ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
KOMENTARZE
05.06.2018r. 07:55

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
W obliczu przedstawionej właśnie propozycji nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27 i dyskusji o dziesiątkach miliardów, których Polska może nie dostać, umyka mały, ale jakże kluczowy dla polskiej energetyki szczegół- pieniądze z ETS (systemu handlu emisjami) w unijnym budżecie.
10.05.2018r. 21:19

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Energetyka europejska od dłuższego czasu przypomina dobre powieści polskich pisarzy z czasów komunistycznych. Pisali o zbrodni, namiętnościach i seksie a i tak wszyscy czytelnicy wiedzieli (i czytali miedzy wierszami), że w moralnych dylematach bohatera jest na pewno sprzeciw przeciwko reżimowi. Tak też i w każdej informacji dotyczącego europejskiego rynku energii wiadomo, w którą stronę ten temat skręci i jakie przyniesie konsekwencje.
16.04.2018r. 07:13

Zamiast starać się o poszerzanie planów realnej dekarbonizacji, energochłonny przemysł w Unii Europejskiej zdołał osiągnąć profit z zanieczyszczania środowiska - informuje w badaniach z 9 kwietnia europejska organizacja pozarządowa CAN (Climate Action Network Europe), o czym informuje BiznesAlert.pl.
EurActiv.com
05.04.2018r. 06:08

W 1801 roku, William Herschel, astronom który odkrył planetę Uran, wyśmiewany był przez swoich kolegów z powodu głoszonej teorii, która wykazywała zależność ceny pszenicy w Anglii od ... ilości plam na Słońcu. Czas pokazał, że to Herschel miał rację.
03.04.2018r. 21:28

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Rok 2018 upływa pod znakiem czekania na kolejny kryzys. Zakładając, że kolejny kryzys nastąpi wkrótce i może nawet przebić ten z dekady wstecz, można pokusić się o próbę prognozowania - co wydarzy się w polskiej i europejskiej energetyce.
03.04.2018r. 13:34

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
W dniu 3 kwietnia 2018 roku Komisja Europejska opublikowała zweryfikowane wielkości emisji CO2 za rok 2017 w krajach objętych systemem ETS. O ile w całej Unii Europejskiej emisje CO2 zmalały o niecałe 5 proc. (4,7 proc.), to w Polsce udało obniżyć się emisje o prawie dwa razy tyle, dokładnie 8,9 proc. W Niemczech w tym czasie emisje CO2 wzrosły o prawie 7 proc. (6,7 proc.).
19.03.2018r. 19:55

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
W historii zawsze można znaleźć odpowiednie analogie. Od początku kiedy ludzie wynaleźli samoloty, od razu interesował ich problem w jaki sposób trafić z góry w wybrany cel (przeważnie bombą). Od początku też zarysowały się dwie przeciwstawne strategie - zrzucać dużo i na wszystko jak leci (licząc że w końcu w coś się trafi), albo próbować selektywnie naprowadzić na cel i trafić dokładnie w punkt. Patrząc na historyczne analogie, zawsze można wrócić do naszej krajowej energetyki. Pytanie jaką strategie zastosować: rozwiązanie huraganowe i dywanowe ( czyli iść "po całości") czy też selektywne wybieranie celów do realizacji.
05.03.2018r. 09:19

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
W dotychczasowym rozwoju ludzkości, czy patrząc przez pryzmat historycznych zdarzeń czy też myśląc o technicznym progresie cywilizacji, zawsze pojawiały się tzw. game changers - nowe technologie, nowe wynalazki czy też nowe idee lub grupy społeczne, a nawet charyzmatyczni liderzy - całkowicie zmieniające dotychczasowy porządek. W energetyce właśnie zbliża się czas przełomu i kilka nowych zmian jest prawie na wyciągnięcie ręki.
22.02.2018r. 10:46

Sposób transpozycji dyrektywy MIFID II będzie inny niż regulacje UE. Nowela ustawy może niepotrzebnie zaostrzyć warunki obrotu energią, gazem, CO2 i prawami majątkowymi, co może skomplikować działalność sprzedawców i dużych odbiorców - uwaga na prawidłowe wdrożenie nowej regulacji.
19.02.2018r. 05:09

Każdego dnia, co najmniej jeden tytuł prasowy przypomina nam, jakie znaczenie dla klimatu ma dwutlenek węgla, oraz że to znaczenie zostało udowodnione naukowo. Tak napisał w swoim artykule zatytułowanym "CO2: La vérité circulera-t-elle?" Claude Brasseur, matematyk astronom, badacz, założyciel centrum badań nad energią odnawialną. [1]cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE