ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
KOMENTARZE
11.01.2016r. 14:38

dr Przemysław Zaleski
Europejski system handlu uprawnieniami do emisji powstał w 2005 r. jako wyjście z impasu i rozwiązanie kompromisowe dla redukcji emisji gazów cieplarnianych w Europie. Podstawą dla rozwiązań były wcześniejsze uzgodnienia z Kioto z 1997, których efektem był Protokół do Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).
30.12.2015r. 06:18

Polski rząd szuka możliwości realizacji unijnej polityki klimatycznej w sposób jak najbardziej zgodny z interesem gospodarczym i potencjałem środowiskowym naszego kraju. Czy zawarte w dniu 12 grudnia 2015 r. w Paryżu globalne porozumienie klimatyczne ogranicza, czy też zwiększa margines swobody, jakim dysponuje Polska? W tej sprawie rozstrzygające znaczenie będzie miało to, jak szerokie pole do dyskusji zaakceptuje Bruksela.
17.12.2015r. 06:57

Rafał Bajczuk
12 grudnia w Paryżu 195 państw podpisało porozumienie klimatyczne. Zarówno rząd, jak i organizacje pozarządowe w Niemczech przyjęły paryskie porozumienie z zadowoleniem. Zdaniem niemieckich komentatorów porozumienie oznacza, że na świecie również będzie przeprowadzana transformacja energetyczna. Dla samych Niemiec podpisanie porozumienia oznacza, że jeśli będą chciały utrzymać rolę lidera w polityce klimatycznej, to będą zmuszone do zwiększenia wysiłku na rzecz realizacji celów redukcji emisji.
14.12.2015r. 14:20

Piotr Maciążek
Zaostrzająca się polityka klimatyczna Unii Europejskiej jest ściśle skorelowana z uprzywilejowaniem odnawialnych źródeł energii. Powodem takiego stanu rzeczy są interesy europejskich eksporterów „zielonych technologii” np. Niemiec. W perspektywie długoterminowej Polska może zostać zmuszona do inwestowania w energetykę odnawialną, której udział w krajowym miksie będzie wzrastać. Dlatego konieczne jest już teraz wspieranie w rozsądnym wymiarze krajowych rozwiązań technologicznych, by zminimalizować w przyszłości ryzyko przymusu importowego.
14.12.2015r. 14:19

Piotr Maciążek
Paryski szczyt klimatyczny na poziomie informacyjnym osiągnął pozorny konsensus. Będzie on akcentowany przy okazji reformy europejskiego systemu handlu emisjami (ETS).
13.12.2015r. 08:50

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Zakończył się właśnie Szczyt Klimatyczny COP21 w Paryżu. Francuski Minister Laurent Fabius klepnął w sukno zielonym młoteczkiem, a oficjele z prawie 200 krajów świata (195 obecnych, 188 indywidualnych celów redukcji emisji CO2) ogłaszają wielki sukces globalnego porozumienia dotyczącego klimatu. Wszyscy są szczęśliwi, polarne niedźwiedzie są uratowane i… wygląda na to, że właściwie wszyscy osiągnęli swoje cele i klimatyczne i emisyjne. Tylko jakoś mam wrażenie, że uczestniczymy w globalnym cyrku PR-owych informacji, a w rzeczywistości jakiekolwiek działania dla klimatu są całkowitą fikcją.
12.12.2015r. 20:43

Porozumienie na szczycie klimatycznym w Paryżu nie narzuca żadnych konkretnych zobowiązań na jego sygnatariuszy. Nie mówi o dekarbonizacji i dopuszcza równoważenie emisji zalesianiem. To argument dla Polski do zapowiadanych starań o renegocjację unijnego pakietu klimatycznego.
10.12.2015r. 13:18

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Wiele wskazuje na to, że kolejny szczyt klimatyczny w Paryżu nie skończy się celami obligatoryjnymi, a państwa będą miały swobodę w deklarowaniu wielkości redukcji emisji CO2. Nie dotyczy to państw Unii Europejskiej, które w 2014 roku zobowiązały się zredukować emisje CO2 o 40 proc. w porównaniu do roku 1990, osiągnąć 27 proc. produkcji w odnawialnych źródłach energii oraz poprawić efektywność energetyczną również o 27 proc.
03.12.2015r. 21:08

dr inż. Bolesław Jankowski, Badania Systemowe "EnergSys"
Komentując posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju dotyczące polityki klimatycznej w komentarzu z 25.11.2015 Grzegorz Wiśniewski uznał, że głównym przyczyną formułowanych w Polsce obaw przed unijną polityką klimatyczną jest wykonany osiem lat temu przez EnergSys na zlecenie PKEE tzw. Raport 2030. Tak zdecydowany atak na raport sprzed ośmiu lat wydaje się trochę zaskakujący. Można go jednak zrozumieć jako odpowiedź na komentarz z 17 listopada, w którym protestowałem przeciw porównywaniu przeciwników polityki klimatycznej do „ludów feudalnych, które uważały, że najpierw pieją koguty, a potem (w efekcie) następuje wschód Słońca”.
03.12.2015r. 08:27

Rafał Bajczuk
Do 11 grudnia w Paryżu będą się odbywały spotkania w ramach szczytu klimatycznego ONZ (COP 21). Podczas szczytu ma zostać podpisane prawnie wiążące porozumienie międzynarodowe regulujące globalną redukcję emisji gazów cieplarnianych po 2020 roku – pierwsze od protokołu z Kioto podpisanego w 1997 roku. Berlin reprezentuje tradycyjnie ambitne stanowisko i zapowiada negocjacje o możliwie najwyższe cele redukcji.cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE