grudnia w Paryżu będą się odbywały spotkania w ramach szczytu klimatycznego ONZ (COP 21). Podczas szczytu ma zostać podpisane prawnie wiążące porozumienie międzynarodowe regulujące globalną redukcję emisji gazów cieplarnianych po 2020 roku – pierwsze od protokołu z Kioto podpisanego w 1997 roku. Berlin reprezentuje tradycyjnie ambitne stanowisko i zapowiada negocjacje o możliwie najwyższe cele redukcji.
02.12.2015r. 08:52

Nie sama polityka klimatyczna jest zła dla Polski, ale zrzeczenie się przez rząd PO suwerenności w podejmowaniu decyzji o sposobie jej realizacji.
28.11.2015r. 09:43

W poniedziałek rozpoczyna się w Paryżu Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny (COP21). Konfederacja Lewiatan oczekuje, że zostanie zawarte nowe, prawnie obowiązujące globalne porozumienie klimatyczne, które będzie nakładało na największe gospodarki świata porównywalne obowiązki w zakresie ochrony klimatu.
Konfederacja Lewiatan
25.11.2015r. 05:15

Grzegorz Wiśniewski
Klaruje się stanowisko Polski na konferencję klimatyczną w Paryżu COP21, która zacznie się 30 listopada i ma doprowadzić do podpisania nowego światowego porozumienia klimatycznego, przynajmniej na lata 2020-2030. Dyrektor Jacek Mizak biorący dotychczas udział w pracach przygotowawczych do COP21 poinformował, że Polskie stanowisko może opierać się bardziej na koncepcji "neutralności klimatycznej, czyli dążeniu do redukcji emisji gazów cieplarnianych nie tylko poprzez ograniczenie spalania węgla i paliw kopalnych w ramach tzw. gospodarki „niskoemisyjnej”, ale np. poprzez sadzenie lasów.cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE