ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Mielczarski: Dezercje ze Szczytu Klimatycznego
03.04.2020r. 13:54

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Planowany Szczyt Klimatyczny (COP 26), jaki miał odbyć się w listopadzie 2020 r. w Glasgow został przełożony na następny rok. Szczyty Klimatyczne to konferencje sztabowców wyznaczających kierunki walki z globalnym ociepleniem. Czyżby ci sztabowcy zdezerterowali, bo doszli do wniosku że format się wyczerpał i trzeba znaleźć inne zajęcie?
Po opublikowaniu na CIRE artykułu "Czarny Łabędź na Zielonym Ładzie" otrzymałem od czytelników sporo emaili w których zgadzali się, że po pandemii świat będzie już inny i będzie posługiwał się nowymi regułami. Jednocześnie wskazywano, że nie doceniam siły grup dokonujących obecnej transformacji energetycznej, która i tak będzie dokonywana nawet na gruzach obecnej gospodarki.

Nie chciałbym się upierać przy szczegółowych prognozach, ponieważ jak powiedział duński fizyk Niels Bohr: "prognozowanie jest trudne, zwłaszcza jeżeli ma dotyczyć przyszłości". Jednak przekonanie, że po krachu gospodarczym jaki spowoduje pandemia, będzie tak samo jak było tylko trochę inaczej wydaje się nieuzasadnione. Zakładanie, że dalej będziemy walczyli z globalnym ociepleniem kosztem realnej gospodarki jest błędem. Nadzieje, że będzie tak samo, że może opóźnią się projekty wiatrakowe, może będzie chwilowo mniej paneli PV, czy samochody elektryczne staną się powszechne tylko trochę później jest błędne i może być nawet szkodliwe, jeżeli ktoś zaangażował się zawodowo w te właśnie technologie.

Odwołanie Szczytu Klimatycznego jest dużym zaskoczeniem. To właśnie w tych trudnych czasach działacze walki z globalnym ociepleniem powinni przekonywać, że od założonej linii programowej nie odejdziemy i dokonamy zielonej rewolucji nawet gdybyśmy mieli to robić przy łuczywach, bo wcześniej wyłączymy elektrownie konwencjonalne. Myślę, że sztabowcy zielonej rewolucji mają dobre rozeznanie w sytuacji gospodarczej i doszli do wniosku, że projekt się skończył. Już nie zarobi się na tym i trzeba poszukać nowego zajęcie. Jeżeli już dziś sponsorzy odmówili wsparcia, to jutro może być tylko gorzej.

O sztabowców nie musimy się martwić. Oni zawsze się jakoś odnajdą. Przykład polski pokazuje, że z promocji miliona samochodów elektrycznych można przejść do przewodniczenia zespołowi ds. bezpieczeństwa energetycznego państwa. W znacznie gorszej sytuacji są dziesiątki tysięcy osób, które zaangażowało się w zieloną rewolucję i usiłują żyć w przekonaniu, że dalej będzie tak jak było. Nie będzie.
Zobacz także:

KOMENTARZE ( 11 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Socyal 03.04.2020r. 14:20
Sytuacja jest o tyle zabawna, że nasz rząd i grupy energetyczne wyraźnie obecnie lansują wejście w nowe technologie.... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 06-04-2020r. 10:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ekolog entuzjasta 03.04.2020r. 18:42
Paradoksalnie, kryzys to doskonała wiadomość dla zwolenników konserwacji środowiska naturalnego. Nareszcie będzie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 8 | Najnowsza odpowedź: 14-04-2020r. 13:51 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE