ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREHandel emisjami CO2
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU


KONTAKT
Polityka Klimatyczna i Energetyka... po koronawirusie
17.03.2020r. 11:11

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Trudno dziś mówić i pisać o czymś innym niż koronawirus, kiedy na paskach wiadomości śledzimy ile osób jest już zarażonych w jakich krajach. Kolejne dni, a nawet tygodnie upłyną dalej na walce z koronawirusem, ale jak każda plaga... i ta kiedyś minie.
W optymistycznym scenariuszu koniec kwietnie przyniesie powrót do normalności (lub zaraz po długim majowym weekendzie, który w tym roku w porównaniu do wcześniejszych wydarzeń będzie wydawał się krótki). Następne miesiące to z jednej strony walka z kryzysem i lizanie ekonomicznych ran, z drugiej szybki powrót do koniunktury, stymulowany działaniami rządów i banków centralnych wszystkich krajów. Co to wszystko przyniesie dla energetyki i dla polityki klimatycznej, która tak wpływa na naszą energetykę?

Na pewno kryzys jest nieunikniony i to inny kryzys niż ktokolwiek z nas doświadczał. Zawirowania gospodarcze wystąpią na skalę światową - wszystkie regiony zostaną nimi dotknięte. Czerwone obrazki z giełd, zniwelują wartości większości firm, prawie we wszystkich sektorach i oczywiście załamią dotychczasowe zasady obrotu gospodarczego. Uderzenie kryzysu na początek przyjmą małe i średnie firmy - wszyscy, którzy zależą od codziennego popytu konsumentów i wszyscy którzy mają ograniczone zasoby gotówki i żyją z dnia na dzień - duża część tych biznesów nie ma szans żeby przetrwać. Efekty dla globalnej gospodarki w skali kraju będą oczywiście dramatyczne - wydaje się, że efekt 0% wzrostu będzie w 2020 sukcesem dla większości europejskich krajów.

Ale będą też i optymistyczne sygnały. Po opanowaniu koronawirusa, wszystkie kraje przystąpią do bezprecedensowego w historii programu stymulowania gospodarek - zostaną anulowane złe długi, rynek zaleją kolejne miliardy (jeśli nie biliony) euro kolejnych programów pomocowych i inwestycyjnych. Zostaną poluzowane wszystkie wskaźniki i ograniczniki sektorów bankowych i zadłużenia, a to wszystko spowoduje szybkie przejście w fazę odbudowy i wzrostów - fakt, że odbudowywać trzeba będzie wiele.

Energetyka także będzie musiała się zmierzyć ze światem, którego nikt nie zna i nikt nie rozumie. 2020 to dość radykalne zmniejszenie zużycia energii (na skale światową, krajowa i lokalną). Dzisiejsze krajowe zużycie 170 TWh (które już łapało tendencję stagnacji jak nie drobnego spadku w 2019) - teraz może spaść i do 160 a może 150 - mamy do czynienia z ogromna nadprodukcją. Jak zresztą i na całym świecie - nagle wszystkiego jest za dużo - energii, węgla, gazu i ropy. Ceny nośników energii spadają gwałtownie - dzisiejsze 55 $ za tonę węgla (indeks ARA) raczej nie będzie do obronienia i będziemy mieli minima cenowe. Nadprodukcja na rynku ropy jest bezprecedensowa i nie wygląda żeby cokolwiek się zmieniło. Rynek klienta, który będzie czekał na niższe ceny. Energetyka będzie też musiała ceny zmniejszać (mając tańsze paliwa) - konsumenci ciężko dotknięci kryzysem będą oczekiwali obniżek, a programy pomocowe rządów będą to stymulować. 2020 to nie rok podwyżek cen energii i to niekoniecznie wpływ kolejnej ustawy o rekompensatach i jakże inny trend niż w pierwszych dniach stycznia przy wnioskach taryfowych koncernów.

Zmieni się także Polityka Klimatyczna. "Nie szkoda lodowców gdy płoną giełdy" - całość Green Deal i ograniczania emisji CO2 zostanie chwilowo zapomniane (zresztą redukcję emisji sami zrealizujemy podczas kwarantanny). O ile jeszcze dwa tygodnie temu słyszeliśmy w Parlamencie Europejskim propozycje zwiększenia celów klimatycznych redukcji CO2 (do 55 % 2030) - to dziś już nikt o tym nie będzie pamiętał. Polityka Klimatyczna na rok zostaje zapomniana i odstawiona w kąt (ale nie odrzucona w przyszłości!!) i nie będzie nowych nacisków na wdrażanie udziałów odnawialnych energii. Certyfikaty CO2 tanieją (właśnie zanurkowały poniżej 20 Eur/t) i długo się nie wynurzą. Europejski przemysł nie pozwoli w 2020 na jakiekolwiek dodatkowe klimatyczne koszty, a zielone happeningi, strajki klimatyczne - będą już niemodne. Od razu widać, że pojawia się też unikatowa szansa na dobre "klimatyczne" negocjacje - właśnie teraz Polska mogłaby się zgodzić na "neutralność klimatyczną" - tylko oczywiście na polskich zasadach.

Energetyka paradoksalnie - będzie lepszym giełdowym biznesem niż inne (powrót do bezpiecznych biznesów). Polskie koncerny potraciły już wcześniej po prawie 80 % swoich wartości od szczytów, teraz przez następne tygodnie mogą być wyceniane lepiej niż inne sektory, co nie znaczy, że na plus - tylko mniej negatywnie - w końcu... energetyka nie ma już nic do stracenia. Raczej po powrocie do normalności i odłożeniu (na chwilę) presji klimatycznych mogłaby rosnąć na wartości nawet szybko, ale... pewnie będzie obłożona kolejnym kosztami ratowania górnictwa (tu sytuacja będzie absolutnie krytyczna), firm remontowych i wykonawczych, klientów końcowych i ich rachunków za energię.

Mówiąc energetyka - trzeba pamiętać o sektorze OZE, który będzie cierpiał jak inne nowoczesne biznesy. Brak wystarczającego kapitału, przerwanie dostaw, opóźnienia produkcji (chińscy producenci) - może istotnie dotknąć wszelkie inwestycje z ostatnich aukcji (większość z nich nie ma szans na realizację o czasie - należy coś wstawić do nowych spec ustaw gospodarczych). OZE w tym roku będzie się czuło słabo - w całej Europie zmaleje tendencja do zwiększania rachunków klientów (a więc subsydiowania zielonego sektora), a brak nacisków Polityki Klimatycznej zmniejszy zainteresowanie inwestorów. To wróci... ale najwcześniej za rok.

Co dalej i jakie wirusowe lekcje?

Świat się zmienił i nie będzie już taki jak dawniej. Zmienia się model biznesowy (dla wszystkich) i musimy uczyć się organizować społeczeństwo pracujące zdalnie (co możliwe przy nowoczesnym IT) i skupione raczej w małych domowych, rodzinnych grupach niż szalejące w wielotysięcznych tłumach na eventach. Firmy muszą mieć procedury bezpieczeństwa - o samej organizacji pracy, poprzez dostawców i nowy model komunikacji z klientami. Ale przede wszystkim - nowy trend 2020 - musimy ograniczać koszty, zatrudnienie, wydatki, itp. Kończy się czas kolorowych logo, marketingu, promocji wielki eventów (i tak ich nie będzie) i wielkiej reklamy (niepotrzebna). Oczywiście to wszystko do momentu kiedy oficjalnie zostanie ogłoszony nie tylko koniec koronawirusa, ale i koniec kryzysu. Generalnie na rynku przeżyją najsilniejsze firmy (lekcja koronawirusa - podstawą jest silny układ odpornościowy) i potrafiące najszybciej adaptować się do nowych czasów. Przynajmniej przez następne miesiące biznes będzie wyłącznie realny, kostyczno-oszczędny jak protestancki pastor i pozbawiony jakichkolwiek "pierdół".

Energetyka (polska) paradoksalnie staje przed unikatową szansą. Możliwe jest wynegocjowanie odpowiednich warunków w polityce klimatycznej Unii (co nigdy do tej pory nie miało miejsca) i akurat tego czasu nie można zmarnować. Energetyka powinna stać się efektywna (na ile to możliwe) i skupić się wyłącznie na realnym core-biznesie. Czas też (i znowu jedyna możliwość) na realną reformę górnictwa i pozbycie się złudzeń co do jego długoterminowej przyszłości. Bo najważniejsze - koronawirus nie powinien nas zaślepić na przyszłe wydarzenia. Gospodarka wróci na dobre tory ekonomiczne i znowu będzie działał przemysł - paradoksalnie może nawet lepiej w Polsce wobec konieczności dywersyfikacji łańcucha dostaw przez Europę Zachodnią. Informatyka pokazuje, że trzyma się mocno i jej rola jeszcze wzrośnie pokazując nowe sposoby pracy i organizacji firm. Energetyka nie może zasnąć ani skupić się na obronie starych pozycji - właśnie kryzys jest najlepszym czasem do zmian. Przecież Pakiet Klimatyczny i Green Deal i neutralność klimatyczna wróci - i to bardzo szybko. Znowu (pewnie 2021) będziemy mieli wysokie ceny CO2 i nacisk na odnawialne źródła - a może byłoby taniej dostosowywać się wcześniej - kiedy jest taniej, a nie drożej. Dobre negocjacje, reforma górnictwa i zniżkowa droga węgla (obowiązkowa, bo trzeba odrzucić iluzję, że po koronowirusie z węglem będzie inaczej - to tylko chwila), pakiety zmieniające kształt naszych koncernów - to konieczność - inaczej prześpimy koronawirusową lekcję i znowu obudzimy się za późno w nowym świecie.

Najlepszą lekcją trudnych czasów jak obecnie jest to, że kiedyś przeminą a wartościowe i najbardziej cenne pozostaną dla nas proste wartości jak praca, przyjaźń, rodzina czy miłość.

KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: PS 17.03.2020r. 12:16
To nie są jedyne wnioski z trudnych czasów. Sieć energetyczna wielu osiedli i miasteczek jest słabiutka jak na... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowedź: 23-03-2020r. 17:28 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 18.03.2020r. 11:29
Timmermans nam tak szybko nie odpuści, ale już wiemy, że mogą być ważniejsze rzeczy, niż ocieplenie klimatu. Już... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE